06:00

Epiduo - jak działa, czego się spodziewać i jak uniknąć ewentualnych podrażnień


Osoby, które leczą trądzik już od kilku dobrych miesięcy, czy nawet lat na pewno kojarzą produkt Galdermy - Epiduo. Chyba każdy z uporczywą odmianą trądziku go przestudiował i zużył co najmniej jedną tubkę.

Epiduo to żel zawierający 0.1% stężenie adapalenu i 2.5% stężenie nadtlenku benzoilu. Jest to połączenie lekkiego retinoidu z nadtlenkiem benzoilu, które jak zapewnia producent działa kompleksowo i jest skuteczniejsze niż stosowanie tych substancji oddzielnie. Takie połączenie ma także to do siebie, że może bardzo podrażnić, ba, nawet powodować obrzęki. No i odwieczne pytanie - czy można go stosować latem? Można, ALE pod warunkiem unikania wystawiania się na promieniowanie słoneczne (zwłaszcza w godzinach 11-16) i stosowania wysokich, stabilnych filtrów oraz odzieży i akcesoriów ochronnych (kapelusze, chustki, okulary, parasole)

Zanim przejdę do meritum, to opiszę Wam jeszcze substancje czynne leku Epiduo.Jest to nadtlenek benzoilu i adapalen. ;)
  • Nadtlenek benzoilu to powszechnie stosowana substancja w leczeniu trądziku. Dzięki specyficznemu działaniu działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwłojotokowo, wysuszająco, przeciwświądowo, keratolitycznie,a  przy tym pobudza ziarnowanie i syntezę kolagenu. 
    Jak wskazuje nazwa, nadtlenek uwalnia wolne rodniki tlenowe zdolne do utleniania białek bakteryjnych, takie działanie stwarza niekorzystne warunki rozwoju dla beztlenowych bakterii, które w głównej mierze przyczyniają się do powstawania stanu zapalnego. Niestety ten mechanizm działania nadtlenku benzoilu sprawia, że staje się prooksydantem i w konsekwencji przyspiesza proces starzenia. Długie stosowanie tego środka sprawia, że nasza skóra starzeje się podobnie, jak podczas nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. W Epiduo nadtlenek występuje w 2.5% stężeniu, nie jest on aż takim złem, jeśli stosujemy filtry przeciwsłoneczne (albo chociaż kremy nawilżające z faktorem spf 20) i antyoksydanty. O nadtlenku benzoilu poczytacie TUTAJ!
  • Adapalen to retinoid tak zwanej III generacji. Charakteryzuje się skutecznością działania przy mniejszej ilości skutków ubocznych takich jak pieczenie, łuszczenie, czy podrażnienie. Jest bardziej stabilny chemicznie i nie ulega rozkładowi pod wpływem światła.Adapalen działa przeciwłojotkowo, prawdopodobnie antybakteryjnie, zapobiega rogowaceniu ujść mieszków włosowych, przywraca prawidłowe różnicowanie komórek naskórka oraz hamuje syntezę mediatorów stanu zapalnego (zmniejsza obrzęk i zaczerwienienie). Wchłanianie adapalenu przez skórę ludzką jest niewielkie, dlatego wystąpienie interakcji z lekami stosowanymi wewnętrznie jest mało prawdopodobne. 
Połączenie adapalenu z nadtlenkiem benzoilu działa silnie antybakteryjnie, keratolitycznie i przeciwłojotokowo. Podczas stosowania leku powinniście zauważyć zmniejszenie występowania nie tylko stanów zapalnych, ale i zaskórników. 


Substancje pomocnicze:Simulgel 600PHA (kopolimer akryloamidu i sodu akryloilodimetylotaurynianu dyspersja 40% w izoheksadekanie, polisorbat 80, sorbitanu oleinian), sodu dokuzynian, disodu edetynian, glicerol, poloksamer 124, glikol propylenowy, woda oczyszczona


Efekty
Normalnym objawem jest początkowe zaostrzenie trądziku, poprawa stanu cery powinna nastąpić po około 10-12 tygodniach. I tutaj pozwolę sobie umieścić wyniki testów klinicznych leku Epiduo na skórze pacjentów w różnym przedziale wiekowym.Pełen dokument znajdziecie TUTAJ! 

Źródło


Źródło
Skrótem - badania udowadniają, że substancje czynne zawarte w Epiduo są skuteczniejsze w leczeniu trądziku aniżeli stosowanie tych substancji oddzielnie  i bazy żelu- efekt terapeutyczny jest bardziej satysfakcjonujący.

Źródło
Źródło
Badania potwierdzają skuteczność leku i u pacjentów z niżej grupy wiekowej. Dodatkowo produkt jest dopuszczalnie tolerowany przez skórę, czyli teoretycznie jego skutki uboczne nie powinny tak bardzo doskwierać większości osób.
Źródło
Reasumując, stosując lek Epiduo zauważycie ponad 55% redukcję stanów zapalnych, prawie 50% redukcję zmian niezapalnych (np. zaskórników), co daje około 55% liwidację wszystkich zmian trądzikowych podczas stosowania leku Epiduo przez 12 tygodni. 
 
Jak uniknąć ewentualnych podrażnień i co jest przyczyną ich powstawania
Przyczyny widzę dwie : niedostatecznie nawilżająca i szybko wchłaniająca się/penetrująca baza preparatu i połączenie retinoidu z nadtlenekiem benzoilu. Wiadomo, żel jak żel - wnika szybko, penetruje głębiej i generalnie nie nawilża. Chociaż dla mnie żelowa konsystencja Epiduo jest bardziej zemulgowaną bazą, ma kolor żółto-biały, jest dość leisty. Badania udowadniają dostateczną tolerancję produktu, ale wiadomo - każda cera reaguje inaczej, podchodźmy do niego ostrożnie. Połączenie nadtlenku i adapalenu to mocne połączenie - zwłaszcza, że występuje w jednym preparacie. Nie ma co się dziwić, że taka mieszanka u wielu osób powoduje zaczerwienie, łuszczenie, pieczenie, a nawet obrzęki! Niestety mnie żel nie zadowolił. Jak zatem uniknąć podrażnień,a  chociaż je zminimalizować?
  • Ochrona przeciwsłoneczna. Faktem jest, że im wyższa ochrona przeciwsłoneczna, tym lepsza tolerancja retinoidu. Mimo że produkt zawiera adapalen, który generalnie nie jest tak drażniący jak retinoidy np. I generacji to uwrażliwia on na słońce, podobnie jak nadtlenek benzoilu.  
  • Nakładamy cieniutką warstwę, po około 30 minutach od umycia twarzy. Nałożony w zbyt dużej ilości i zaraz po umyciu skóry może powodować silne pieczenie, podrażnienie,a  nawet łuszczenie
  • Epiduo nie stosujemy z innymi retinoidami, nadtlenkiem benzoilu, kwasami i mocnymi peelingami mechanicznymi 
  • Unikamy alkoholu w kosmetykach i innych drażniących substancji, sięgamy po kosmetyki apteczne, hipoalergiczne, przeznaczone dla skóry wrażliwej
  • Stosuj Epiduo raz dziennie, wieczorem.
  • Unikaj kontaktu z oczami, ustami, nozdrzami, błonami śluzowymi
  • Nie stosuj preparatu na uszkodzoną/popękaną skórę.
  • Nie nakładaj innych preparatów na żel Epiduo. Może to prowadzić do interakcji, nadmiernego podrażnienia, czy osłabienia działania leku.
Jeśli środek nadal Was podrażnia możecie spróbować: 
  • Pominąć dawkę i stosować go co dwa/trzy dni
  • Nakładać go na lekki krem nawilżający, co osłabi jego działanie
  • Jeśli podrażnienie nadal się utrzymuje, koniecznie udajcie się do specjalisty

A dlaczego ja nie polubiłam się z Epiduo?
Wywoływał u mnie podrażnienia i odwadniał skórę (a zbalansowanie nawilżenia było bardzo trudne, ponieważ skóra i tak reagowała wysypem przy użyciu środków cięższego pokroju, np. olej avocado, czy tłusty krem Fitomedu) - prawdopodobnie przez to połączenie z nadtlenkiem benzoilu. Bardzo fajnie się wchłania, całkiem nieźle radził sobie ze stanami zapalnymi. Bardziej od efektu antybakteryjnego, zależało mi na efekcie keratolitycznym i widocznym złuszczaniu skóry (w celu redukcji drobnych blizn i powierzchownym przebarwień). Nie oszukujmy się - lepszy efekt na mojej skórze daje tezaroten i nie widzę sensu katowania swojej skóry tym środkiem. Oczywiście nie oznacza to, że i u Was się nie sprawdzi.. jest szereg ludzi zadowolonych z tego leku. Powinien się on sprawdzić na trądziku przede wszystkim zapalnym, uporczywym i zaskórnikowym. Na cerach względnie okiełzanych, którym zależy na poprawie kondycji skóry pod względem kolorytu, czy utrzymaniu w ryzach, może się nie sprawdzić.


Nie ma zbyt wielu badań na temat adapalenu i ciąży, wiadomo że adapalen stosowany doustnie działa toksycznie. Dlatego też nie należy go stosować w ciąży. Można go stosować w okresie karmienia piersią.

Epiduo jest wydawany wyłącznie na receptę. 


80 komentarzy:

  1. Tego nie znam ale dermatolog przepisał mojemu dziecku Differin. Jakoś boję się go smarować, nie mogę się przełamać wiec maść leży...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Adapalen to retinoid III generacji, jeden z lekkich retinoidów. Niestety tak jak przy środkach tego typu odpowiednia pielęgnacja + ochrona przeciwsłoneczna i oczywiście CZAS to podstawa do zadowalającego efektu.

      Usuń
  2. No to ja jestem chyba jakaś inna. Ja mam trądzik, który objawia się jedynie stanami zapalnymi i nic. Przeszłam na epiduo po Isotrexin i bardzo żałuję. Nie dość, że wszystko mi wróciło w jakimś stopniu to jeszcze dla mnie nakładanie Epiduo to jak przetarcie skóry tonikiem - zero reakcji. Ja rozumiem, że skóra przez te kilka miesięcy zdążyła się uodpornić i pogrubić, ale jestem na NIE. Walnęłam go w kąt i na dzień i na noc stosuję Acne- derm i 100x lepiej się to sprawdza. Nie wiem, czy wróce do Epiduo, bo w sumie szkoda mi wydanego 50 złotych by sobie teraz bezwiednie leżało...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A no widzisz, każdy reaguje na niego inaczej. U mnie skóra zareagowała na niego bardzo mocno, przez to połączenie z nadtlenkiem benzoilu. Ale i tak na moją skórę działa lepiej tezaroten i kwas azelainowy, również nie widzę sensu, by kupić go ponownie.

      Usuń
  3. Ja stosuję Atrederm z tretinoiną chociaż nie mam problemów z trądzikiem, odnośnie retinoidów to myślę, że kwestia bardzo indywidualnej reakcji skóry..stąd podzielone zdania, ja z Atre jestem zadowolona, zapraszam do Siebie:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście, że to kwestia bardzo indywidualna, nawet wyniki badań klinicznych potwierdzają, że połowa osób z tego leku będzie niezadowolona. ;)

      Usuń
  4. U mnie Epiduo bardzo wysuszył skórę, odpadała płatami i była czerwona. Po nałożeniu bolało chwilę, ale nigdy nie przegięłam z ilością jak niektórzy i do dziś uważma, że to najlepszy taki specyfik. Gdy zostało mi go trochę to smarowałam nim pojedyńcze wypryski ;p

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie znam się z tym maziakiem wcale, ale zostałam pobłogosławiona mało wypryskową skórą. Jedynymi objawami trądziku na mojej twarzy są takie bolesne, podskórne gule (do niedawna występujące stadkami) i całe rzesze zaskórników, głównie otwartych, na nosie (przy czym oba objawy łączę bardziej z nadmiernym rogowaceniem naskórka, niż trądzikiem). O ile na podskórne gule zadziałało wreszcie połączenie kremu Pharmaceris z 5% kwasem migdałowym, tonik z ok. 10% kwasem mlekowym (na dowolnego boga, który akurat słucha, ile ja z tym cholerstwem miałam problemów!) i regularne maseczkowanie się glinką marokańską, to te przeklęte wągry jak były na nosie, tak są, w ilości wcale nie zmniejszonej. Doprowadza mnie to do szału, normalnie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czytałam, że likwidacja zaskórników zajmuje 2-3 lata. Sama walczę z nimi świadomie półtora roku i nadal są. Nos i broda - chyba zawsze tam będą ;/

      Usuń
    2. Damn! ;/ Współczuję i rozumiem ból.

      Usuń
  6. ja po epiduo i podobnych, jak ty, a może gorzej dostawałam strasznej alergii, normalnie jakby paliło mi twarz. Wyleczył mnie sam izotek (aknenormin), bez żadnych kremów i maści, a na pojedyncze wypryski polecam pastę cynkową. Nie wiem czy mogę, ale tamten blog, to był mój pamiętnik pryszcz.blogspot.com, pisanie pomogło mi i teraz pomagam innym, trądzik, to się leczy ;).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj, po Epiduo w pierwszych dniach stosowania myślałam, że dostałam alergii kontaktowej....

      Usuń
  7. Nastraszylas mnie juz kiedyś tą substancja, i nie mam ochoty nigdy już używać tego typu maści. Poza tym jak stosowalam efektów nie widziałam, więc jakoś mi nie szkoda :P

    OdpowiedzUsuń
  8. Witam mam pytanie czy o tej porze mogę stosować acne derm? Kuracje zaczelam okolo tygodnia temu stosuje go tylko wieczorem a rano krem z spf 50. Kuracje chcialabym przeprowadzic do czerwca aby uzyskać jakiekolwiek efekt a wiadomo ze w miesiąc raczej slabo zadziala i potrzeba czasu dzięki za odpowiedź P.S super blog i mega przydatne informacje:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Anonimku, możesz stosować acne derm jeśli równolegle stosujesz filtry :)

      Usuń
    2. HEJ, jakie filtry stosujesz?

      Usuń
    3. Pharmaceris S hydrolipidowy SPF 50+ i ultra lekki LRP SPF 50 + :)

      Usuń
  9. Rozumiem:) ale na większe slonce i na lipiec sierpień lepiej odstawić prawda? A jak jest z zabiegiem kwasów u kosmetyczki? Lepiej poczekac Np do września czy latem mozna zrobić? Przepraszam za glupie pytania ale dopiero rozpoczynam przygodę z kwasami i wole sie upewnić :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lepiej odstawić, to prawda ;) Kwasy u kosmetyczki podaruj sobie - takie zabiegi wykonuje się jesienią i wiosną, nie tylko ze względu na słabe nasłonecznienie, ale i wilgotność powietrza ;)

      Usuń
    2. Dzięki piękne za szybka odpowiedź:) na pewno zostane czytelniczka twojego bloga na dłużej buziaki

      Usuń
  10. Miałam epiduo moja twarz piekła niemilosiernie. Po wielu próbach z tymi specyfiki i przeczytaniu całego internetu przeszłam na leczenie trądziku ziołami. Wyleczyłam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Możesz napisać coś więcej o swojej kuracji ? Jakie były to zioła ?:)

      Usuń
  11. To był mój pierwszy tego typu krem (retinoid). Wywołał u mnie spore podrażnienie. Pamiętam, że wiecznie musiałam mieć w zimę otwarte okno by łagodzić podrażnienia. Wtedy też co jakiś czas dawałam tonik co spotęgowało całą sprawę. Ogólnie nie miło go wspominam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety retinoidy wymagają bogatszej pielęgnacji, działa on także mocno przesuszająco przed nadtlenek benzoilu (sam adapalen to jeden z najlżejszych retinoidów), który powinno się stosować głównie miejscowo,a nie na duże powierzchnie skóry ;)

      Usuń
  12. Mam 23 lata i od jakiś dwóch lat stosuję Epiduo. Przepisała mi je dermatolog, potem jednak załatwiłam je sobie sama. Oczywiście skóra mnie po nim już nie picze, tak jak to było na początku, ale zaczęłam się zastanawiać, że chyba nie mogę go brać non stop ;/ Mam skórę mieszaną w kierunku tłustej, czasem coś wyskoczy i jak "to coś wyskoczy" to wydaje mi się, że Epiduo pomaga, przyspiesza gojenie się tych zmian.
    Czy mogę je sobie tak ciągle stosować?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zawiera nadtlenek benzoilu, jeśli retinoidy przynoszą u ciebie zadowalające efekty, pomyślałabym o tych z III generacji - np. tezarotenie bez substancji dodatkowych.

      Usuń
  13. Po 4 dniowym stosowaniu leku epiduo dostalam wysypki, skora luszczyla sie i piekla niemilosiernie, bylam cala czerwona. Kazde nalozenie kremu nawilzajacego potegowalo pieczenie. Odstawilam, juz 3 dzien i mam okrutnie sucha skore, ktora sie kruszy. Co mam zrobic zeby zlagodzic suchosc? Kiedy powrocic do ponownego stosowania?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Musisz zastosować środek mocno natłuszczający, w każdej aptece dostaniesz czystą lanolinę (nawet ziaja coś takiego ma, lanokrem, jakoś tak), najlepiej ukoi skórę i zapobiegnie jej nadmiernemu odwodnieniu :) Myślę, że po około 3-4 dniach skóra powinna dojść do siebie. Maksymalnie tydzień, przy młodej skórze, zdolnej do silnej regeneracji.

      Usuń
    2. Dziekuje za szybka odpowiedz. Zabieram sie za natluszczanie i ponowna walke z epiduo lecz juz mniej inwazyjnie mam nadzieje :)

      Usuń
  14. zapomnialam zapytac, po jakim czasie po zrobieniu kwasow na twarz mozna zaczac stosowac epiduo? pozdrawiam :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A jaki to był zabieg? jakie kwasy? stężenie? jak wygląda Twoja skóra? Generalnie nowe środki powinno się wprowadzać, gdy skóra zdąży się zregenerować i uspokoić, minimum to 28 dni, czyli tyle czasu, ile potrzebuje naskórek do zregenerowania się. Nie wiem jednak co to był za zabieg, wiec ciężko mi powiedzieć coś konkretnego.. :(

      Usuń
    2. Ja zdubluje to pytanie, stosowałam maseczkę PEEL z Madary. Działa bardziej jak piling:) a wcześniej kwas mlekowy w 5% stężeniu...

      Usuń
  15. wczesniej pytalam- ale widze ze sie nie wyswietl... czy konieczne jest stosowanie przy epiduo kremow z filtrem, nawet przy malej ekspozycji twarzy na slonce?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szkoły są dwie, sama odchodzę od stosowania kremów z filtrem przebywając w domu, natomiast jeśli Twoje mieszkanie jest bardzo oświetlone, pracujesz przy oknie, spędzasz dużo czasu na zewnątrz - ochrona jest konieczna. Nie zapominaj o antyoksydantach, epiduoo zawiera nadtlenek benzoilu, który generuje wolne rodniki i przyspiesza starzenie skóry.

      Usuń
  16. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  17. Czy mogę jednocześnie z Differinem stosować tonik żelowy Norel? Na dzień mam effaclar duo +, a na noc np. dwa razy w tygodniu Differin (jeszcze zobaczę, jak skóra będzie reagować), a w pozostałe tonik.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, możesz, ale musisz obserwować skórę. Każdy inaczej reaguje na pewne substancje czynne i nie jestem w stanie stwierdzić, czy takie połączenie będzie w porządku, na pewno bezpieczniej jest rozbić stosowanie tych substancji - naprzemiennie wieczorem raz Differin, raz tonik z kwasem.

      Usuń
  18. Witam... ja stosuję epiduo od tygodnia gdzies ...dostałam bardzo dużego wysypu na czole i policzkach, skóra czerwona i troszkę piecze. Czy ten wysyp to normalna sprawa?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli czerwona i troszkę piecze - zmniejsz częstotliwość stosowania i natłuszczaj.
      Ja miałam wysyp tak gdzieś do 2 miesięcy od pierwszego stosowania. Potem była bajka.

      Usuń
    2. Może stosujesz Epiduo za często, zawiera nadtlenek benzoilu i stosowany na tak duże powierzchnie twarzy prędzej czy później spowoduje zaczerwienienie i pieczenie. stosuj go rzadziej i lepiej nawilżaj skórę.

      Usuń
    3. Bardzo dziękuję za rade, mam nadzieję że te męczarnie ;) będą się opłaciły .

      Usuń
  19. Cześć! Przepraszam z góry za to, że się dopytuję. Chciałabym mieć po prostu pewność zanim zdecyduję się zastosować lek. Skąd informacja, że można stosować adapalen podczas karmienia piersią? Mój dermatolog twierdzi, że wszystkie retinoidy są przeciwwskazane w trakcie karmienia. Czy taką informację przekazał Ci twój dermatolog czy może dysponujesz publikacjami na temat przedostawania się leku do mleka?
    Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Chciałabym wreszcie moc zacząć leczyć swoją skórę.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W ciąży są przeciwwskazane substancje, które przenikają do krwiobiegu, adapalen ma bardzo słabą wchłanialność, dlatego to jedyny retinoid jaki w określonych dawkach może być stosowany w trakcie ciąży i karmienia piersią, wystarczy wpisać w google 'adapalene during lactation' 'drugs for pregnant and lactating women' i wyskakuje szereg badań i potwierdzeń na temat możności stosowania adapalenu w tym okresie, m.in:
      http://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2012/021753s004lbl.pdf

      Usuń
    2. Dziękuję za szybką odpowiedź. Niestety nie rozwiewa ona wszystkich moich watpliwości.
      Rzeczywiście w internecie dużo jest napisane na temat tego, że adapalen a nawet tretinoina nie są wchłaniane do krwiobiegu i niektóre źródła podają, że w związku z tym można te leki stosować podczas karmienia piersią. Nigdzie jednak nie mogę znaleść informacji co do badań bezpośrednio nad przenikaniem leku do mleka.
      W linku który podałaś autorzy również nakazują szczególną ostrożność.
      Znasz może jakąś mamę, która stosowała te leki podczas karmienia piersią lub lekarza, który ma na tym polu doświadczenie?

      Usuń
    3. Nigdzie nie znajdziesz takich badań, ponieważ kobiety w ciąży i podczas laktacji nie podlegają testom klinicznym. Niestety nie znam, ale moim zdaniem warto zachować rozsądek, zaniedbywanie skóry prowadzi do powstania trudnych w usunięciu blizn i przebarwień, a leki o słabo przenikalnej cząsteczce mają marne szanse do dostania się w krwiobiegu i mleka matki, zwłaszcza gdy są stosowane na małych obszarach :)

      Usuń
  20. Zgadzam się z Tobą i dziękuję za pomoc. Męczy mnie jednak cos na kształt poczucia winy i to pomimo tego, że jeszcze niczego nie użyłam :)
    Nie chciałabym zrobić niczego kosztem dziecka, z drugiej strony jako alternatywę mam odstawienie go od piersi. Tak źle i tak niedobrze. Ale skłaniam się do używania leku karmiąc. Muszę coś zrobić bo moja skóra wygląda coraz gorzej. Co polecisz na pierwsze spotkanie z retinoidami? Adapalen czy tretinoinę? Dodam tylko, że skórę mam usianą grudkami, masą zamkniętych zaskórników (cała skóra jest w kaszce!), twardych, aż skora w dotyku jest szorstka. Regularnie część zaskórników jest w stanie zapalnym. Stosowałam skinoren i benzacne. Efekty marne. Po benzacne skóra jest bardzo sucha.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  21. Również stosuje epiduo. Rzeczywiście strasznie wysusza skórę i po nałożeniu może piec. Na spory wyprysk nałożyłem kropelke epidou i na drugi dzień był wysuszony, z tym że plamka coś czuję że pozostanie ze mną na dłużej. Co do stosowania dermatolog powiedziała mi żeby podejść do tego leku na maks ostrożnie. Na początku miałem go używać przez pierwsze dwa tygodnie 2 x w tygodniu. Później zwiększyć do 3x w tygodniu. Uczulala mnie żeby robić sobie dzień przerwy między podaniem leku na skórę chyba że zaobserwuje iz moja skóra jako tako daje sobie z tym radę. Tak się zastanawiam czy jest sens w tym czasie (dni bez epiduo) robić sobie maseczki oczyszczające z glinki + peeling. Czy nie warto już męczyć skóry takimi środkami?

    OdpowiedzUsuń
  22. Mija mi właśnie 3 tydzień z epiduo.
    Wysuszył i podrażnił mnie strasznie, do nawilżania kupiłam alantandermoline różowy, bo moje dotychczasowe kremy powodowały pieczenie.
    Krostki nadal się pojawiają. Skąd mam wiedzieć, że to nie z zapychania przez krem? Z nawilżania nie zrezygnuję. Jak zminimalizować to ryzyko zapchania przez krem?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety nie możesz działać w ten sposób, proponuję wybrać sobie retinoid, który nie będzie mocno wysuszał skóry, a będzie dobrze tolerowany, a nawilżenie będzie mniejsze i w ten sposób znormalizujesz skórę. Niestety działanie na zasadzie wysuszanie, a potem rekompensowanie strat przez nawilżanie i natłuszczania jest najczęstszą przyczyną wysypów :(

      Usuń
  23. A możesz polecić coś do nawilżenia buzi przy epiduo? Nie chce jej dodatkowo zapchac jakimś ciężkim kremem więc nie wiem na co się zdecydować :( epiduo generalnie trochę mnie przesusza, e nie jest to jakaś masakra w moim przypadku. Nie ma wściekłe czerwonej twarzy itp, tylko trochę suchych skórek. +wydaje mi ei że od momentu początku kuracji skóra mi się bardziej przetluszcza więc pilnie czegoś dobrego potrzebuje :) dotychczas stosowałam krem z mixy, był fajny i lekki ale nie wiem czy to wystarczy. Używałam też żel aloesowy na zmianę z mixa. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może spróbuj Avene Cicalfate Post acte ? Gdyby były za lekka, możesz jej ciężkość dowolnie modyfikować np. dodając trochę oleju :) Warto też przyjrzeć się oczyszczaniu, czy aby nie nasila odwodnienia. Podsyłam też recenzje polecanej emulsji:
      http://mademoiselleevebloguje.blogspot.com/2016/01/avene-cicalfate-post-acte-opatrunek-dla.html

      Usuń
  24. Witaj. Czy uważasz, że mogę połączyć Epiduo z Effaclar DUO + ? Oczywiście na zmianę, w jeden dzień na wieczór Epiduo, a w drugi Effaclar DUO+.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, jak najbardziej, jest taka możliwość, ale to dwa, mocno wysuszające preparaty, dlatego musisz zadbać o nawilżenie naskórka lub ograniczyć ich stosowanie, aby nie wyciągać nadmiernie wilgoci z naskórka.

      Usuń
  25. Już po pierwszym dniu zlazi mi skóra :( wcześniej używałam skinorenu i glamid żel na zmianę wieczorem i cera była cacy. Nie mam jakiegoś wielkiego trądziku,bardzo polubiłam ten skinoren i glamid ze az mam ovjoyr rzucić w kąt to epiduo i kupić znowu to co wcześniej. Przynajmniej cera taka podrażniona nie była. Piecze jak cholera. Co myślisz?

    OdpowiedzUsuń
  26. Pytanie:-) od kilku dni używam epiduo właśnie a niedawno kupiłam krem z kwasem azelainowym i salicylowym z biochemii urody i teraz pojawia się pytanie czy ryzykować i łączyć je razem:-/ np. co drugi dzień?

    OdpowiedzUsuń
  27. Mam pytanie jak nakladaliscie ten żel Epidue to odczekaliscie parę minut czy od razu zmywalisci go z twarzy?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Epiduo prawidłowo nie powinien być spłukiwany ze skóry.

      Usuń
  28. Witaj,bardzo zmartwila mnie informacja, ze ta masc "wzmaga"'starzenie :( ile czasu mozna ja stosowac, czy punktowo wchodzi w gre? Przestalam miec ochote jej uzywac :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najlepiej stosować go miejscowo i w terapii skojarzonej. Opieranie swojej kuracji tylko na nadtlenku benzoilu jest bez sensu. Nie zapominaj także o antyoksydantach oraz ochronie przeciwsłonecznej na czas stosowania NB ;)

      Usuń
  29. Witam, z trądzikiem walczę z przerwami już od wielu lat, teraz chce się wziąć do dzieła, dostałam epiduo oraz tetracykliny na początku grudnia. Tetra jeszcze nie biorę (kiedyś byłam odporna na dexacyklinę no i musze wyjaśnić, czy to aktualne, bo tetra to poprzednia wersja dexy). Czy Epiduo powinno się stosować na całą twarz? Ja smaruję punktowo, wypryski ropne szybciej się złuszczają i wysychają, ale też bolą, skóra jest podrażniona... Do tej pory myślałam, że stosuje się punktowo, no i się zastanawiam, czy "se nie walnąć" ;) któregoś wieczora, albo np. raz w tygodniu w nadziei, że po 3 m-cach będzie dużo lepiej.. W sensie że zmniejszy się ilość nowych wyprysków no i tych okropnych przebarwień. Pozdrawiam świątecznie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, to preparat do stosowania na całą powierzchnię twarzy, ale zawiera nadtlenek benzoilu, który mocno wysusza i generuje wolne rodniki, a także łagodny retinoid trzeciej generacji, dlatego może podrażniać i wysuszać skórę. Warto zrobić próbę na większej powierzchni, ale baza leku i substancje czynne mają silne właściwości drażniące, dlatego warto zastanowić się nad lekami, które będą tolerowane i będą pozbawione NB.

      Usuń
    2. No muszę raczej to epiduo odstawić, bo oprócz pieczenia po nałożeniu (na szyi mam reakcję alergiczną, na twarzy jeszcze nie, ale nie wiadomo, co będzie dalej), stosuję raz na dwa dni od ok połowy grudnia i skóra jest przesuszona, odwodniona a w miejscach gdzie stosowałam punktowo odchodzą całe płaty :/. Nie sądzę że to tetra, bo ją biorę od 3 dni dopiero no i chyba tetracyklina działa bezpośrednio na bakterie a nie działa wysuszająco? Tak czy owak pozdrawiam i dziękuję :)

      Usuń
  30. Cześć, widzę że posiadasz ogromną wiedzę w tej dziedzinie, czy mogłabym zadać Ci nurtujące mnie pytanie?
    Zacznę od tego że od dwunastu lat walczę z dość mocną postacią trądziku, przeszłam przez dwie serie kuracji izotretyną, ostatnią jakieś trzy lata temu.
    Epiduo zaczęłam brać około trzy, cztery tygodnie temu. Po pierwszych dwóch tygodniach skóra była pięknie oczyszczona, potem jednak znowu zaczęła się "sypać" - czy Epiduo może działać w ten sposób, czy winnego szukać w nowej pielęgnacji? (Ze względu na mocną potrzebę nawilżenia zaczęłam używać serum Dermedic Hydrain3 i kremu Hydrain3 mieszanego z kroplą oleju Jojoba, jako toniku hydrolatu oczarowego). Z góry dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  31. Stosuję Epiduo już 2 miesiące...na początku podrażniał, wysuszał skórę buzi, ale teraz jest juz ok. Mam wrażenie, że moja skóra się do niego przyzwyczaiła, choć poprawa jej stanu jest wg mnie i moich bliskich bardzo duża. Nie piecze ani nie podrażnia skóry, szybciej goją się jakieś pojedyncze krostki. Jest to moja pierwsza kuracja na trądzik, nie bardzo też wiem, czy mogę np 2 razy w tyg użyć toniku z kwasem AHA/BHA 10% w połączeniu z epiduo? Czy jeśli nie widzę podrażnienia skóry przy stosowaniu kremów nawilżających nie aptecznych np resibo/skin79 itp to mogę ich używać? Czy powinnam robic peeling np raz w tygodniu i czy mogę używać w takiej kuracji maseczki nawilżające?? Pozdrawiam i proszę o pomoc i rozwianie moich watpliwosci...

    OdpowiedzUsuń
  32. Hej,
    dermatolog zapisała mi rano Zineryt a na noc Epiduo. Na początku maksymalnie jak mogło się stać, podrażnienie, łuszczenie skóry, piekąca i gorąca twarz. Po 2 tygodniach jest już lepiej. Miałam spory problem z zastosowaniem kremu po wchłonięciu się rano Zinerytu, stosowałam na początku sam La Roche-Posay Effaclar H ale było mega tłusto. Teraz robię tak, że nakładam ten krem na dłonie, spryskuję wodą termalną Uriage i pocieram ręce i dopiero nakładam - jest o niebo lepiej! Ta woda Uriage to jest coś super :D Dodam, że rano po przebudzeniu oczyszczam twarz kremem kojąco-nawilżającym też z La Roche-Posay, chyba z tej samej serii. Nie wiem czy powinnam jeszcze na ten krem rano nakładać jakiś filtr od razu jechać sam filtr. Przede mną jeszcze badanie prolaktyny :))

    OdpowiedzUsuń
  33. Ja mam bardzo wrażliwą skórę i tylko mocniejszy preparat to od razu jest zaczerwieniona i podrażniona ;/

    OdpowiedzUsuń
  34. zużyłam 2 opakowania. Nie miałam podrażnień, kiedy stosowałam razem z sebium hydra. Jednak po odstawieniu problem trądziku wrócił. W mniejszym natężeniu ale jednak :(

    OdpowiedzUsuń
  35. Ale piękne zdjęcie! Piękna masz skórę, Ewo <3 I brwi cudowne - czym je podkreśliłaś? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję! :)

      Niezmiennie genialny cień mineralny Ecolore Dark Wood :)

      Usuń
  36. Dermatolog przepisał mi Epiduo a laryngolog z kolei na zapalenie migdałów klindamycyne. Czy ktoś wie czy te kuracje mogę przeprowadzić razem bo nie spytałam się lekarza :(

    OdpowiedzUsuń
  37. Cześć, dermatolog przypisał mi epiduo 2x w tygodniu na noc, z czego mam jeszcze lek robiony i tez musze go nakładać 2x na noc. Twarz mam nawilżać cetaphilem i mam również tonik do mycia twarzy z tej samej firmy. Nie sądzisz, ze tak rzadkie stosowanie epiduo może mi nie pomoc? Mój lek robiony nie wiem dokładnie z jakich jest składników, ale pani w aptece mi powiedziała, ze jest na bazie spirytusu.. użyłam póki co raz epiduo, zgodnie z instrukcja pani dermatolog i często nawilżam twarz, ale boje się, ze leczenie mojego trądzika będzie się ciągło w nieskończoność.. a trądzik jest powodem nadmiernego opalania ��

    OdpowiedzUsuń
  38. Dla mnie Epiduo to wybawienie!!! Zero problemów od 2 lat...a zawsze miałam trądzik i mimo 30 lat nie ustawał.Dlatego każdy powinien na własnej skórze przetestować.

    OdpowiedzUsuń
  39. Czy na lek epiduo można sie uodpornić ? Ciężko znaleźć taką informacje.

    OdpowiedzUsuń
  40. Ja stosowałam Epiduo kilka razy, przepisywany mi był przez dermatologa i nie zauważyłam żadnego efektu. Po prostu nie działał na mój trądzik w żadnym stopniu. Tyle samo pryszczy ile było przed jego zastosowaniem, tyle samo albo i więcej było po. Nie istnieje chyba żadna maść która by mi pomogła w walce z trądzikiem (może na chwile, ale na pewno nie na stałe). To co mi faktycznie pomogło to zabieg laserowy, a dokładnie peeling laserowy u kosmetyczki. Po 6 zabiegach moja skóra dopiero zaczęła oddychać, przez lata zatykane różnymi specyfikami od dermatologów pory zostały odblokowane i oczyszczone. Teraz skóra jest zupełnie inna. Nadal mam trądzik, ale zmiany o wiele szybciej się goją, skóra jest miękka i sama się regeneruje. Pielęgnację zminimalizowałam do: kremu z filtrem 50, pianką do mycia twarzy z olejkiem drzewa herbacianego i 100% olejku herbacianego stosowanego bezpośrednio na nowe pryszcze. Okazjonalnie maseczki z zielonej glinki i to wszystko.
    Niestety, ale nie wierzę w żadną chemię i leki cud na trądzik, próbowałam już chyba wszystkiego przez ponad 15 lat.

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  41. Hej, ja stosowałam Epiduo przez pare lat z lepszym i gorszym efektem. Przeszlam przez mase roznych masci tj Differin, Dalacin itp i Epiduo okazalo sie z nich najlepsze. Na ten moment jednak nie radzi juz on sobie z wysypem zaskornikow na moim czole i policzkach, chyba skora przestala na niego reagowac. Czy po tak dlugim stosowaniu tego leku to mozliwe? Odkad odstawilam Epiduo na 2 tygodnie jest jeszcze gorzej, juz nie wiem co robic. Stosuje Skinoren i Acnecide 5% ale nie widze efektow

    OdpowiedzUsuń
  42. Czy mogę po umyciu twarzy żelem użyć rozcieńczonego hydrolatu różanego w celu przywrócenia odpowiedniego poziomu PH skóry, odczekać chwilę zaaplikować epiduo a następnie krem nawilżający? Jak długie przerwy robić pomiędzy kolejnymi krokami w mojej pielegnacji?. Epiduo działa u mnie świetnie, nie wywołuje podrażnienia, świetnie zaleczył moją twarz. Stosuje go juz prawie rok, obecie max 3 razy w tygodniu. chciałam dopytać o kwestie toniku żeby mieć pewność czy wszystko robię właściwie i wykorzystuje potencjał leku w właściwy sposób (mam do zaleczenia jeszcze przebarwienia, czasem wychodzą mi również nowe zmiany) :)
    Pozdrawiam


    JG

    OdpowiedzUsuń
  43. Witam 6 dni temu dermatolog przepisał mi zel epiduo i antybiotyk tetralysal pierwsze 3 użycia zelu bajka ale potem skors zrobia sie czerwona zaczela piec zluszcza mi sie skora no nie ładnie to wyglada a jeszcze gorzej piecze i pytanie czy dalej moge stosowac zel cxy moge zrobic sobir przeprwe? Dodam ze zadnr nawilzanie twarxy nie pimaga na pieczenie i suchosc twarzy

    OdpowiedzUsuń

Super, że jesteś! 👍👍👍

Jeśli komentujesz - podpisz się. Zwracam się tak jak Ty, do konkretnej osoby. Postaram się odpowiedzieć na Twój komentarz w przeciągu kilku, najbliższych dni.

Jeśli tracisz wiarę i wymagasz kompleksowej pomocy i opieki - napisz do mnie (mademoiselleeve@wp.pl), oferuję najwyższą i najbardziej profesjonalną jakość usługi w zakresie prawidłowej pielęgnacji. Nie udzielam rozbudowanych porad ani nie polecam konkretnych produktów w sekcji komentarzy - obejmuje go zakres moich odpłatnych usług.

Proszę nie umieszczać analiz składu - w sieci istnieją specjalne narzędzia, które wykonają to zarówno za Ciebie, jak i za mnie.

Proszę o niereklamowanie się na moim blogu. Reklama w tym miejscu jest płatna oraz stosownie oznaczana, a każdy jej nieopłacony i nieskonsultowany przejaw będzie skrupulatnie moderowany.

Artykuły sponsorowane na moim blogu mają dokładne oznaczenia - jeżeli taka informacja nie znajduje się na końcu artykułu, produkty, testy kosmetyków, zdjęcia oraz opracowanie tekstu pochłonęły jedynie moje własne zasoby finansowe i czas.

Pamiętaj, że umieszczenie komentarza to świadoma akceptacja regulaminu - jeśli zostaje on naruszony - podlega moderacji administratora. Nie tłumaczę się dlaczego - bądźmy tutaj dla siebie ludzcy.

Cześć!