20:40

JAK WYBRAĆ NAJLEPSZĄ WODĘ TERMALNĄ?


Wody termalne i kosmetyki na nich bazujące robią prawdziwą furorę, postanowiłam poświęcić im odrębny wpis, ponieważ są niezastąpione nie tylko latem, ale są stałym punktem mojej pielęgnacji przez cały rok.

Wody termalne, to wody podziemne o temperaturze znacznie przekraczającej średnią roczną temperaturę w okolicy z której są wydobywane - są to wody krystalicznie czyste i wysokozmineralizowane. Dzięki swojej czystości, są wręcz idealną bazą do wszelkiej maści kosmetyków. Oczywiście każda woda termalna (tak jak i woda źródlana, mineralna) ma skład, ogólną mineralizację, z której możemy wyczytać jak przedstawia się zawartość biopierwiastków w mg/l - jest to kluczowe przy doborze wody, stąd  rozbieżne recenzje tych samych produktów - inni wolą LRP, inni Uriage, Avene, czy Vichy. Każda woda w zależności od składu, może wykazywać odmienne działanie.


Jak wybrać odpowiednią wodę termalną dla siebie?

Zacznijmy od tego, że mamy dwa rodzaje wód termalnych - hipotoniczne i izotoniczne. Czym się różnią? Wody hipotoniczne należy osuszać, ponieważ podczas parowania, woda 'wyciąga' wilgoć z naszego naskórka i mamy odwrotny efekt od zamierzonego. Wody izotoniczne tego nie wymagają, na rynku taką wodą jest mój absolutny ulubieniec - woda termalna Uriage.Wody termalne dostajemy w formie sprayu, który jest rozpylany za pomocą azotu - spokojnie, jest zupełnie nieszkodliwy dla naszej skóry :) PH wód termalnych jest obojętne.

Przykładowo przebywając długo na plaży i pełnym słońcu po czasie odczuwamy suchość skóry, idziemy wówczas moczyć się w wodzie, gdyż mamy wrażenie, że woda ją nawilży i ukoi. Jednak po chwilowym odprężeniu i uczuciu ulgi po wyjściu z wody za chwilę na nowo odczuwamy uczucie ściągnięcia i pieczenia skóry. 
Dodatkowym błędem jest nie osuszenie skóry po kąpieli, ale pozwolenie by kropelki wody same wysychały na jej powierzchni. Krople wody działają w tym przypadku jak soczewki przyciągając więcej promieni słonecznych do skóry. 
Podobnie błędem jest traktowanie specjalnej wody termalnej w sprayu lub wody źródlanej w areozolu jako skutecznego środka nawilżającego. Wiele kobiet spędzając parę godzin w klimatyzowanym biurze czy innym pomieszczeniu, zrasza skórę wodą termalną w sprayu. 
Rezultatem takiego postępowania, zwłaszcza w przypadku skóry bardzo cienkiej i delikatnej, jest jeszcze szybsza utrata wody, zwłaszcza jeśli pozwolimy wodzie samej wyschnąć na twarzy. Po spryskaniu twarzy wodą, należy koniecznie po kilku sekundach osuszyć skórę choćby przy pomocy chusteczki higienicznej, którą delikatnie, bez pocierania przykładamy do twarzy. 
Pamiętajmy, że woda termalna w sprayu NIE nawilża !! 
Natomiast dzięki zawartości mikroelementów, których rodzaj i ilość (im jest ich więcej tym lepiej) jest już zależny od źródła, z którego pochodzi woda, działa ona jak łagodzący kompres: koi podrażnienia, pobudza aktywność enzymów, wspomaga mechanizmy systemu obronnego skóry. Źródło


Kolejną i chyba najważniejszą kwestią jest oczywiście skład naszej wody termalnej. Jak to bywa  z kosmetykami - każdemu pasuje coś innego :) Składem wody termalnej jest ogólna mineralizacja, czyli zawartość biopierwiastków w mg/l. Są to między innymi:

 • Wapń działa antyseptycznie, hamuje stany zapalne, koi podrażnioną skórę, bierze udział w uszczelnianiu błony komórkowej, wspomaga w leczeniu alergii, wysypek skórnych.
 • Magnez zmniejsza skłonność do stanów zapalnych, zwalnia procesy starzenia się, wpływa na stan błon komórkowych, pełni funkcję anty-alergenu, zapobiega wysypkom skórnym. Tonizuje.
 • Żelazo niezbędne do prawidłowej budowy skóry, poprawia odżywienie i ukrwienie skóry.
 • Sód zapewnia odpowiednie napięcie tkanek, poprawia jędrność skóry. Jego niedobór prowadzi do szybkiego odwodnienia oraz uwidacznia zmarszczki
 • Potas odpowiada za gospodarkę wodną organizmu ,ma znaczący wpływ na wygląd naszej skóry, a jego niedobór prowadzi do powstawania trądziku.
 • Selen utrzymuje w dobrym stanie skórę, neutralizuje substancje szkodliwe powodujące starzenie się naszej skóry, usuwa przebarwienia, uelastycznia i poprawia jędrność naszej skóry, działa przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjnie, chroni przed promieniami UV. Świetny antyoksydant.
 • Krzem przyspiesza gojenie oparzeń słonecznych, działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybicznie i przeciwtrądzikowo, stosuje się go do leczenia trądziku różowatego, grzybic. Tworzy w naszym organizmie włókna kolagenowe.
 • Miedź zmniejsza stany zapalne skóry, opóźnia procesy starzenia, utrzymuje właściwe pH skóry, reguluje wydzielanie sebum, uelastycznia i dotlenia skórę, ma wpływ na jej zabarwienie
 • Mangan działa antyutleniająco, zwiększa elastyczność skóry, koryguje zmarszczki
 • Cynk  łagodzi objawy łuszczycy, przyspiesza gojenie ran, reguluje produkcję łoju wewnątrz skóry, opóźnia procesy starzenia, poprawia koloryt i wygląd skóry, przyspiesza gojenie się ran, stosowany do leczenia trądziku pospolitego, zmniejsza skłonność do powstawania zaskórników.
 • Stront działa antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie,
 • Glin wykazuje działanie antybakteryjne i antyseptyczne
 • Lit działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe, stymulowanie mechanizmu obronnego skóry, ochrona przed mikroorganizmami (wykazano skuteczne działanie litu przeciw bakteriom, grzybom i niektórym gatunkom drożdży). Lit stosowany miejscowo jest skuteczny w łojotokowym zapaleniu skóry
 • Bor wykazuje właściwości antyseptyczne, przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne, przeciwpotne i ściągające.
 • Siarka działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwłojotokowo, zapewnia odpowiednie nawilżenie
 • Chlor wpływa na gospodarkę wodno-elektrolitową skóry
 • Kwas metaborowy posiada działanie przeciwzapalne i łagodzące
oraz oczywiście wodorowęglany, które działają delikatnie przeciwzapalnie.

Tajemnicą nie jest, że najlepszym wyborem są wody, które zawierają dużo biopierwiastków, ale w małych ilościach - nasza skóra lubi różnorodność. Wybór wody to kwestia bardzo indywidualna, ponieważ niektóre wody sprawdzą się świetnie przy AZS, trądziku, czy cerze naczyniowej.. inne świetnie sprawdzą się na cerach nadwrażliwych, alergicznych. Czytamy etykiety!


Składy dostępnych wód termalnych oraz kilka wskazówek przy ich doborze
Jak wybrać odpowiednią wodę termalną?Nie jest to wcale takie łatwe, osoby z  cerą alergiczną powinny wybierać wody z  dużą zawartością magnezu i wapnia, osoby z  trądzikiem - cynku, magnezu, krzemu, glinu, siarki. Osoby z cerą dojrzałą - krzemu, magnezu, manganu, selenu, sodu, miedzi. Są to oczywiście tyko teoretyczne podziały, najlepiej jest po prostu przetestować taką wodę na sobie - firmy oferują małe, kieszonkowe pojemności  50ml :)

Avene .Woda termalna z Avene w aerozolu to naturalnie kojąca woda dla skóry wrażliwej. Woda ze źródła Avene jest jedyną wodą pobieraną ze źródła w warunkach sterylnych w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym. Dzięki temu, woda termalna z Avene, zachowuje w całości właściwości źródła termalnego: kojące, łagodzące podrażnienia, działające przeciw wolnym rodnikom. Jest on dostępna pod postacią aerozolu, rozpylanego za pomocą azotu, który jest gazem obojętnym dla środowiska naturalnego, niepalnym i nieszkodliwym dla warstwy ozonu. Woda termalna z Avene jest nieodzowna dla wszystkich osób ze skórą wrażliwą. Jest to naturalny produkt, którego wszystkie właściwości zostały zachowane dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii. 
Woda termalna ze źródła Avene pochodzi ze źródeł Avene-les-Bains we Francji. Stosowana od 1874 r. w leczeniu chorób skóry, dowiodła swoich właściwości kojących i łagodzących podrażnienia. Unikalny i stały skład wody termalnej Avene sprawia, ze koi skórę i łagodzi podrażnienia, co potwierdzono w licznych badaniach naukowych. Woda termalna Avene jest stosowana z powodzeniem w Uzdrowisku Dermatologicznym Avene w leczeniu chorób skóry. Doceniona przez dermatologów. Żródło wydobycia : Saint Odile.

Skład: (mg/l) Bicarbonates 4776,3; Chlorures/chloride 357,0; Potassium 99,6; Fluor/fluorine 8,8; Sodium 1860,0; Calcium 150,6; Magnesium 12,3; Fer/iron 1,0;
Moja opinia: Woda powinna sprawdzić się u osób cierpiących na Atopowe Zapalenie Skóry, łuszczycę, oraz na cerze z poparzeniami i bliznami (czyli np. po poparzeniu kwasem/retinoidem). Alergicy, woda Avene jest stworzona dla Was :) 


Evaux wydobywana jest ze źródeł termalnych Evaux-les-Bains usytuowanych w sercu Limousin w Creuse. Evaux-les-Bains jest najstarszym uzdrowiskiem znanym od 44 roku przed narodzeniem Chrystusa. Woda termalna Evaux znajduje się na głębokości 4700m, co oznacza, że przez ponad 54 lata jest filtrowana, oczyszczana i wzbogacana. Jest więc jedyną wodą w Europie nie skażoną radioaktywnie w wyniku katastrofy w Czernobylu, a jej temperatura przy ujściu wynosi 62°C. Posiada unikalny, oryginalny i zrównoważony skład, szczególnie wskazany do pielęgnacji wrażliwej, skłonnej do alergii skóry dzieci i dorosłych. Jest wolna od zanieczyszczeń środowiskowych (np. nawozy sztuczne, opryski, skażenia ekologiczne, itp.).
Woda termalna Evaux-les-Bains jest wyjątkowo miękka i delikatna dzięki śladowym ilościom wapnia i magnezu. Zawiera natomiast wiele specyficznych oligoelementów, takich jak np. stront, lit (działanie antystresowe). Źródło Evaux-les-Bains.

Już Starożytni Rzymianie odkryli, że źródła termalne Evaux mają znakomite właściwości regenerujące i odmładzające skórę, oraz przyspieszające gojenie ran. Z tego samego powodu armia francuska podczas I Wojny Światowej, posyłała swoich żołnierzy do Evaux w celu wyleczenia ran zadanych białą bronią (np. bagnet). Obecnie, źródło termalne w Evaux-Les-Bains znane jest ze swoich właściwości regeneracyjnych, przeciwzapalnych i antystresowych wykorzystywanych zwłaszcza we flebologii, reumatologii, dermatologii i pediatrii.

Skład:  krzem - 60,00mg, mangan - 0,25 mg, fluor - 8,40 mg, stront - 1,10 mg, związki azotowe - 0 mg, sód - 425,00 mg, wapń - 40,20 mg, magnez - 1,90 mg, lit - 2,20 mg, azotany - 0 mg 
Moja opinia:  Woda, którą mogę polecić osobom cierpiącym na trądzik pospolity i różowaty - wykazuje działanie ściągające, antybakteryjne i przeciwświądowe. 

Iwonicz Zdrój. Woda ta pochodzi z uzdrowiska w Iwoniczu Zdroju o 500 - letniej historii. Właściwości lecznicze wody termalnej z iwonickiego uzdrowiska znane są od 1520 roku, gdzie leczona jest przede wszystkim łuszczyca, wyprysk, atopowe zapalenie skóry, ale też rosacea (trądzik różowaty). 

 • Właściwości: 
 • - Ma wyjątkowe właściwości kojące. 
 • - Łagodzi świąd i wszelkiego rodzaju podrażnienia skóry. 
 • - Dzięki zawartości krzemionki zwiększa elastyczność i odporność naskórka. 
 • - Dzięki zawartości jonów wapnia i kwasu metaborowego ma delikatne działanie ściągające i przeciwzapalne. 
 • - Likwiduje skutki działania twardej wody. 
 • - Ma najmniejszą twardość wśród wód termalnych dostępnych na rynku . Źródło Karpaty Zachodnie. 
Skład:  wodorowęglany 457 mg/l, wapń 49,70 mg/l, krzemionka 11,98 mg/l, kwas metaborowy 9,37 mg/l, magnez 9,70 mg/l. 
Moja opinia: Genialna przy wszelakich podrażnieniach i trądziku - dodatkowo zawiera krzemionkę, która uelastycznia skórę.


La Roche-Porsay .Unikalna kombinacja minerałów i pierwiastków śladowych, takich jak selen, nadaje wodzie termalnej z La Roche-Posay udowodnione naukowo kojące, łagodzące i przeciwrodnikowe właściwości. Rygorystyczna formuła, aby zminimalizować ryzyko podrażnień. Preparat odpowiedni dla dorosłych i dzieci. Źródło Poitou-Charentes.
Skład:  Wodorowęglany 396 mg/l, Wapń 140 mg/l, Krzemionka (SiO2) 30 mg/l, Magnez 4,9 mg/l, Stront 0,260 mg/l, Selen 0,060 mg/l, Cynk 0,022 mg/l, Miedź 0,005 mg/l
Moja opinia: Świetna mgiełka, która działa moim zdaniem najlepiej na cerach dojrzałych - uelastycznia skórę, działa antyoksydacyjnie, likwiduje zaczerwienienia. Sprawdzi się także w pielęgnacji cery trądzikowej i u osób cierpiących na łuszczycę. Vichy .Woda Termalna z Vichy koi skórę wrażliwą. Woda Termalna z Vichy jest znana w medycynie ze swych właściwości ułatwiających wymianę komórkową oraz stymulujących mechanizmy obronne organizmu.

W dermatologii Woda Termalna z Vichy jest również wykorzystywana, aby zwiększyć odporność skóry, a także łagodzić podrażnienia.
Naturalnie bogata w sole mineralne i oligoelementy, Woda Termalna z Vichy:
- zmniejsza zaczerwienienia.
- koi skórę wrażliwą.
- wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry. Źródło z uzdrowiska w środkowej Francji.

Skład:    (mg/l) Bicarbonates 4776,3; Chlorures/chloride 357,0; Potassium 99,6; Fluor/fluorine 8,8; Sodium 1860,0; Calcium 150,6; Magnesium 12,3; Fer/iron 1,0;
Moja opinia: Przeznaczona do pielęgnacji skóry atopowej wrażliwej z łuszczycą. Doskonale koi skórę.

Uriage .Idealny produkt do codziennej pielęgnacji.Woda Termalna Uriage unikalna ze względu na swoją izotoniczność i skład mineralny. Jest to jedyna taka Woda Termalna, nie wymagająca osuszania po aplikacji.Woda Termalna Uriage pozwala zachować równowagę osmotyczną i integralność komórek naskórka. Dzięki tej właściwości po spryskaniu skóry Wodą Termalną Uriage nie osuszamy jej, pozwalając minerałom na działanie. Skuteczność Wody Termalnej Uriage została udowodniona w badaniach klinicznych. Łagodzi dzięki zawartości wapnia i cynku ,regeneruje dzięki zawartości związków manganu oraz miedzi, działa przeciwrodnikowo dzięki zawartości związków manganu, tworzy warstwę ochronną dzięki zawartości krzemu ,nawilża dzięki zawartości soli mineralnych zbliżonej do składu NMF (Naturalnego Czynnika Nawilżającego Skóry) Źródło francuskie, alpejskie źródła. 

Skład:  SO4 - 2862 mg/l, CI - 3500 mg/l, HCO3 - 390 mg/l, K - 45,5 mg, Mg - 125 mg/l, Zn - 160 mikrogramów/l, Fe - 15 mikrogramów/l, Li - 2 mg/l, Al - 12 mikrog/l, Cu - 75 mikrog/l, Mn - 154 mikrog/l, Si - 42 mg/l, Ca - 600 mg/l, Na - 2360 mg/l
Moja opinia: Woda orkiestra ;) Zawiera mnóstwo biopierwiastków, w tym pełno pierwiastków śladowych. Sprawdzi się na każdym typie cery, szczególnie na cerach tłustych i trądzikowych.
 • Iwonicz Zdrój - z uzdrowiska w Karpatach Zachodnich. Zawiera krzemionkę, która uelastycznia naskórek, przyśpiesza gojenie ran i podrażnień. Ma też działający przeciwzapalnie wapń oraz przyśpieszający odnowę komórek magnez. Zaleca się ją przy podrażnieniach skóry i trądziku. Stanowi bazę kosmetyków Iwostin.
 • La Roche-Posay - z regionu Poitou-Charentes we Francji. Zawiera selen, który chroni komórki przed działaniem wolnych rodników, hamuje więc procesy starzenia skóry. Woda przyśpiesza gojenie się ran, poprawia elastyczność skóry, likwiduje zaczerwienienia, zmniejsza swędzenie. Polecana osobom z łuszczycą i trądzikiem.
 • Avene - z uzdrowiska na południu Francji (ze źródła Saint Odile). Z powodu korzystnego stosunku między ilością wapnia i magnezu przyśpiesza proces gojenia. Dzięki zawartości krzemu wzmacnia naczynia krwionośne. Znajdująca się w niej miedź przyśpiesza przemianę materii w skórze i działa antybakteryjnie, mangan pomaga w walce z alergiami, a siarka likwiduje zmiany trądzikowe. Woda zalecana jest szczególnie dla dzieci i dorosłych z AZS, chorym na łuszczycę, a także osobom z bliznami i poparzeniami.
 • Vichy - z uzdrowiska w środkowej Francji. Znana jest z właściwości kojących - doskonale likwiduje świąd i zaczerwienienie skóry wrażliwej, atopowej i z łuszczycą. Wzmacnia też odporność skóry na działanie wolnych rodników. Najwięcej pożądanych składników mineralnych znajduje się w źródle Lucas. To m.in. wapń, miedź, żelazo, magnez, mangan, potas i cynk. Wszystkie korzystnie wpływają na metabolizm skóry.
 • Evaux - ze źródeł Evaux-les-Bains, jednego z najstarszych uzdrowisk na świecie. Ma w składzie lit, który koi podrażnienia, likwiduje swędzenie, chroni skórę przed atakiem bakterii i grzybów, działa ściągająco. Poleca się ją zwłaszcza chorym na atopowe zapalenie skóry, a także trądzik zwykły i różowaty. Nadaje się też do wrażliwej skóry dzieci i niemowląt.


 • http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/cialo-higiena/Kosmetyki-z-woda-termalna-korzystnie-wplywaja-na-skore-wrazliwa_34484.html • Iwonicz Zdrój - z uzdrowiska w Karpatach Zachodnich. Zawiera krzemionkę, która uelastycznia naskórek, przyśpiesza gojenie ran i podrażnień. Ma też działający przeciwzapalnie wapń oraz przyśpieszający odnowę komórek magnez. Zaleca się ją przy podrażnieniach skóry i trądziku. Stanowi bazę kosmetyków Iwostin.
 • La Roche-Posay - z regionu Poitou-Charentes we Francji. Zawiera selen, który chroni komórki przed działaniem wolnych rodników, hamuje więc procesy starzenia skóry. Woda przyśpiesza gojenie się ran, poprawia elastyczność skóry, likwiduje zaczerwienienia, zmniejsza swędzenie. Polecana osobom z łuszczycą i trądzikiem.
 • Avene - z uzdrowiska na południu Francji (ze źródła Saint Odile). Z powodu korzystnego stosunku między ilością wapnia i magnezu przyśpiesza proces gojenia. Dzięki zawartości krzemu wzmacnia naczynia krwionośne. Znajdująca się w niej miedź przyśpiesza przemianę materii w skórze i działa antybakteryjnie, mangan pomaga w walce z alergiami, a siarka likwiduje zmiany trądzikowe. Woda zalecana jest szczególnie dla dzieci i dorosłych z AZS, chorym na łuszczycę, a także osobom z bliznami i poparzeniami.
 • Vichy - z uzdrowiska w środkowej Francji. Znana jest z właściwości kojących - doskonale likwiduje świąd i zaczerwienienie skóry wrażliwej, atopowej i z łuszczycą. Wzmacnia też odporność skóry na działanie wolnych rodników. Najwięcej pożądanych składników mineralnych znajduje się w źródle Lucas. To m.in. wapń, miedź, żelazo, magnez, mangan, potas i cynk. Wszystkie korzystnie wpływają na metabolizm skóry.
 • Evaux - ze źródeł Evaux-les-Bains, jednego z najstarszych uzdrowisk na świecie. Ma w składzie lit, który koi podrażnienia, likwiduje swędzenie, chroni skórę przed atakiem bakterii i grzybów, działa ściągająco. Poleca się ją zwłaszcza chorym na atopowe zapalenie skóry, a także trądzik zwykły i różowaty. Nadaje się też do wrażliwej skóry dzieci i niemowląt.


 • http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/cialo-higiena/Kosmetyki-z-woda-termalna-korzystnie-wplywaja-na-skore-wrazliwa_34484.html • Iwonicz Zdrój - z uzdrowiska w Karpatach Zachodnich. Zawiera krzemionkę, która uelastycznia naskórek, przyśpiesza gojenie ran i podrażnień. Ma też działający przeciwzapalnie wapń oraz przyśpieszający odnowę komórek magnez. Zaleca się ją przy podrażnieniach skóry i trądziku. Stanowi bazę kosmetyków Iwostin.
 • La Roche-Posay - z regionu Poitou-Charentes we Francji. Zawiera selen, który chroni komórki przed działaniem wolnych rodników, hamuje więc procesy starzenia skóry. Woda przyśpiesza gojenie się ran, poprawia elastyczność skóry, likwiduje zaczerwienienia, zmniejsza swędzenie. Polecana osobom z łuszczycą i trądzikiem.
 • Avene - z uzdrowiska na południu Francji (ze źródła Saint Odile). Z powodu korzystnego stosunku między ilością wapnia i magnezu przyśpiesza proces gojenia. Dzięki zawartości krzemu wzmacnia naczynia krwionośne. Znajdująca się w niej miedź przyśpiesza przemianę materii w skórze i działa antybakteryjnie, mangan pomaga w walce z alergiami, a siarka likwiduje zmiany trądzikowe. Woda zalecana jest szczególnie dla dzieci i dorosłych z AZS, chorym na łuszczycę, a także osobom z bliznami i poparzeniami.
 • Vichy - z uzdrowiska w środkowej Francji. Znana jest z właściwości kojących - doskonale likwiduje świąd i zaczerwienienie skóry wrażliwej, atopowej i z łuszczycą. Wzmacnia też odporność skóry na działanie wolnych rodników. Najwięcej pożądanych składników mineralnych znajduje się w źródle Lucas. To m.in. wapń, miedź, żelazo, magnez, mangan, potas i cynk. Wszystkie korzystnie wpływają na metabolizm skóry.
 • Evaux - ze źródeł Evaux-les-Bains, jednego z najstarszych uzdrowisk na świecie. Ma w składzie lit, który koi podrażnienia, likwiduje swędzenie, chroni skórę przed atakiem bakterii i grzybów, działa ściągająco. Poleca się ją zwłaszcza chorym na atopowe zapalenie skóry, a także trądzik zwykły i różowaty. Nadaje się też do wrażliwej skóry dzieci i niemowląt.


 • http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/cialo-higiena/Kosmetyki-z-woda-termalna-korzystnie-wplywaja-na-skore-wrazliwa_34484.html
  Jak stosować wodę termalną? Czy sprawdza się tylko w upały? 
  Należy pamiętać o tym, że jeżeli zależy na tym, by zaczerpnąć jak najwięcej właściwości wody termalnej, skóra powinna być czysta. W zależności od typu wody, należy ją osuszać lub można pozostawić ją do wchłonięcia. Wody termalne, dostępne w aptekach , są w postaci aerozolu, zatem wystarczy tylko spryskać twarz. Produkty tego typu są bardzo przyjemne w użyciu, ponieważ tworzą bardzo przyjemną, chłodząco-kojąco mgiełkę,a  nie rozpylają typowych 'kropelek' jak robią to przykładowo spryskiwacze ze ZróbSobieKrem.

  Wody termalne są wodami leczniczymi, dlatego warto na stałe włączyć je do pielęgnacji skóry - nie tylko twarzy, ale i ciała. Wody doskonale chłodzą, koją, regenerują, łagodzą, przyspieszają gojenie, działają antyoksydacyjnie, antybakteryjnie,  uelastyczniają skórę, to chyba dobry argument, żeby stosować je o każdej porze roku? :) Nie wyleczą naszej trądzikowej, atopowej, czy łuszczycowej skóry, ale mogą skutecznie złagodzić stany zapalne skóry i są doskonałym uzupełnieniem pełnej pielęgnacji. Sprawdzą się szczególnie latem i przy suchym powietrzu (czyli dla osób pracujących w klimatyzowanych pomieszczeniach, czy zimą, kiedy grzeją kaloryfery) . Ukoi skórę po goleniu, odświeży i utrwali makijaż. Są także doskonałe przy wszelkiej maści opuchnięciach, zaczerwienieniach, czy obrzękach.

  Jeśli stosujemy wodę termalną zamiast toniku, pamiętajmy, że po spryskaniu twarzy, należy po krótkiej chwili, koniecznie osuszyć skórę np. za pomocą papierowego ręcznika lub też - nawilżonym wodą termalną płatkiem kosmetycznym, podobnie jak tonikiem, przetrzeć twarz zbierając nadmiar wody. Jeśli chcemy łączyć zastosowanie wody termalnej i toniku, wówczas najpierw aplikujemy wodę, pamiętając by nie pozwolić jej samej wyschnąć na twarzy, a następnie tonik. 


  Oczywiście nie musimy osuszać skóry,jeśli używamy izotonicznych wód termalnych. 

  57 komentarzy:

  1. Ja kiedyś używałam Vichy i byłam zadowolona ;)

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Mnie średnio przypadła do gustu, ale dobór wody to kwestia bardzo indywidualna :)

    Usuń
  2. Idealnie trafiłaś z tym postem :) Co prawda już kupiłam wodę z Vichy, bo u mnie w aptece innej nawet nie było, ale jej właściwości będą idealne dla skóry, która cały dzień będzie mieć kontakt ze słońcem. Kolejną, którą wypróbuję, to z pewnością będzie Uriage.

   OdpowiedzUsuń
  3. Ja wiosną kupiłam wode Uriage, nie stosuję jej zbyt często i chyba pora to zmienić. Czy Ty po zastosowaniu Uriage na oczyszczoną cerę używasz jeszcze toniku?

   OdpowiedzUsuń
  4. A co sądzisz o wodzie mineralnej Evian? Jest moze jakas gorsza w skladzie od termalnych?

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Dla mnie jest zbyt słabo zmineralizowana,w tym celu sprawdziłyby się wody lecznicze. Nawet Muszynianka dałaby radę, świetnie wpływa na gojenie skóry :)

    Usuń
  5. mama uriage, zgadzam się nie wyleczy, ale złagodzi

   OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo fajny post. Kiedyś kompletnie nie rozumiałam fenomenu wód termalnych, ale jakiś czas temu się nawróciłam i bardzo często po nie sięgam. Najczęściej wybieram Uriage i Avene :)

   OdpowiedzUsuń
  7. Nigdy ich nie używałam, ale dzięki temu postowi chętnie po nie sięgnę :)

   OdpowiedzUsuń
  8. bardzo mi pomogłaś tym wpisem, szkoda tylko, że nie pojawił się w ubiegły poniedziałek, bo miałam okazję tą wodę kupić w promocji za 14 zł w SuperPharm, ale wtedy jeszcze nie wiedziałam do czego ona służy :( a można wiedzieć gdzie i za ile kupiłaś swoją? bo teraz już jest po promocji a mam na nią chrapkę,a nie chciałabym przepłacać :)

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Kupiłam w aptecegemini, za 300ml zapłaciłam niecałe 30 złotych :)

    Usuń
  9. A ja jeszcze nigdy nie używałam żadnej wody termalnej ;)

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Warto spróbować, odpowiednio dobrana działa cuda ;)

    Usuń
  10. Znam i używam regularnie bardziej kieruję się tym która w promocji (maks do 20zł więcej szkoda mi płacić)niż faktycznie składem czy tym co producent pisze. Dzięki temu dla mnie to urozmaicenie.

   OdpowiedzUsuń
  11. Niedługo kończę kurację skinorenem. Jeden wysyp już przeżyłam. Teraz moja skóra jest w o wiele lepszym stanie. Zależy mi jeszcze na pozbyciu się przebarwień.Zamierzam używać toniku z kwasem migdałowym. Czy nadal mogę spodziewać się wysypu?

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Ciężko powiedzieć, to zależy od stopnia zanieczyszczenia Twojej skóry.

    Usuń
  12. Bardzo przydatny post. Bardzo często spotykam się z stosowaniem wody termalnej jako nawilzającej mgiełki.
   A co myślisz o stosowaniu wody termalnej w połączeniu z kremem? Mam na myśli, rozprowadzanie go po twarzy zaraz po spryskaniu twarzy, gdy jest jeszcze mokra. Do tej pory stosowałam izotoniczną Uriage, więc stosowałam takie połączenie i sprawdzało się super. Ale ostatnio dostałam dwie butelki LPR i zastanawiam się, czy ją też tak stosować.

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Wodę LRP trzeba osuszać, inaczej bardziej odwodnisz skórę niż ją nawilżysz. Chociaż dużo zależy od składu kremu :)

    Usuń
  13. Hej, mam pytanie odnośnie toniku z glukonolaktonem (wersja nr 2) czy mogę użyć zamiast wody/hydrolatu właśnie wodę termalną uriage?
   I napisałaś też w poście o toniku, że jest on tani a powiem Ci, że jak patrze na moją listę na ZSK wyszło mi 46zł :) i to nie licząc kwasu hialuronowego bo akura mam go w domu :) ale mam nadzieje, że jest wart tych pieniążków, dalej go polecasz?
   Kasia

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Glukonolaton lepiej zamawiać na beautyever.pl albo na ecospa.pl bo tam jest duuużo tańszy. Poza tym te ilości starczą ci na kilka toników pewnie.

    Usuń
   2. Anonimie, a jak użyjesz wody termalnej, skoro jest pod ciśnieniem ?:) Możesz użyć wysokozmieneralizowanej wody leczniczej.
    Glukonoalkton kupisz bardzo tanio na beautyever, naturalisie, czy ecospa.

    Usuń
   3. Właśnie, złożyłam już zamówienie na beautyever, dzięki za rade.
    A co do wody uriage no to po prostu będę psikać do zlewki aż uzyskam odpowiednio ilość? :)
    A wode destylowaną kupie na stacji benzynowej?
    Kasia

    Usuń
   4. A czy Ty dalej używasz tego toniku? :)

    Usuń
   5. i jeszcze mi się przypomniało - jak długo mogę przechowywać ten zrobiony tonik? i musi on być w lodówce przechowywany czy nie?
    dzięki za odp :)

    Usuń
   6. 1. Tak, wodę destylowana. kupisz na stacji benzynowej, w sklepach AGD :)
    2. Nie używam tego toniku, ponieważ stosuję azeloglicynę.
    3. Tonik ma ważność 4 tygodnie, ale musisz trzymać go w lodówce.
    Proszę :)

    Usuń
  14. Jeszcze jedno pytanko do poprzedniego komentarza, czy mogę również przecierać tym tonikiem z gklukonolaktonem oczy/powieki?
   Kasia

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Tak, glukonolakton nie jest drażniący dla okolic oczu .

    Usuń
  15. polecasz jakiś krem z kwasami z BANDI? mój problem to zaskórniki zamknięte na czole i brodzie, otwarte na nosie, policzki są okej. Dodam, że mam cerę naczynkową (mieszana ze strefą T)
   Z góry dziękuje za odpowiedż

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Nie używałam kremów Bandi, więc nie mogę ich polecić.

    Usuń
  16. Hej Ewa, nie w temacie, ale chcialabym zacząc uzywac kwasów. Ze względu na moją suchą, naczynkową i wrazliwą cere pomyslalam o kwasach PHA. Czy znasz jakies gotowe toniki z tymi kwasami?

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Poszukaj na e-naturalne i na biochemii urody.

    Usuń
   2. Znajdziesz je na BU, e-naturalne, kolorówka.com. Zachęcam jednak do wykonania takiego toniku samodzielnie, wychodzi taniej ;)

    Usuń
  17. Ale wlasnie mowiąc "gotowe" miałam na mysli drogeryjne/apteczne :P może niezbyt jasno się wyraziłam... przepraszam

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Możesz spróbować ziaja liście manuka, kwas laktobionowy i migdałowy. Z innych 'kupnych' kwasowych tonikow to flos lek z mieszanką aha, tonik 40+ i wybielający, pharmaceris 2% migdałowy, bielenda pharm trądzik kwas migdałowy, laktobionowy, mlekowy, lirene wybielający z migdałem. Wydaje mi się że dermika też ma tonik z aha.

    Usuń
   2. Najlepszy byłby chyba ten z bielendy ;) przynajmniej ja planuję go kupić, gdy tylko gdzieś zobaczę.

    Usuń
   3. Dzieki dziewczyny! :)

    Usuń
  18. Przypomniałam sobie jeszcze jeden aa therapy, trądzik, tonik z kwasem azelainowym.

   OdpowiedzUsuń
  19. bardzo lubie ta wode termalna :)

   Super blog:)


   Jeśli masz ochotę zapraszam do mnie :)

   http://keep-calm-and-carry-on-shopping.blogspot.co.uk/

   OdpowiedzUsuń
  20. Świetny post na pewno rozwiewa wiele wątpliwość, ja instyktownie używałam wody avene jak stosowałam po raz pierwszy retinoisy. Rzeczywiście Avene świetnie koiła. Ale Evaux to pierwsze słysze. Gdzie można tą widę dostać?

   OdpowiedzUsuń
  21. Używam wody termalnej Uriage - to moja ulubiona <3

   OdpowiedzUsuń
  22. Wody termalne, które należy osuszać są hipertoniczne. Mają wyższe stężenie mikro i makro więc przedrostek hiper.

   Pozdrawiam
   Ola

   OdpowiedzUsuń
  23. Ewciu, a co myślisz o sprayu Serozinc z LRP? Jak go stosować, żeby najlepiej służył? Czy należy go osuszać, czy można go zostawić na skórze i pozwolić mu się wchłonąć? Czy aplikacja kremu na spryskaną Serozinckiem skóre to sensowne rozwiązanie? :)

   Będę wdzięczna za Twoją opinię :) Ściskam!

   OdpowiedzUsuń
  24. Ewo!
   Chciałabym zadać pytanie odnośnie wody termalnej-URIAGE, o której pisałaś na blogu- m.in. w tym poście: http://mademoiselleevebloguje.blogspot.com/2014/07/czy-warto-i-jak-uzywac-wod-termalnych.html

   Chcę zakupić taką samą wodę ale mam pewny problem ze znalezieniem właśnie tej, której Ty używasz. Znalazłam taką wodę termalną: https://makeup.pl/product/24813/?gclid=CjwKCAjwk4vMBRAgEiwA4ftLs8Ud37sJt-A7Ckoo2aJNqMfvIjRNnlmrBCwm67b53jNO7rOO057jGRoCzvIQAvD_BwE ale czy to ta sama? Firma się zgadza ale ma nieco inny wygląd opakowania i w składzie nie ma wypisanych tych minerałów :(

   Bardzo proszę o pomoc, bo bardzo zależy mi na kupnie tej wody termalnej.
   Pozdrawiam

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. To jest ten sam produkt, zmienili szatę graficzną :)

    Usuń
   2. Bardzo dziękuję Ci za odpowiedź!❤
    Wczoraj przypadkowo odkryłam Twojego bloga poszukując w internecie różnych porad bo już ręce mi opadają jak patrzę na moją cerę.
    Zamierzam teraz się sugerować Twoimi poradami odnośnie pielęgnacji i mam skrytą nadzieje, że chociaż trochę stan mojej cery się poprawi. Przynajmniej będę próbować. Ja zabieram się do dalszej lektury i serdecznie Cię pozdrawiam! :)

    Usuń
  25. W jakim sklepie (internetowym) jest dostępna woda termalna URIAGE? Bardzo proszę o pomoc :) ❤

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Apteka doz. Jest tam nawet czasem (aktualnie trwa)promocje 2 szt. 300ml za 40zł. Nie spotkałam się taniej.

    Usuń
  26. Świetny artykuł. Bardzo praktyczny :) Kupię i spróbuję tę Sól termalna.

   OdpowiedzUsuń
  27. Genialny artykulik. Bardzo dobre porady. Polecam stosować inhalację. Świetnie leczy astmę czy kaszel.

   OdpowiedzUsuń
  28. Hej, dzięki za ten wpis. Również pisałam o wodzie termalnej i teraz widzę, że kilka produktów umknęło mojej uwadze, o których napisałaś np. Evaux :) Uwielbiam wody termalne, bo mają świetny wpływ na skórę, ale tej Evaux jeszcze nie stosowałam, gdzie to kupujesz?

   OdpowiedzUsuń
  29. Świetny artykuł. Nie wiedziałam, że woda termalna działa aż tak dobroczynnie na skórę.
   Która woda będzie najlepsza przy łojotokowym zapaleniu skóry?

   OdpowiedzUsuń

  Super, że jesteś! 👍👍👍

  Jeśli komentujesz - podpisz się. Zwracam się tak jak Ty, do konkretnej osoby. Postaram się odpowiedzieć na Twój komentarz w przeciągu kilku, najbliższych dni.

  Jeśli tracisz wiarę i wymagasz kompleksowej pomocy i opieki - napisz do mnie (mademoiselleeve@wp.pl), oferuję najwyższą i najbardziej profesjonalną jakość usługi w zakresie prawidłowej pielęgnacji. Nie udzielam rozbudowanych porad ani nie polecam konkretnych produktów w sekcji komentarzy - obejmuje go zakres moich odpłatnych usług.

  Proszę nie umieszczać analiz składu - w sieci istnieją specjalne narzędzia, które wykonają to zarówno za Ciebie, jak i za mnie.

  Proszę o niereklamowanie się na moim blogu. Reklama w tym miejscu jest płatna oraz stosownie oznaczana, a każdy jej nieopłacony i nieskonsultowany przejaw będzie skrupulatnie moderowany.

  Artykuły sponsorowane na moim blogu mają dokładne oznaczenia - jeżeli taka informacja nie znajduje się na końcu artykułu, produkty, testy kosmetyków, zdjęcia oraz opracowanie tekstu pochłonęły jedynie moje własne zasoby finansowe i czas.

  Pamiętaj, że umieszczenie komentarza to świadoma akceptacja regulaminu - jeśli zostaje on naruszony - podlega moderacji administratora. Nie tłumaczę się dlaczego - bądźmy tutaj dla siebie ludzcy.

  Cześć!