14:01

Witamina C w kosmetykach | Formy witaminy C, stabilność, peelingi askorbinowe, formuły i najskuteczniejsze serum na rynku


Coraz więcej osób zaczyna dostrzegać niemal błyskawiczne i szybkie efekty stosowania witaminy C w suplementacji, ale także poszukuje jej w kosmetykach - żadna inna substancja czynna w tak szybkim czasie nie przywraca zdrowego kolorytu, odmładza, wygładza i rozświetla. Dzięki swojej skuteczności i efektom, na które nie trzeba czekać z utęsknieniem, kosmetyki z witaminą C zdobyły serca wielu kobiet i niemal całkowicie zdominowały rynek (nie tylko azjatycki), coraz więcej polskich kobiet włącza witaminę C do swojej stałej pielęgnacji, a polscy producenci coraz śmielej oferują w bardziej przystępnej cenie kosmetyki coraz wyższej jakości. Na ten moment nie ma potrzeby sprowadzania zagranicznych serum, gdyż każdy z nas ma do nich dostęp, ale może także wykonać je w prosty sposób samodzielnie w domu.

Kosmetyki z witaminą C nie należą do tanich, choć kilka lat temu wstecz, słaba dostępność kosmetyków i koszty sprowadzania produktów głównie z Azji kosztowały znacznie więcej niż obecnie - na rynku jest coraz więcej tanich, ale równie skutecznych alternatyw, a stosowanie witaminy C w formie serum nie kosztuje sztabki złota, wykonane samodzielnie w domu nie wyniesie Cię nawet złotówki.

Witamina C jest szczególnie ceniona w chemii kosmetycznej, choć jest surowcem trudnym i mało trwałym. Często jest określana mianem witaminy młodości, stanowi niezbędny składnik codziennej diety, a także pozwala na zachowanie zdrowej, lśniącej oraz jędrnej skóry. Jest jedną z niezbędnych witamin, której organizm ludzki nie potrafi samodzielnie wytworzyć, dlatego jej dostarczanie zarówno do organizmu, jak i skóry jest niezwykle ważne, zwłaszcza, że jej poziom jest zazwyczaj bardzo niski lub zerowy. Zdrowa dieta niestety nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej dawki witaminy skórze, gdyż jej wchłanianie jest ograniczone, nawet jeśli jest przyjmowana w bardzo wysokich dawkach. Kluczowym elementem zdrowej skóry jest więc zewnętrzna aplikacja witaminy zawartej w preparatach kosmetycznych, to jedyne rozwiązanie mające wpływ na zwiększenie zawartości dobroczynnej witaminy młodości w skórze. A efekty są widoczne od razu - cera nasycona witaminą C niemal natychmiast odzyskuje zdrowy blask i świeżość, dlatego stała się jednym z najczęściej stosowanych składników w powszechnie oferowanych kosmetykach. Prawda, że to przepis na kosmetyczny sukces? Któż by nie chciał widzieć efektów zaledwie po kilku dniach, a witamina C na sklepowych półkach szczególnie przyciąga wzrok potencjalnych klientów.. ale, ale! w formie mniej, lub też bardziej skutecznej, dlatego tak ważne jest rozważne dobieranie kosmetyków, które w większości nie działają tak, jak powinny lub nie robią zupełnie nic. W dzisiejszym artykule dowiesz się wszystkiego na temat właściwości witaminy C, efektów stosowania, form witaminy oraz rozważnego dobierania kosmetyków, ale i tworzenia własnych z witaminą C w roli głównej.

WŁAŚCIWOŚCI WITAMINY C, ZA CO POKOCHASZ WITAMINĘ C?
Są imponujące. Regularne stosowanie witaminy C silnie pobudza i stymuluje procesy regeneracyjne, poprawia kondycję naczynek krwionośnych, wpływając na lepsze ukrwienie skóry, wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Cera po zastrzyku witaminy C odzyskuje blask, stany zapalne pojawiają się rzadziej, a przebarwienia stają się mniej widoczne. Intensywna kuracja witaminą C jest w stanie w przeciągu dni zliczonych na palcach u jednej ręki, odjąć z twarzy zmęczenie i kilka ciężkich, trudnych lat. To jedyny, wielokierunkowy, ogólnodostępny środek, który w tak krótkim zasie potrafi realnie odmienić skórę i wpłynąć na jej lepszy wygląd. 
Stymuluje lepsze ukrwienie skóry oraz pobudza angiogenezę. Kwas askorbinowy zwiększa i usprawnia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych oraz pobudza pojawianie się nowych naczynek krwionośnych.
Bardzo dobre właściwości wybielające. Regularne stosowanie witaminy C rozjaśnia skórę i redukuje przebarwienia, głównie przez hamowanie tyronazy, dlatego doskonale sprawdza się w leczeniu przebarwień w czasie i po leczeniu trądziku.
Zwiększa przenikanie substancji aktywnych, choć w postaci rozpuszczalnej w wodzie nie ma to zbyt dużego znaczenia, gdyż ma bardzo małą zdolność do przenikania przez warstwę rogową, dlatego najskuteczniejsze serum muszą zawierać określone stężenie witaminy C oraz odpowiednio niskie pH.
Silne działanie antyoksydacyjne, dodatkowo wzmacnia działanie i żywotność antyoksydantów światłoczułych (szybko rozkładających się pod wpływem promieniowania słonecznego) Witamina C jest najsilniejszym antyoksydantem występującym poza komórką ludzką, ułatwia także regenerację ubichinonu i witaminy E, które są mniej odporne na promieniowanie słoneczne, zaś z kolei glutation pomaga w regeneracji witaminy C. Antyoksydacyjne działanie witaminy C jest także niezbędne w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej, ponieważ zapobiega utlenianiu łoju (powstawaniu zaskórników otwartych), który może działać komedogennie.
Bardzo mocne właściwości regenerujące. Kondycjonujące działanie na skórę kwasu askorbinowego wykorzystuje się nie tylko w leczeniu dermatoz skórnych, ale także zabiegów kosmetycznych, gdy pobudzenie zdolności regeneracyjnych skóry pozwala skrócić terapię oraz zwiększyć i utrwalić efekty.
Wpływa na zwiększenie możliwości nawilżających skóry. Promuje syntezę lipidów, które są niezbędne, ich ilość wpływa na ograniczenie TEWL, czyli odwadniania naskórka spowodowanego przez słabą, uszkodzoną barierę naskórkową. Witamina C po kilku tygodniach regularnego stosowania redukuje suchość skóry, choć jej działanie na suchą skórę nie jest do końca poznane.
Działa przeciwzapalnie. Redukuje aktywność transkrypcji czynnika NF-kB oraz jest inhibitorem 6 (IL-6), ogranicza stan zapalny oraz zmniejsza stres skóry.
Zmniejsza reakcje niepożądane, będące wynikiem ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Mimo że stosowanie witaminy C nie ma dużego wpływu na zapobieganie stresowi oksydacyjnemu, stosowanie preparatów z kwasem askorbinowym przed filtrami przeciwsłonecznymi zmniejsza o 40% pojawienie się oparzenia słonecznego oraz o 52% rumień wywołany przed promieniowanie UVB. Witamina C może być skutecznym preparatem w łagodzeniu łagodnych, jak i przewlekłych i ostrych skutków promieniowania UV, badania jednak wskazują, iż efekt ten można uzyskać jedynie włączając kosmetyki do codziennej pielęgnacji na kilka dni przed ekspozycją słoneczną, a nie bezpośrednio przed ekspozycją. Stosowanie kosmetyków z witaminą C po ekspozycji jest całkowicie nieskuteczne pod kątem zapobiegania negatywnym efektom nadmiaru słońca - skóra musi być nasycona witaminą C i pokryta warstwą kremu ochronnego, aby zapobiegać foto starzeniu i oparzeniom słonecznym.

PO CO STOSOWAĆ WITAMINĘ C?
Witamina C jako jedna z niewielu substancji aktywnych daje tak szybkie efekty i wpisuje się w schemat wielu kuracji, nie tylko przeciwtradzikowych. Dzielnie wspiera walkę z bliznami, przebarwieniami, starzeniem, rumieniem i rozstępami, ale także odnajdzie miejsce w pielęgnacji każdego, kto pragnie nadać skórze młodzieńczego blasku.

Poziom witaminy C jest bardzo zmienny, spada szczególnie nisko pod wpływem zanieczyszczonego środowiska, stresu, nałogów, obecności wolnych rodników, przewlekłych chorób, a krytyczny poziom osiąga na skutek szkodliwego promieniowania słonecznego, jej zewnętrzne dostarczanie jest więc niezwykle ważne. Serum z witaminą C działa jak natychmiastowy zastrzyk energetyzujący dla skóry - regularnie stosowanie preparatów ze stabilną witaminą C poprawia kondycję skóry, powinna zajmować miejsce w każdej świadomej pielęgnacji - nieważne czy w formie wodnej, tłuszczowej, naturalnej, liczy się przede wszystkim końcowa skuteczność. Jeśli chcesz odżywić skórę lub wspomóc regenerację po zabiegach kosmetycznych, postaw na witaminę C! 

NATURALNA WITAMINA C
Kwas askorbinowy należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. Najbardziej stabilną, aktywną i przyswajalną formą witaminy C jest jej naturalna postać. Witamina C nie jest wyłącznie wyodrębnionym kwasem askorbinowym, to cała grupa związków aktywnych, gdzie kwas jest jedynie izolatem, dzięki temu nie ulega tak szybkiej destabilizacji i utlenianiu jak naturalna witamina C. Cennym źródłem witaminy są przede wszystkim owoce jagodowe (czarna porzeczka, jagody, żurawina, jagoda acai), wiśnia acerola, owoce cytrusowe, warzywa liściaste (szczególnie natka pietruszki) oraz warzywa dojrzewające w słońcu - pomidory oraz czerwona papryka. Warzywa i owoce posiadające wysoką zawartość naturalnego kwasu askorbinowego, dzięki intensywnym barwom i dojrzewaniu na słońcu, są szczególnie bogate w najsilniejsze antyoksydanty, które wzmacniają jej działanie oraz ją stabilizują.


Naturalna witamina C jest wspaniałą alternatywą serum z kwasem askorbinowym i jego pochodnymi, gdy okazują się drażniące, źle tolerowane, uwrażliwiają na słońce i nasilają rumień, kosmetyk bazujący na naturalnej witaminie może z powodzeniem pełnić rolę serum aplikowanego na serum z tradycyjną formą witaminy, w celu zwiększenia jego skuteczności. Substancje bogate w naturalną witaminę C są znacznie lepiej tolerowane i przyswajalne, a dzięki otoczce stabilnych antyoksydantów, bardzo szybko przywracają blask, elastyczność i jędrność, nie niosą także zagrożenia destabilizacji witaminy, nagłego pro oksydacyjnego działania i w konsekwencji przyspieszenia procesów starzenia.

Mimo wielu zalet naturalnej witaminy C, bazowanie na produktach wyłącznie naturalnych w celu uzupełnienia niedoborów jest bardzo utopijne, gdyż żywność zawiera jej bardzo mało lub też wcale, wiąże się to głównie z wyjałowieniem gleb, brakiem dostępu do słońca oraz wątpliwą świeżością żywności roślinnej - jedynie organiczne warzywa i owoce z w własnej uprawy są w stanie dostarczyć witaminy młodości. Biorąc pod uwagę zwiększone zapotrzebowanie (przewlekły stres, zanieczyszczenia i nałogi) chcąc, nie chcąc jesteśmy skazani na suplementację doustną kwasem askorbinowym. Naturalne środki są dobrym uzupełnieniem diety i pielęgnacji, ale nie zapewnią takich efektów jak doustna suplementacja lub wyodrębniona chemicznie witamina C w postaci serum. Biorąc pod uwagę wysoką stabilność naturalnej witaminy C jej bioaktywność i wieloaspektowe działanie, jest idealnym wyborem wspomagającym działanie witaminy C oraz zastępującym kwas askorbinowy, gdy nie sprawdza się w pielęgnacji skóry. 

FORMY WITAMINY C. JAKA FORMA WITAMINY C JEST DLA CIEBIE ODPOWIEDNIA?
Ze względu na bardzo słabą trwałość i stabilność kwasu askorbinowego, biotechnolodzy wciąż poszukują efektywnych rozwiązań zastąpienia kwasu askorbinowego w formułach kosmetycznych skierowanych do sprzedaży detalicznej, bowiem składnik musi posiadać wysoką stabilność oraz dobrze znosić warunki przechowywania. Niestety, pierwsze modyfikacje wodne nie rozwiązywały do końca problemu niestabilności preparatów - mimo wyższego zakresu pH, wyższej odporności na działanie metali ciężkich, witamina C ulegała szybkiemu utlenieniu (charakteryzujące się zżółknięciem preparatu) oraz odznaczały się gorszą przenikalnością i absorpcją skórną, nie wykazywały podobnej efektywności i skuteczności do kwasu askorbinowego.

Estry palmitynianowe aktualnie uchodzą za najlepsze i najcenniejsze formy witaminy C w kosmetykach do codziennego stosowania, gdyż rozpuszczalność witaminy ułatwia przenikanie między lipidami, będącymi spoiwem międzykomórkowym oraz uwalnia kwas askorbinowy dopiero w kontakcie ze skórą ludzką. Estry charakteryzują się wysoką stabilnością, stopniowym, ale wysokim uwalnianiem witaminy C, dlatego nie ulegają tak szybkiemu rozkładowi pod wpływem światła i tlenu, są także lepiej tolerowane niż czysty, najbardziej aktywny kwas askorbinowy. Dzięki wysokiej przepuszczalnością są stosowane w znacznie mniejszym stężeniu procentowym.

Technologiczne nowinki najczęściej dotyczą składników trudnych i problematycznych, w tym i kwasu askorbinowego, który umieszczany jest w liposomach i nano-cząsteczkach, pozwalając zachować najwyższą efektywność kwasu, zwiększając jego bioaktywność, tolerancję i stabilność. Małe cząsteczki nie tylko stabilizują kwas askorbinowy, ale zwiększają jego zdolności penetrujące, dlatego preparaty mogą posiadać dobrze tolerowane, naturalne pH przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej aktywności co jest niemożliwe w roztworach wodnych kwasu askorbinowego.  
Kwas askorbinowy
Aktywna forma witaminy C, niestety, najmniej trwała i stabilna. Kwas askorbinowy uwalnia się bardzo szybko, dlatego nasyca skórę bardzo wysoką dawką witaminy C, ale posiada także największy potencjał drażniący. Dzięki niskiemu pH obkurcza i oczyszcza pory, działa delikatnie złuszczająco, może pełnić rolę peelingu chemicznego. 
Grupa docelowa: skóra z dobrą tolerancją skórną (niskie pH), zapewnia szybkie efekty rozjaśnienia i nasycenia witaminą C, szczególnie polecana do terapii skojarzonych i jako środek przeciw starzeniowy, może nasilać rumień, szczególnie polecana dla tłustej skóry z nadmiernym łojotokiem
Stabilność chemiczna: bardzo niska, pH w granicach 3-3.5, wysoka aktywność na metale ciężkie, rozpuszczalność w wodzie
SAP (STAY-C® 50 ) sól sodowa monofosforanu kwasu askorbinowego
Sól kwasu askorbinowego, posiada wyższy zakres pH, ale ma słabą przenikalność, szybko się utlenia. Jest najłagodniejszą, wodną pochodną kwasu askorbinowego. 
Grupa docelowa: skóra ze słabą tolerancją skórną (naturalne pH), słabsza efektywność, ale i mniej drażniąca forma, idealna dla kobiet w ciąży i okresie karmienia oraz bardzo silnych substancji dermatologicznych, gdy kwas askorbinowy jest za drażniący, a formuły tłuszczowe zatykają pory
Stabilność chemiczna: dobra, stabilna w pH 4-7, słaba aktywność na metale ciężkie, rozpuszczalność w wodzie, słaba przepuszczalność 
MAP (fosforan askorbylu magnezowego)
Sól kwasu askorbinowego, posiada wyższy zakres pH, ale ma bardzo słabą przenikalność, a w kontakcie ze skórą nie uwalnia odpowiednich dawek kwasu askorbinowego, dlatego jej 15% stężenie odpowiada około 3-5% aktywnego kwasu askorbinowego. Bardzo szybko się utlenia. 
Grupa docelowa: skóra ze słabą tolerancją skórną (naturalne pH), słabsza efektywność, ale i mniej drażniąca forma, idealna dla kobiet w ciąży i okresie karmienia oraz bardzo silnych substancji dermatologicznych, gdy kwas askorbinowy jest za drażniący, a formuły tłuszczowe zatykają pory
Stabilność chemiczna: dobra stabilność, bardzo słaba przenikalność skórna, pH fizjologiczne 4.5-6.5pH, rozpuszczalność w wodzie
Glukozyd askorbylu i AA2G – 2-glukozyd kwasu askorbinowego
Stabilizowany kwas askorbinowy z cząsteczką glukozy, działa podobnie jak glukozyd askorbylu, badania wykazują że ma zdolność kumulowania się w skórze. Glukozyd askorbylu i jego pochodna to łagodniejsze, ale i mniej aktywne formy kwasu askorbinowego. Pochodna może również podrażniać skórę, jej łagodność wiąże się jedynie z podwyższonym zakresem pH, gdyż kwaśne zwiększa moc i penetrację kwasu askorbinowego. 
Grupa docelowa: dla nietolerujących działania kwasu askorbinowego ze względu na niskie pH
Stabilność chemiczna:  słaba, określone formulacje, wyższy zakres pH, rozpuszczalność w wodzie

Palmitynian askorbylu
Najmniej aktywna forma witaminy C, jest słabo przyswajalna przez skórę ludzką, kwas askorbinowy uwalnia się bardzo powoli, sprawia problemy przy tworzeniu własnych receptur, ponieważ ciężko się rozpuszcza. 
Grupa docelowa: dla nietolerujących szybkiego uwalniania kwasu askorbinowego w formułach kosmetycznych, najbardziej łagodna, ale i najmniej skuteczna firma witaminy C
Stabilność chemiczna: dobra, słaba aktywność chemiczna, kompatybilny z większością składników, wysoki zakres pH, rozpuszczalność w tłuszczach
Tetraizopaltyminian askorbylu 
Aktualnie najbardziej stabilna forma witaminy C o wysokiej aktywności, stabilności, przyswajalności i tolerancji, w kontakcie ze skórą przekształca się do aktywnego kwasu askorbinowego.  Posiada bardzo dobre właściwości uealstyczniające i wybielające. Jak dotąd, jest to zdecydowanie najlepsza pochodna kwas askorbinowego. 
Grupa docelowa: dla wszystkich osób, u których kwas askorbinowy i wodne formy wywołują podrażnienia, odpowiednia dla skóry wrażliwej, delikatnej, naczyniowej, kobiet w ciąży i okresie karmienia
Stabilność chemiczna: wyjątkowo stabilna, bardzo wysoka aktywność chemiczna, kompatybilna z większością składników, wysoki zakres pH, bardzo wysoka tolerancja skórna, rozpuszczalność w tłuszczach
Corum Et-Vc® (3-O ethyl ascorbic acid )
Najnowsza pochodna witaminy C, dobrze znosi działanie promieniowania słonecznego, wykazuje słabszą aktywność od tetraizopaltyminianu askorbylu, może być wykorzystywana w większości formuł kosmetycznych z fazą tłuszczową. Uwalnia się stopniowo, dlatego jest dobrze tolerowana przez skórę i mało drażniąca. 
Grupa docelowa: skóra wrażliwa, delikatna, nie tolerująca kwasu askorbinowego, dzięki stopniowemu uwalnianiu i braku kumulowania w skórze to jedna z najłagodniejszych i najbezpieczniejszych form witaminy C, nie dla osób źle znoszących kwaśne pH
Stabilność chemiczna: dobra (do 12 tygodni), wysoka aktywność chemiczna, odporność na promieniowanie słoneczne, kompatybilny z większością składników, zakres pH ograniczony ok. 3.9-4.5pH, rozpuszczalność w tłuszczach

Wybierając formę witaminy C, zwróć szczególną uwagę na jej stabilność, aktywność chemiczną oraz stopień uwalniania oraz zdolność kumulacji w skórze. Im bardziej wrażliwą skórę posiadasz, tym kwas askorbinowy powinien działać delikatniej, stopniowo, a także dopuszczać użycie naturalnego, dobrze tolerowanego pH, przy skłonności do zanieczyszczania lub uzyskania najlepszych efektów wybielających, witamina musi działać szybko, skutecznie oraz posiadać odpowiednio kwaśne środowisko. 

ZASADY KORZYSTANIA Z DOBRODZIEJSTWA WITAMINY C
Mówią, że zasady są po to, aby je łamać, choć porzekadło może przynieść opłakane skutki w korelacja  skóry z substancją chemiczną. Aby w pełni czerpać korzyści ze stosowania witaminy C z ograniczeniem efektów negatywnych, warto trzymać się kilku, pomocnych rad, bowiem kwas askorbinowy i jego chemiczne pochodne mimo ogólnej dostępności, są substancjami intensywnie działającymi, mają więc realny wpływ na kondycję Twojej skóry. Przy związkach aktywnych zawsze istnieje ryzyko wystąpienia reakcji niepożądanych, ale także zwiększenia lub umniejszenia ich działania. Umiejętne stosowanie witaminy C i wplecenie jej w schemat pielęgnacyjny pozwoli cieszyć się wspaniałymi efektami, bez narażania skóry na podrażnienie, wysuszenie i powstanie przebarwień.
Serum aplikuj zawsze na oczyszczoną, niepokrytą wyczuwalnym filmem skórę 
Dzięki temu serum dobrze się wchłonie, wodne formy witaminy C mają słabą przenikalność, dlatego pokrywanie uprzednio skóry filmem jest bez sensu.
Serum powinno być jedyną drażniącą substancją stosowaną w określonej porze dnia
Nie zapominaj, że witamina C jest substancją biologicznie i chemicznie aktywną, nierozsądne stosowanie witaminy C z innymi, drażniącymi substancjami może prowadzić do nieprzewidzianej, ostrej reakcji skórnej.  Kwas askorbinowy jest stworzony do terapii skojarzonych, ale działanie substancji czynnych należy rozbić na dwie, rożne pory dnia.
Serum stosuj zawsze w połączeniu z  filtrami lub wyłącznie w pielęgnacji wieczornej
Witamina C nie spełnia swojej funkcji, jeśli nie chronisz skóry przed słońcem, co więcej, w kontakcie z promieniowaniem, jej poziom spada do zera, a drażniąca forma może przyczynić się do powstawania przebarwień i szybszego zanieczyszczania się skóry. Jeśli unikasz stosowania filtrów lub intensywnie reagujesz na działanie witaminy C, serum powinno znaleźć swoje miejsce w pielęgnacji wieczornej.
Rób przerwy po mocnym nasyceniu witaminą C
Skóra do nasycenia się witaminą  potrzebuje do 4 dni, po tym okresie możesz stosować witaminę rzadziej, ponieważ kumuluje się w skórze, a Ty niepotrzebnie ją drażnisz, zwłaszcza, gdy aplikujesz drażniącą formę kwasu askorbinowego. Nie potrzeba rezygnować z codziennej aplikacji witaminy C w dni bardzo słoneczne, ponieważ dochodzi do szybkich ubytków kwas askorbinowego w tkance podskórnej. 

PRZENIKANIE I SKUTECZNOŚĆ WITAMINY W KOSMETYKACH
Uważam, że jest tylko jeden produkt z witaminą C, który może w pełni skutecznie działać, a jest nim skoncentrowane, ustabilizowane serum - kwas askorbinowy jest składnikiem, który potrzebuje prostej, łatwo wnikającej i nie obciążającej formuły, towarzystwa określonych składników oraz bardzo zawężonej grupy odbiorców, bowiem nie jest przeznaczone do typowej sprzedaży detalicznej. Schemat ten mogą łamać nowe, drogie, ale przede wszystkim skuteczne tłuszczowe formy witaminy C, które przekształcają się w kwas askorbinowy w kontakcie ze skórą, a dzięki unikalnej cząsteczce, wykazują podobną efektywność, ale pozbawioną działania drażniącego.

Nie oczekiwałabym cudów od kosmetyków, które sterczą na półkach drogeryjnych, ale także od marek które nie specjalizują się w produktach z witaminą C - akurat w tym przypadku liczy się renoma, opatentowana technologia i jakość. Dobry kosmetyk z witaminą C musi być drogi - jeśli ktokolwiek o zdrowych zmysłach wypuszcza na rynek kosmetyki z witaminą C, musi posiadać opatentowaną, skuteczną i stabilną formułę, ale także dba o świeżość i krótki termin ważności oraz odpowiednie warunki przechowywania (także właściwe opakowanie dla produktu końcowego) Temat witaminy C w kosmetykach zawsze był trudny, dlatego nie wystarczy sobie machnąć trochę kwasu askorbinowego i oprawić w ładną etykietkę.

Odpuściłabym sobie więc wszystkie kremy drogeryjne i apteczne, które stoją już sobie jakiś czas w szklanej gablotce, a jeszcze dłużej zdobiły magazyn, jeśli chcesz skorzystać z dobrodziejstwa witaminy C i czerpać prawdziwe, a nie tylko wymierne korzyści, postaw na specjalistyczne serum (lub domowej produkcji) lub ulubiony krem i zakupioną, kosztowną, ale w pełni skuteczną formę witaminy C w postaci tetraizopaltyminianu askorbylu i wzbogacać nim na świeżo własne kosmetyki. 

JAK WYKONAĆ SAMODZIELNIE SERUM Z WITAMINĄ C? PODSTAWOWE ZASADY TWORZENIA WŁASNYCH RECEPTUR Z KWASEM ASKORBINOWYM 
Najlepsze, najbardziej efektywne i aktywne serum musi być wykonane w domu, zwłaszcza gdy zawiera czysty, najbardziej aktywny i najmniej stabilny kwas askorbinowy. Przez lata próbowano chemicznie ustabilizować kwas askorbinowy, ale wielokrotnie stwierdzono iż mimo szeregu właściwości i zalet stosowania, nie nadaje się do szeroko dostępnej sprzedaży, właśnie ze względu na swoją niestabilność i bardzo szybkie utlenianie. Dlatego aby ogólnodostępne kosmetyki z witaminą C mogły równać się z moim świeżuteńkim serum, które dopieszczam od momentu tworzenia, aż po przechowywanie i codzienne użytkowanie, marka musi być niszowa z ograniczoną dystrybucją, a serum tak drogie, iż dieta o suchym chlebie i wodzie stałaby się moją codziennością. To jest fakt. Dobre serum z  witaminą C musi być drogie, ponieważ musi być wykonywane zawsze na świeżo, właściwie ustabilizowane oraz przechowywane i dostarczane w odpowiednich warunkach, a to słono kosztuje - każdy produkt ogólnodostępny nie spełnia tych wymogów, ponieważ efektywność serum zależy nie tylko od producenta, ale od dostawcy i sprzedawcy (co mi po kwasie askorbinowym, który został dobrze ustabilizowany, jeśli dostawca przetrzymywał paczkę w nagrzanym bagażniku, albo sprzedawca naświetlał w szklanej gablocie serum przez kilka tygodni?). Aby w pełni wykorzystać potencjał witaminy C, powstało wiele chemicznych pochodnych, które miały rozwiązać niedogodności - głównie, jak dotąd ograniczone zastosowanie w formułach oraz najważniejszą kwestię stabilności. Mimo że witamina C nadal jest witaminą ulotną i nietrwałą, nowe, lipofilowe (czyli rozpuszczalne w tłuszczach) pochodne oraz technologie (m.in powlekanie substancji aktywnych liposomami) po części rozwiązują problem - kosmetyki z  witaminą C mają określony termin ważności i zapewnioną skuteczność przez dłuższy, ale nadal krótki czas, wszak witamina C powinna być zawsze podawana na świeżo - tak, jak ulotna jest w naturze, tak samo w biochemii kosmetycznej. Pojawia się jednak po pierwsze przeszkoda natury finansowej: nowe, opatentowane formy witaminy C są bardzo drogie, oraz formulacyjnie - nie potrzebuję bazy tłuszczowej, więc z aktywnymi i wartościowymi formami witaminy C nie jest mi po drodze.

Na szczęście posiadanie dwóch, sprawnych rąk i szeroka dostępność czystego kwasu askorbinowego przeznaczonego do analiz, umożliwia mi wykonanie własnej, nie szarpiącej budżetu i jedynej rozsądnej formuły z kwasem askorbinowym. Akurat w tym przypadku wybierając opcję ekonomiczną, nie przemawiają za mną jedynie motywacje finansowe - nikt mnie nie przekona, że serum wykonane z dobrych jakościowo składników w sposób prawidłowy (czyli z zachowaniem niezbędnych zasad podczas kontaktu z kwasem askorbinowym) w zaciszu domowym, jest gorsze od innego serum, które zawiera taką samą substancję chemiczną. Nie dorabiam sobie mylnej ideologi, bo gotowe jest lepsze, bo producent wszystkiego dopilnował, a te domowe samoróbki w ogóle nie działają, bo witamina C na pewno się rozłożyła - dla mnie liczą się fakty, kwas askorbinowy ma takie, a nie inne właściwości chemiczne, a wskazują jasno, iż niestabilność substancji wyklucza jej użycie w ogólnodostępnych formułach. Zanim postanowiłam ponownie opublikować wpis o witaminie C, minęły długie lata ciągłego pozyskiwania informacji, bazowania na własnych doświadczeniach i odkrywania dostępnych formuł kosmetycznych, myślę, że mogę coś w tym temacie powiedzieć. Nie sądzę, że każde serum z witaminą C zakupione w sklepie, drogerii internetowej, prosto od producenta jest złe - bo nie jest, ale czysty kwas askorbinowy nigdy nie był prosty w obróbce, a akurat w tym przypadku dostępność kosmetyków z kwasem w roli głównej  nie jest łatwe - wmawianie, że domowe serum jest gorsze, bo nie posiada etykiety i ręki fachowca, jest wprowadzaniem w błąd - jest tak samo, a nawet bardziej skuteczne - tworzone zawsze na świeżo zapobiega pro-oksydacyjnemu  działaniu witaminy C, jej rozłożeniu oraz daje pewność, iż Twoja witamina C jest aktywna, bo jest świeża. 

Wykonanie serum z witaminą C jest bardzo proste, ale wymaga odpowiedniej higieny, zastosowania czystych składników oraz przestrzegania twardych procedur, które zapewnią stabilność witaminy. Nowe pochodne witaminy C nie mają aż tak wysokich wymagań jak kwas askorbinowy, który jest surowcem trudnym, niestabilnym, a wykonanie serum w sposób prawidłowy i podręcznikowy nie likwiduje problemu utleniania się pod wpływem światła, a nawet powietrza, dlatego trwałość kosmetyku końcowego jest krótka i wynosi około 2-3 tygodni w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza.
Wrażliwość na metale ciężkie 
Kwas askorbinowy rozkłada się pod wpływem metali ciężkich, a obecność żelaza wytwarza szkodliwe rodniki, które są szczególnie niebezpieczne dla skóry i powodują rozległe podrażnienia, dlatego przy tworzeniu własnych receptur, składniki muszą być wysokiej klasy - dotyczy to czystości wody (klasa farmaceutyczna, najlepiej woda do iniekcji), zastosowania jedynie szklanych, wyparzonych i zdezynfekowanych akcesoriów (także do mieszania), unikania substancji pochodzenia naturalnego (jak najbardziej są wyjątki, ale należy sugerować się silnymi właściwościami przeciwutleniającymi oraz skażeniem przez metale ciężkie, które znajdują się w każdej karcie charakterystyki oferowanego produktu, najbardziej polecane ekstrakty to zielona herbata i miłorząb japoński, chociaż niskie pH niszczy większość właściwości ekstraktów roślinnych) oraz użycia konserwantów, zwłaszcza benzoesanu sodu, który tworzy szkodliwy związek w połączeniu z kwasem askorbinowym.
Określone pH 
Aby kwas askorbinowy mógł skutecznie działać, jego pH musi być odpowiednio niskie, wiąże się z tym hydroliza kwasu (stabilność pomiędzy 2.5-5.5 pH) oraz jego przenikalność przez barierę naskórkową, (3-3.5 pH) Jest to optymalne środowisko dla kwasu askorbinowego, w wyższych pH nie przenika przez naskórek, natomiast w niższych nie nadaje się do częstego stosowania, choć może pełnić rolę peelingów.
Czystość składników i prosta formuła 
Gwarancją udanego serum z witaminą C jest prosta formuła bez udziwnień, postaw na jakość składników i ich wysoką czystość.
Maksymalne stężenie witaminy C
Dla kwasu askorbinowego wynosi 20%, nie dlatego, że działa oksydacyjnie, ale w wielu badaniach nie stwierdzono lepszej przyswajalności i wyższego wchłaniania, przy jednoczesnym, bardziej drażniącym działaniu. W przypadku kwasu askorbinowego, bardzo ważne jest użycie odpowiedniej ilości, ponieważ szybciej się rozkłada i ulega hydrolizie - minimalne stężenie wynosi 3-5%, najbardziej stabilne serum zawierają 10% i powyżej substancji czynnej.
Obecność chelatora
Zwiąże metale ciężkie i zapobiegnie rozkładowi witaminy C (dzięki wiązaniu szkodliwych związków, które chcąc nie chcąc mogą pojawić się w końcowym serum, tworzonym w domowych warunkach) Jednym z najlepszych chelatorów jest kwas ferulowy, kwasy PHA oraz kwas alfa-liponowy, które również są silnymi antyoksydantami i zwiększają aktywność witaminy C.
Wyższa skuteczność witaminy C
Mimo ograniczonego wyboru związków aktywnych, inne przeciwutleniacze znacząco zwiększają biodostępność witaminy młodości, miedzy innymi witamina E (x4 wyższa skuteczność) i kwasu ferulowego (x8 krotnie) oraz standardowe rozpuszczalniki jak alkohol, glikole oraz siarczan magnezu. Witamina C jest najbardziej aktywna na skórze uszkodzonej i podrażnionej,  po chemicznym (retinoidy i mocne kwasy) i mechanicznym (mikrodermabrazja) podrażnieniu wykazuje niemal dwudziestokrotnie wyższą skuteczność.
Przyjemna forma lekkiej oliwki leczniczej
Witaminę C można łączyć z solą gorzką siarczanem magnezu, dzięki temu serum posiada zdrowotne właściwości, ale także przyjemną, lekko oleistą formę - nie przelewa się miedzy palcami, a także delikatnie aplikuje. W kąpieli wodnej należy rozpuścić około 10% siarczanu magnezu do analiz (czda), po przestudzeniu do oliwy magnezowej wystarczy dodać odpowiednią ilość kwasu askorbinowego i ustabilizować pH na poziomie 3.5. Oliwa magnezowa dodatkowo uzupełnia niedobory magnezu i wpływa pozytywnie na wchłanialność witaminy C, ma także działanie stabilizujące, dzięki siarczanowi magnezu, można pominąć w formule alkohol oraz glikole.
Odpowiednie przechowywanie gotowego serum
Drugą połową sukcesu, jest odpowiednie przechowywanie serum, nie bez przyczyny kwas askorbinowy zasłużył sobie na miano biochemicznej, kapryśnej księżniczki. Aby zachować świeżość serum i aktywność witaminy C, należy przechować serum w butelkach ze szklanego tworzywa, najdoskonalszą oprawą dla serum askorbinowego jest szkło typu Miron Glass, niestety powszechne opakowania z pipetą również nie są najlepszym wyborem, gdyż witamina rozkłada się pod wpływem nie tylko światła, ale także... tlenu. Serum z kwasem askorbinowym należy dodatkowo przechowywać w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza. Nie ma możliwości podgrzewania serum.
Jednorazowa  porcja serum ascorbic acid 20%&0.5 ferulic acid w formie lekkiej, przyjemnej oliwki z pH 3.5 pH 15ml by MademoiselleEve
W kąpieli wodnej rozpuść siarczan magnezu w wodzie destylowanej, po przestudzeniu lekkiej oliwki, wsyp odpowiednią ilość kwasu askorbinowego, mieszaj do momentu całkowitego rozpuszczenia kwasu. Gdy otrzymasz klarowny, lekko oleisty roztwór, dodaj odpowiednią ilość sody oczyszczonej, by podnieść pH do 3.5.
64.5% Woda demineralizowana klasy farmaceutycznej/ 11 ml
20% Kwas askorbinowy/ 2ml
15% Siarczan magnezu siedmiowodny/ 1.5ml
0.5% Kwas ferulowy 0.5ml
Soda oczyszczona do podwyższenia pH lub mleczan sodu/ ok. 0.1-0.25 ml
Serum należy przechowywać w lodówce, w szczelnie zamkniętej butelce z ciemnego szkła do 3 tygodni, nie owijać folią aluminiową. 

Z CZYM NIE ŁĄCZYĆ I CZEGO UNIKAĆ PRZY STOSOWANIU WITAMINY C?
Witamina C jest kompatybilna z większością substancji przeciwtrądzikowych, dlatego może być bezpiecznie stosowana z kwasami oraz retinoidami. Unikalne właściwości witaminy C sprawiają, iż jest idealną substancją do terapii skojarzonej oraz jako składnik silnie regenerujący i przyspieszający gojenie. Włączenie aktywnej witaminy C do kuracji potęguje efekty końcowe terapii oraz redukuje niemiłe pamiątki po trądziku, głównie pozapalne przebarwienia i drobne blizny, Są jednak substancje aktywne, których nie można łączyć ani w jednym preparacie, ani bezpośrednio po sobie - są nimi głównie substancje stabilne powyżej pH 4 (m.in witamina B3, azeloglicyna), ekstraktami roślinnymi oraz wszystkimi substancjami, które wpływają na zwiększenie zawartości żelaza w produkcie końcowym.

Rygorystyczne normy dotyczą głównie kwasu askorbinowego, który jest najmniej stabilną i trwałą formą witaminy C, a niskie pH jest niezbędne do jego efektywnego działania. To właśnie bardzo kwaśne środowisko wyklucza łączenie kwasu askorbinowego między innymi z niacynamidem, który w tak niskim pH przekształca się w szkodliwy kwas nikotynowy, działając zupełnie odwrotnie od witaminy B3 - jest wówczas silnie drażniący oraz działa prozapalnie. Nie dotyczy to jednak zupełnie witaminy C - witaminę C można łączyć z witaminą B3 i jest to jak najbardziej korzystne połączenie, ponieważ działają przeciwzapalnie oraz są skutecznymi antyoksydantami. Witaminy B3 nie można stosować w kwaśnym pH, nieważne, czy jest to serum z witaminą C, czy mocno kwaśny roztwór z kwasami, niacynamid rozłoży się do tej samej, szkodliwej substancji. Nowe pochodne witaminy C, takie jak SAP, czy tetraizopaltyminian askorbylu są najbardziej stabilne w pH naturalnym, więc taka witamina B3 nie będzie miała szkodliwego działania, a będzie bardzo skuteczną substancją chemiczną.

PEELINGI ASKORBINOWE
A co powiesz na mega dawkę witaminy C? Odżywczy, rozjaśniający i regenerujący zastrzyk dla skóry szarej, zmęczonej, pozbawionej życia? Brzmi obiecująco, prawda? Kwas askorbinowy dzięki kwaśnemu, bardzo niskiemu pH i łatwej rozpuszczalności w roztworach wodnych, glikolowych i alkoholowych, może być wykorzystywany w roli peelingów kwasowych, gdy tradycyjne kwasy okazują się za bardzo drażniące lub ich działanie nie spełnia Twoich oczekiwań. Peelingi askorbinowe są specyficzne w użyciu, ponieważ nie powodują mocnego łuszczenia, ale bardzo dobrze rozjaśniają cerę, przywracają jej naturalny blask, pobudzają regenerację oraz przygotowują na cieplejsze dni, gdy poziom witaminy C w tkance skórnej spada niemal do zera. 

Peelingi askorbinowe to idealna terapia dla osób, które nie chcą/nie mogą stosować skoncentrowanego serum z witaminą C w codziennej pielęgnacji lub oczekują szybkich, doraźnych efektów z lekką eksfoliacją (to także dobry wybór, gdy codzienne stosowanie kwasu askorbinowego wywołuje podrażnienia, ograniczenie kontaktu skóry z substancją drażniącą w formie peelingów może okazać się strzałem w dziesiątkę).  Ze względu na bardzo kwaśne pH, nie jest to najodpowiedniejszy sposób nasycania skóry witaminą dla skóry wrażliwej i delikatnej, szczególnie polecam go wszystkim mającym wątpliwości odnośnie stabilności domowego serum, posiadaczom skóry tłustej, szybko zanieczyszczającej się, gdy regularne stosowanie witaminy C w mniejszych dawkach o wyższym pH nie przynosi oczekiwanych efektów lub sprzyja zanieczyszczaniu się skóry. Kwas askorbinowy może być dowolnie dodawany do większości roztworów kwasowych w formie peelingów, zwłaszcza kwasu azelainowego, gdyż zakwasza środowisko, a tym samym zwiększa nie tylko moc kwasu, ale i działanie wybielające (kwas askorbinowy można dodatkowo łączyć z kwasami AHA, PHA oraz retinoidami)

Peelingi dzięki neutralizacji mają krótki kontakt ze skórą, dlatego ryzyko utleniania się witaminy C jest bardzo niskie, a przywrócone pH nie naraża skóry na mocne podrażnienie - mimo że witamina C wchłania się bardzo szybko i roztwór neutralizujący nie znosi działania kwasu askorbinowego, zmiana odczynu skóry z kwasowego na neutralny redukuje ryzyko silnych podrażnień i uszkodzenia bariery naskórkowej. Wykonanie peelingu jest banalnie proste i polega na rozpuszczeniu kwasu askorbinowego w wodzie bez jakiejkolwiek regulacji, która jest niezbędna w produktach do pielęgnacji codziennej, aby wzmocnić efekt, można wykonać roztwór wodno-glikolowy lub wodno-alkoholowy. Roztwór, a raczej odczyn skóry, należy zneutralizować roztworem z sody oczyszczonej (8ml sody na 125 ml lekko ciepłej wody). Przepis na roztwór peelingujący możesz wykorzystać do tworzenia własnego, prostego serum, wymaga jednak podwyższenia pH do 3.5.
Roztwór peelingujący z kwasem askorbinowym 10% 20ml 
90% woda demineralizowana klasy farmaceutycznej 18.7ml
10% kwas askorbinowy 1.2ml
Roztwór peelingujący z kwasem askorbinowym 15% 20ml 
85% woda demineralizowana klasy farmaceutycznej 18.1ml
15% kwas askorbinowy 1.9ml
Roztwór peelingujący z kwasem askorbinowym 20% 20ml 
80% woda demineralizowana klasy farmaceutycznej 17.4ml
20% kwas askorbinowy 2.6ml

PRZECHOWYWANIE I KONSERWACJA SERUM Z WITAMINĄ C
Kwas askorbinowy nie wymaga konserwacji, gdyż niskie pH działa bakteriobójczo i grzybobójczo, a bardzo krótka trwałość serum mija się z celem, aby zastosować konserwanty. Kwas askorbinowy jest zgodny z parabenami. Inne pochodne, chemiczne formy witaminy C mogą być konserwowane z użyciem fenoksyetanolu (FEOG)

SKUTKI UBOCZNE STOSOWANIA WITAMINY C, CZY MOŻE SZKODZIĆ? DLA KOGO NIE JEST WITAMINA C?
Mogło by się rzec, że witamina C nie ma wad, choć jej użycie nie zawsze przynosi oczekiwane, pozytywne efekty, a nasila problemy z cerą. Wiąże się to głównie ze złym stosowaniem witaminy lub też jej niewłaściwym wyborem formy do aktualnej kondycji skóry.
Oksydacja, objawiająca się miedzy innymi szybszym zanieczyszczaniem się skóry
Nie każdemu służy codzienne, aplikowanie witaminy C, zwłaszcza jeśli nie przykładasz uwagi do roli ochrony przeciwsłonecznej. Problem rozwiązuje wybór bardziej odpornej na utlenianie formy witaminy  C (tłuszczowa lub też pochodzenia naturalnego) oraz stosowanie kremów z filtrem. Mimo że kwas askorbinowy jest szczególnie polecany do skóry tłustej i trądzikowej, może sprzyjać szybszemu zanieczyszczaniu się skóry (ze względu na łój, który utrudnia wchłanianie kwasu oraz ulega szybkiej oksydacji), dlatego warto rozważyć zastosowanie peelingów askorbinowych lub witaminy tłuszczowej.


Nieświeży wygląd skóry
Problem jest powiązany z szybszym zanieczyszczaniem się skóry, wynika ze złej formy witaminy C lub nieodpowiedniej aplikacji - ludzkie sebum utrudnia penetrację kwasu, dlatego działa na wierzchniej warstwie naskórka jako oksydant.
Podrażnienie
Witamina jest substancją aktywną, o dość wysokim potencjale drażniącym. Kwas askorbinowy mimo działania przeciwzapalnego, przez niskie pH preparatu może nasilać stan zapalny oraz wywoływać rumień, wyjściem z sytuacji jest stosowanie form, które nie wymagają użycia kwaśnego pH oraz są absorbowane stopniowo.
Nasilanie rumienia 
Witamina C wzmacnia naczynia krwionośne, ale także pobudza angiogenezę i powoduje szybsze krążenie krwi, jest to pozytywny aspekt dla skóry dojrzałej i skóry rumieniowej, ale może działać negatywnie na skórę z bardzo kruchymi naczynkami. Rozwiązaniem jest tłuszczowa witamina C, która uwalnia kwas stopniowo i go nie kumuluje oraz naturalna, zawierająca szereg antyoksydantów i witamin, uszczelniających naczynia krwionośne. 

CECHY DOBREGO SERUM Z WITAMINĄ C. NAJLEPSZE OGÓLNODOSTĘPNE SERUM NA RYNKU
Przede wszystkim efekty stosowania dobrego serum z witaminą C są odczuwalne i widoczne po zaledwie kilku dniach, ponieważ odpowiednia dieta nie jest w stanie zapewnić skórze właściwego nasycenia, gdyż nadmiar witaminy C jest wydalany z moczem. Jeśli czekasz z utęsknieniem kilka tygodni na rozjaśnienie i zdrowy blask, Twój kosmetyk prawdopodobnie zawiera znikome ilości lub też wcale kwasu askorbinowego. Skuteczny preparat z witaminą C spełnia podstawowe wymogi: 
Jest odpowiednio absorbowany przez skórę i dociera do głębszych warstw skóry
Preparat musi zapewnić dobre uwalnianie witaminy C oraz doskonałą absorpcję i zgodność z ludzkim naskórkiem, tylko najwyższej klasy składniki i technologie są w stanie zapewnić jednoczesne wysokie wchłanianie i stabilność witaminy C. 
oraz jest stabilny, zachowuje trwałość i niezmienne cechy w produkcie 
Podstawa podstaw - nie ma dobrego serum, jeśli witamina C wyparowuje po kilku tygodniach, a  trafiając do sprzedaży detalicznej, nie ma jej tam w ogóle.
stabilne, aktywne serum z witaminą C musi być drogie
Nie wymagaj cudów  i kosmetycznych wzniesień od kosmetyku za kilka złotych, najbardziej aktywne, tłuszczowe formy witaminy C jako surowiec kosmetyczny są niemal płynnym złotem w biochemii, nie znajdziesz  aktywnego preparatu z witaminą C poniżej 100 złotych.

Niewiele, ale w przypadku witaminy C, wymogi są trudne do spełnienia. To sprawia, że większość preparatów z witaminą C nie spełnia swojego działania, a cena akurat w tym przypadku ma dość znaczący wpływ na efekt finalny i towarzyszące odczucia ze stosowania kosmetyku. Sugerowanie się ceną nie zawsze popłaca, można natrafić na ceny z kosmosu z użyciem niestabilnego, taniego jak barszcz, kwasu askorbinowego, ale z drugiej strony zastosowanie technologii, opatentowanej formuły i drogiej, aktywnej witaminy C sporo kosztuje, dlatego nie łudź się, że ktoś sprzeda swój opatentowany produkt półdarmo.

Serum z kwasem askorbinowym godne uwagi: LIQ CC wersja light i rich, serum wykonywane na świeżo BiochemiaUrody, Auriga Vit.C, NuFourtain C20, CE FERULIC 

Witamina C potrafi odmienić skórę, nadać jej zdrowego blasku, odjąć kilka lat, wspomóc każdą terapię, która wymaga zwiększenia zdolności regeneracyjnych skóry. Substancja godna uwagi, bez względu na wiek, płeć i problemy skórne.

Pozdrawiam,
Ewa

239 komentarzy:

 1. Chciałam Ci tylko napisać, że Twoje zdjęcia z każdym postem są coraz piękniejsze, a Ty promieniejesz!

  Miłego dnia! :) A.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewo,

   Mam jeszcze kilka pytań na temat peelingu azelainowego na glikolu roslinnym. Odmierzam składniki na łyżeczkach miarowych i sama wiesz jak to jest... staram się robić to jak najdokładniej, ale mimo to mam obawy i stąd moje pytania...

   1. Jak długo rozpuszcza się kwas? Ile tym samym powinnam mieszać?

   2. Konsystencja powinna być bezbarwna? U mnie wychodzi jakby delikatnie mleczna i nie wiem sama czy tak powinno byc.

   3. Jaką konsystencję powinien mieć peeling? Wodnistą, ale nie przeciekajaca przez palce? (Mam nadzieję, że rozumiesz o co mi chodzi).

   A.

   Usuń
  2. 1. Chwilkę, u mnie przygotowanie peelingu z odmierzeniem składników zajmuje 40 sekund :) Dramatu nie będzie jak pomylisz się o 0/1, 0.2ml, to formuła wykonywana na świeżo, neutralizowana, a nie serum, porządna formulacja kosmetyczna, którą potem trzeba zakonserwować :) Emulsja będzie mleczna, jednolita.
   2. Mleczna, ale bez grudek :)
   3. Tak, dokładnie, niby lejąca, ale z poślizgiem, jakby lekko silikonowa :)

   Usuń
  3. Dziękuję, czyli jest OK ☺

   Usuń
 2. Dziękuję za ten post.:)
  Właśnie zastanawiałam się jakie serum zakupić.Myślałam nad zestawem z Ecospa ale chyba zakupię serum Flawo C z Biochemii Urody w wersji lekkiej i bez alkoholu.
  Muszę jednak zastapic czymś hydrolat z czarnej porzeczki, na który jestem uczulona.Nie zapomnę jak kilka lat temu prawie wypalił mi skórę.Co polecasz zamiast niego ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Woda demineralizowana :) Nie uczula, nie podrażnia, jest neutralna :)

   Usuń
  2. Dziękuję:)

   Usuń
  3. Mam pytanie odnośnie tego serum z biochemii urody( lekka wersja). W instrukcji jest napisane, że trzeba użyć alkoholu albo kompleksu silikonowo- malinowego. Czy ten kompleks silikonowy może zapychać?
   hydrolat z czarnej porzeczki jest ogólnie drażniący, ma takie właściwości?( czy tylko
   czytelniczka wyżej to przypadek powiedzmy 1/1000)?

   Usuń
  4. Kompleks silikonowy jest lżejszy niż naturalne oleje, ale może zatykać pory, zamiast alkoholu i kompleksu silikonowego może dodać glikolu roślinnego albo po prostu zwiększyć ilość wody ;) Hydrolat z czarnej porzeczki ma bardzo niskie pH jak na hydrolaty i ma intensywne działanie, u mnie także spowodował rumień, a rzadko to się zdarza :)

   Usuń
 3. Ewo, piszesz, że takie serum z wit. C nadaje się do skóry traktowanej retinoidami - a jak to wygląda w przypadku doustnych retinoidów? Czy po skończonej kuracji mogę spokojnie stosować wit. C czy należałoby odczekać aż skóra "wróci do siebie"? I tutaj też mam pytanie czy dla takiej poizotekowej skóry, dodatkowo skłonnej do rumienia, płytko unaczynionej, z przebarwieniami potrądzikowymi lepiej nada się serum czy peeling askorbinowy? Troszkę się obawiam ewentualnego działania drażniącego takiego serum (dodam, że nigdy nie miałam "do czynienia" z wit. C w takiej formie, w ogóle nigdy nie stosowałam żadnego serum ale mniejsza o to ;) Jeśli peeling byłby odpowiedni to ile razy w tygodniu optymalnie mogę go wykonywać?
  Moja pielęgnacja przechodzi teraz prawdziwą rewolucję (m.in. dzięki Tobie za co dziękuję!), zbieram informacje jak mogę, żeby po skończeniu kuracji lepiej współpracować ze skórą i zapobiec ew. nawrotom trądziku (a moja wcześniejsza pielęgnacja kulała niestety).
  Pod poprzednim postem pisałaś też o tej oliwce magnezowej jako dezodorant - czy ona zapobiega poceniu czy jedynie "pochłania" zapach potu? Nada się na takie ciepłe dni jak teraz? Bo zainteresowało mnie to :)


  Pozdrawiam i przepraszam za ten koszmarnie długi komentarz :)
  W.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W. no tutaj jest właśnie pewna czarna dziura, z jednej strony witamina C zwiększa nawilżenie skóry, ale jej działanie na suchą skórę może być różne, zwłaszcza potraktowaną retinoidami. Wydaje mi się, że to przede wszystkim kwestia formy witaminy C, Twoja cera po takiej doustnej terapii z pewnością potrzebuje ochrony, wzmocnienia i uealstycznienia, polecam tetraizopaltyminian askorbylu dodawany na świeżo do kremu, odpuściłabym sobie najbardziej aktywną formę kwasu askorbinowego, zwłaszcza o takiej porze roku :) Tetraizopaltyminian możesz dodawać do jednorazowej porcji sprawdzonego kremu do twarzy i wklepywać :)

   Oliwka magnezowa głównie pochłania niemiły zapach potu i obkurcza gruczoły potowe, u mnie także świetnie ogranicza pocenie się, ale ja nie pocę się mocno, jeśli tak, to tylko na tle nerwowym. Aktualnie testuję naturalną alternatywę dezodorantu, ale nie zdradzam szczegółów póki nie przetestuję porządnie metody :) Z pewnością dam znać. A oliwkę warto wypróbować, ma bardzo dobry wpływ na skórę problematyczną i uzupełnia niedobory magnezu :)

   Usuń
  2. Poizotekowa skóra jest płytko unaczyniona? Czytałam, że retinoidy zewnętrzne długofalowo powodują pogrubienie skóry, myślałam że stosując je doustnie też tak będzie.

   Usuń
  3. Ale ja nigdzie nie napisałam, ze skóra jest płytko unaczyniona, skóra po odłożeniu retinoidów doustnych funkcjonuje trochę inaczej, skóra może nadmiernie rogowacieć i jest delikatniejsza, bardziej wrażliwa na działanie słońca, dlatego kwas askorbinowy nie jest dobrym wyborem :) Retinoidy doustne w żaden sposób nie pogrubiają skóry, robią to jedynie pochodne wit.A stosowane zewnętrznie poprzez złuszczanie i uszkodzenie naskórka silnie pobudzają syntezę kolagenu i motywują funkcje regeneracyjne skóry, w jaki sposób miałyby to robić retinoidy doustne ?:) Nadmienię, iż retinoidy zewnętrzne nie zawsze działają w ten sposób, na skórze delikatnej, słabo regenerującej się i wiotkiej lub też bez umiaru i przerw, mogą jedynie spowodować silniejsze odwodnienie, wysuszenie, atopie przez cieńszą skórę.

   Usuń
  4. Dominiko, to chyba ja napisałam o tej skórze płytko unaczynionej, ale nie miałam na myśli tego, że jest to efekt Izoteku, po prostu ja takową skórę posiadam. :)

   Ewo, jeszcze odnośnie Twojego pomysłu dodawania tego tetraizopalmitynianu askorbylu do porcji kremu - czy taki krem musi mieć jakąś specyficzną formułę, jest ryzyko że to się ze sobą nie połączy? Czy raczej większość kremów nada się do tego (powiedzmy kremy Fitomed)?

   Usuń
  5. Może to być każdy krem, wymogiem jest jedynie faza tłuszczowa, bo inaczej witamina C w takiej formie się nie rozpuści ;)

   Usuń
 4. Świetny wpis - wszystko co powinniśmy wiedzieć o witaminie C w jednym miejscu :)
  Kilka miesięcy temu wprowadziłam do swojej pielęgnacji serum z witaminą C i niemal natychmiast widziałam efekty. Skóra stała się rozjaśniona, zregenerowana, a i z nawilżeniem jest dużo lepiej. Nie wyobrażam już sobie zrezygnowania z tego produktu. :)
  Pozdrawiam i dołączam do grona obserwatorów ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję :) Fakt, witamina C przynosi błyskawiczne, zaskakująco dobre rezultaty, warto włączyć ją do pielęgnacji, ale trzeba wybrać odpowiednią formę :)

   Usuń
 5. Ewuniu a wodę do iniekcji kupujesz w donach w aptece (w sensie te male pojemności bez recepty) Czy CI się udaje kupić te większe pojemności?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A w ogóle to super zjęcia! Te wianki zazdroszczę, bo ja nie mam z czego ani za bardzo nie umiem pleść :D
   Teraz używam z Avy z acerolą i nawet ujdzie, bo nie jestem tak wrażliwa na glicryne :)

   Usuń
  2. Aleksandro, wodę do iniekcji kupuję w 100ml pojemniczku, ale prosto od farmaceuty, w większych pojemnościach nie jest ona dostępna w ogólnodostępnej sprzedaży :(

   Bardzo dziękuję! :) A no widzisz, serum AVA za taką cenę to ewenement, ale u mnie znowu gliceryna w takiej ilości i formule odpada :/

   Usuń
  3. W takim razie musze moje panie farmaceutki popytać, ew zamówić bo miały tylko w fiolkach po 5ml bodaj.
   No Ave dzięki Twojej recnezji kupiłam :D wiedząc, że gliceryna nie powinna robić u mnie takiego spustoszenia jak Tobie. Oczywiście nie jest tak efektowne jak te z Twojego przepisu na serum z liposomami, ale mam straszny ogon do zrobienia zakupów półproduktowych :)
   Hah Aleksandro zawsze mi dizwnie jak tak do mnie odpisujesz, konto przypięte z tej pro oficjalnej skrzynki i stad aleksandra :D w sumie ciekawe czy da się jak w yt wybrac podkonto.
   Pozdrawiam Cie z upalnego dziś Wrocławia! :D

   Usuń
  4. Rozumiem :D Ano, zwracam się tak, jak się podpisujesz, ale nie ma problemu jeśli będziesz Olą :D Wrocław! Zawsze chciałam tam pojechać - ale nie mam nikogo znajomego, miasta nie znam, a z moją orientacją w terenie czasami gubię się nawet we własnym mieście :D

   Usuń
 6. Droga Ewo, pisałaś pod komentrzami ze uzywasz deszczówki do tonikow. Czy trzeba ją przegptowywac? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Woda deszczowa to najbardziej miękka i czysta woda, ale tak, trzeba ją przegotować, ja to robię w kąpieli wodnej albo oczyszczonym garnuszku, unikam gotowania w akcesoriach, które mają codzienny kontakt z twarda wodą :) Wody deszczowej używam tylko do naparów i wywarów, w tonikach z substancjami aktywnymi używam wody oczyszczonej, demineralizowanej ;)

   Usuń
 7. Wspaniały wpis;) Pozdrawiam Aneta

  OdpowiedzUsuń
 8. Ewo, który produkt z wit. c polecisz do cery naczynkowej, z początkowym rosacea? czaję się na to LIQ CC Serum Light 15% ale tyle informacji tutaj zamieściłaś, że nie wiem już czy będzie odpowiednie.. nie chciałabym sobie zaszkodzić a tak chciałabym czegoś takiego spróbować!

  pozdrawiam serdeczenie,
  S.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. S. No właśnie tutaj jest problem, ponieważ kwas askorbinowy uszczelnia naczynka i likwiduje rumień, ale z drugiej strony jest drażniący i może przyczynić się do rozszerzania naczyń, gdzie nawet przejściowy rumień może być zagrożeniem dla skóry naczyniowej. Moim zdaniem najlepszą formą dla takiej cery jest witamina tłuszczowa tetraizopaltyminian askorbylu, którą możesz dodawać zawsze na świeżo do ulubionego kremu/serum lub emulsji posiadającej fazę tłuszczową :)

   Usuń
  2. czyli nie na naszym rynku żadnego gotowego serum które zawierałoby tą formę o której piszesz? :(

   nie wiem jaka forma jest w serum z firmy AVA ale nic mi się po nim nie działo złego, ale chciałabym spróbować czegoś innego teraz..

   Usuń
  3. Niestety, godnego polecenia nie ma, dlatego najlepiej wzbogacać samodzielnie, zawsze na świeżo i według własnych potrzeb własne kosmetyki :) z AVA jest SAP, całkiem łagodna, rozpuszczalna w wodzie forma kwasu askorbinowego, ma wyższy zakres pH, ale słabiej przenika przez skórę, dlatego jest dobrze tolerowana, możesz spróbować z kwasem askorbinowym np. LIQ CC, ale nie mogę dać pewności, że dobrze na nie zareagujesz, produkt ma niskie, kwaśne pH i najbardziej aktywną formę witaminy C :)

   Usuń
 9. jak to dobrze, że opublikowałaś ten wpis właśnie dziś :) od około 2 tyg stosuję serum LIQ cc light i zauważyłam, że pojawiło się kilka zaskórników, niestety zapycha mi skórę. Ale masz rację, nieprzykładam się do ochrony przeciwsłonecznej a to dlatego, że przeczytałam, że sera z wit C najlepiej nakładać rano z tego powodu, iż działają przeciw przebarwieniom słonecznym i tylko nakładanie rano ma sens, a nakładanie wieczorem mija się z celem. Nie było napisane nic o konieczności nakładania filtra na serum z wit. C... Ostatnie 2 dni spędziłam na działce, było słonecznie..Dziś patrzę na swoją twarz a tu ogromne przebarwienia :o (przez zimę do marca używałam LRP effaclar K+). Masakra, nie wiem co robić. Zamówiłam na stronie e-naturalne 2 sera z wit. C m.in. to https://e-naturalne.pl/pl/p/Serum-rozjasniajaco-wybielajace-z-witamina-C-i-azeloglicyna-cera-tradzikowa/599. A teraz czytam u Ciebie, że nie można łączyć azeloglicyny z wit. C. Co myślisz o tym serum? Używałabyś czy lepiej nie ryzykować? Na blogu Kosmostolog jedna z dziewczyn zadała pytanie w komentarzu czy to możliwe, że od serum z wit.C przebarwienia ciemnieją. Kosmostolog odpowiedziała jej, że to niemożliwe, ponieważ serum działa rozjaśniająco, a słońce jest na pewno przyczyną. Dzięki Tobie wiem, że niekoniecznie! To serum powoduje ciemnienie tych przebarwień, ponieważ zbyt podrażnia skórę, gdyby serum nie zostało zastosowane na pewno przebarwienia nie ściemniałyby w takim stopniu. Mnie to się to przytrafiło, dziękuję Ci za ten wpis i proszę o odp w sprawie tego serum z e-naturalnie. Może byś miała też jakieś rady dla mnie, to byłabym wdzięczna :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. eWeLa, witamina C ma świetne właściwości, ale jest to substancja chemiczna, która ma realny wpływ na skórę - serum LIQ CC to tak naprawdę lekki peeling chemiczny, ma kwasowe, niskie pH, drażniący kwas askorbinowy i dosyć mocną, dobrze przenikającą formułę - mimo pozytywnego działania na skórę, uwrażliwia ją, dlatego serum pośrednio przyczyniło się do powstania przebarwień. Witamina C nie jest filtrem przeciwsłonecznym, jest antyoksydantem, który wzmacnia działanie kremów ochronnych, bez ochrony przeciwsłonecznej poziom witaminy C w zetknięciu z promieniami słonecznymi spada do zera, a podrażniona skóra jest bardziej podatna na powstawanie przebarwień. eWela, można łączyć witaminę C z azeloglicyną, ale tylko wtedy, gdy kosmetyk nie ma kwaśnego pH, rzecz ma się podobnie z witaminą B3 - surowce można łączyć ze sobą, ale w pH naturalnym, gdy są stabilne lub nie rozkładają się do szkodliwych związków. A co do serum z e-naturalne, musiałabyś zapytać o pH kosmetyku, trochę dziwaczne jest, bo kwas l-askorbinowy jest stabilny w pH 3.5 i poniżej, a azeloglicyna 5-11 pH, jedna substancja będziesz znosić działanie drugiej. Na Twoim miejscu wybrałabym witaminę C pochodzenia naturalnego (np. serum Antipdoes Worship) albo witaminę C tłuszczową, kwas askorbinowy za bardzo uwrażliwia skórę, stosując takie serum potrzebujesz bardzo wysokiej, sumiennej ochrony, a dodatkowo pojawiły się przebarwienia, nie ryzykowałabym z taką formą witaminy C o takiej porze roku ;)

   Na ten moment musisz przede wszystkim chronić skórę przed słońcem, jeśli obawiasz się witaminy C, to stworzyłabym sobie serum z kwasem ferulowym i pine bark :) Nie uwrażliwia na słońce, a ma bardzo silne właściwości antyoksydacyjne i uelastyczniające.

   Usuń
  2. dziękuję za odpowiedź :) jak zrobić takie serum o którym piszesz?

   Usuń
  3. Na 30ml/ ciężar nayspowy, odmierzany łyżeczkami miarowymi : 86% woda 23.2ml, 10% glikol roślinny 2.7ml, 3% pine bark 2.4ml, 1% kwas ferulowy 1.7ml + 6-7 kropli FEOGu ewentualnie kilka kropli polisorbatu 20. Odmierz ilość wody, w glikolu rozpuść kwas ferulowy i dodaj do wody, następnie pine bark, wstrząśnij do rozpuszczenia. Jeśli chcesz przyjemniejszą konsystencję, mniej 'wodną' polecam dodać kilka kropelek polysorbate 20. Na końcu konserwant. Do przechowywania w lodówce na najwyższej półce do 3 miesięcy :)

   Usuń
  4. dziękuję Ci bardzo, na pewno wykonam to serum :)

   Usuń
  5. Nie ma sprawy, koniecznie daj znać jak efekty :)

   Usuń
 10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Magdo, preparat ma bardzo wysokie stężenie kwasu askorbinowego, powiedziałabym że za wysokie. Powyżej 20% witamina C nie wchłania się wcale lepiej, a ma silne właściwości drażniące :/

   Usuń
 11. Ewo, a ja mam pytanie w sprawie serum ANTIOX z Biochemii urody. Czy dalej je polecasz czy może to jednak zbędna rzecz w pielęgnacji? Wolałabym spróbować coś z tańszej półki i mam świadomość, że ta witamina c jest dość mała w tym serum, ale chodzi ogólnie o jakiekolwiek serum, bo nigdy z żadnym nie miałam doczynienia. Czy będzie ono odpowiednie do codziennej pielęgnacji? Dziękuję z góry za odpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ANTIOX to dobre serum z witaminą C tłuszczową, ale ma trochę przekombinowany skład, lepiej kupić sobie olejową, stabilną witaminę C i wzbogacać nią swoje kremy, serum jest dość treściwe, mogą pojawić się problemy kiedy i jak je zastosować w pielęgnacji, a aby były efekty, trzeba je stosować regularnie ;) Jeśli masz odwadniającą się skórę i potrzebujesz kosmetyku nawilżającego na co dzień, wybrałabym serum ANTIOX albo witaminę tetraizopaltyminian askorbylu do wzbogacania sprawdzonego kremu. Fajne zestawy z witaminą tłuszczową mają też mazidła. Chyba że nie przeszkadza Ci gliceryna w kosmetykach, bardzo tanie serum ma w swojej ofercie AVA z acerolą:
   https://mademoiselleevebloguje.blogspot.com/2016/04/ava-labolatorium-aktywator-modosci.html
   nie oczekiwałabym od niego cudów, niestety dobre serum z witaminą C nie może być tanie, najbardziej stabilne formy witaminy C jako surowce kosmetyczne sporo kosztują.
   Jeśli chcesz serum wodne, czyli stosowane pod kremy z filtrem, to zachęcam do wykonania samodzielnego serum z witaminą C w formie kwasu askorbinowego.

   Usuń
 12. Ewo, chciałabym Cię prosić o jakiś wpis odnośnie blizn zanikowych :) Jestem posiadaczką cery trądzikowej, bardzo wrażliwej, zaczerwienionej, tłustej i niestety z ogromną tendencją do przebarwień i blizn zanikowych. Właściwie blizny zanikowe, mniejsze bądź większe robią mi się po każdym pryszczu. Masz może pomysł jak zapobiegać powstawaniu blizn zanikowych oraz jak najskuteczniej się ich pozbyć (biorąc pod uwagę fakt, że mam cerę bardzo wrażliwą, naczynkową więc raczej odpadają bardziej agresywne środki)?
  Bardzo chętnie zapisałabym się do Ciebie na płatne konsultacje, myślałaś o tym? :)
  Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za tak niesamowitego bloga. Odkryłam go niedawno ale zamierzam przeczytać od deski do deski bo już widzę, że warto!
  Ela

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lilka, wpis o bliznach zanikowych planuję późnym latem/wczesną jesienią, ponieważ są trudne w leczeniu, a poznane, skuteczne metody nie są odpowiednie na tak słoneczną porę roku, nadmienię jednak że kluczowa jest dbałość o skórę już od momentu powstania blizny, ponieważ stymulacja kolagenu i odpowiednia pielęgnacja ułatwiają wchłanianie blizn i ich samoistne wyrównywanie, m.in dlatego nie mam głębokich blizn po trądziku, w pierwszej fazie najbardziej polecam kuracje tretinoiną i mezoterapię igłową, dopiero później mocne złuszczanie kwasami, które nasila problem blizn i zaczynają się zapadać, ponieważ kolagen nie wypełnia blizny, a jest potrzebny do uszkodzeń wywołanych na całej skórze ;)

   Przyznam, że jeszcze nie myślałam o płatnych konsultacjach, założenie własnej DG sporo kosztuje, nie mając pewności czy koszty się zwrócą, nie rzucam się na głęboką wodę, wiec na ten moment nie ma takiej możliwości.. ale za jakiś czas, zobaczymy ;) Jeśli będzie dużo chętnych ;) Może zorganizuję jakieś warsztaty?:)

   Bardzo mi miło, dziękuję :)

   Usuń
  2. Dziękuję Ci za odpowiedź;* Będę czekać z niecierpliwością na wpis, warsztaty! no i oczywiście na konsultacje:) Kiedyś bardzo niemądrze rzuciłam się na atrederm robiąc sobie dużą krzywdę bo używałam za często i zbyt mocnego stężenia..Niestety, zrozumiałam to za późno. W efekcie moja skóra jest bardzo bardzo wrażliwa i wiecznie zaczerwieniona, wcześniej tak nie było. Po tym incydencie minęły 3 lata, efekt się utrzymuje. Dlatego teraz boję się tretinoiny i nie wiem czy słusznie czy też może mogę do niej powrócić ale tym razem z głową? Słyszałam o skuteczności mezoterapii mikroigłowej natomiast jest ona raczej niewskazana osobom z cerą naczynkową :( Nie wiedziałam natomiast, że stosowanie kwasów może powiększać problem blizn zanikowych, bardzo dziękuję Ci za tę informację!

   Usuń
  3. Lilka, są też łagodniejsze retinoidy, ale na twoim miejscu skupiłabym się na regneracji i przywracaniu 'normalności' skóry, żadna kruacja nie przyneisie efektów, zwłaszcza intensywna w leczeniu blizn, jeśli Twoja cera jest delikatniutka i kapryśna, także zabiegi regenerujące, pobudzające, lekkie nawilżenie i będzie dobrze ;) Kwasy zaostrzają problem blizn, ale tylko w momencie ich kształtowania co trwa czasami nawet pełne 12 miesięcy, dlatego tak ważne są przerwy w stosowaniu mocnych środków, skóra musi pobudzić własne procesy regeneracyjne, po tych 3 latach kwasy będą działać złuszczająco, a wiec korzystnie, ale.. no właśnie nie poradzą sobie z głębokimi bliznami, 3 lata to trochę późno, bo w przypadku blizn trzeba działać od razu i intensywnie pobudzać skórę do regeneracji. Najbardziej odpowiednia wydaje mi się radiofrekwencja mikroigłowa, ALE może powodować podskórne ubytki tkanki tłuszczowej co jest bardzo niepożądane zwłaszcza na twarzy, bo skóra staje się obwisła i wygląda staro, zostaje więc tylko złuszczanie, pobudzanie kolagenu i jeszcze raz złuszczanie :(

   Usuń
  4. Ewo, a co jeśli dermatolog proponuje kwasy w celu spłycenia blizn po leczeniu Izotekiem? Powinnam się obawiać, że to może tylko pogorszyć sprawę? :( Mezoterapia byłaby lepsza, nie zbyt inwazyjna?

   Usuń
  5. Jeśli blizny są już utrwalone (czyli minęło 9-12 miesięcy), to nie ma problemu, aby zastosować leczenie kwasami, ale ono działa tylko na zasadzie złuszczania. Lepiej w tym okresie, póki są świeże, zastosować środki silnie pobudzające pracę kolagenu (czyli tretinoinę, mezoterapię igłową, aktywną witaminę C). Nie wiem też, czy leczenie zaraz po odłożeniu retinoidu to taki dobry pomysł, skóra jest delikatniejsza i musi dojść do siebie, po tak długiej regulacji, chyba, ze minęły już 3-4 miesiące po odłożeniu Izoteku :) Tu nie chodzi o tolerancję i inwazyjność, ale o naturalne spłycanie blizn, a niezbędne jest pobudzanie do pracy głębszych,a nie wierzchnich warstw naskórka (póki blizna się kształtuje, jest szansa, że widocznie się spłyci przy dobrym pobudzaniu kolagenu, czyli w reakcji na uszkdozenie), wiadomo że takie pobudzanie kolagenu nie zlikwiduje całkowicie problemu, ale w dalszym okresie jest łatwiej walczyć z tym problemem bo blizna jest płytsza, można później zastosować kwasy, wyrównując koloryt i fakturę skóry :) Wszystko zależy od tego ile czasu mają już Twoje blizny, moim zdaniem jest trochę bez sensu działać mocnymi kwasami, które działają na powierzchni naskórka i złuszczają jego wierzchnią warstwę,kiedy blizna ma potencjał się znacznie spłycić, potrzebne są środki, które intensywniej pobudzają do pracy głębsze warstwy skóry :)

   Usuń
  6. Ewa jesteś fenomenalna! Dziękuję Ci za Twoje wyczerpujące odpowiedzi ;*

   Usuń
 13. Tak się zastanawiam odnośnie witaminy B3, która zawarta jest w serum Bielendy z tej zielonej serii. Jest połączona z kwasami. Czy tu też przekształca się w coś niekorzystnego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, ponieważ serum ma stabilne pH powyżej 4, ale przez to witamina C w serum nie jest zbyt stabilna i dosyć szybko się rozkłada.

   Usuń
  2. W tym serum nie ma witaminy C :) To jest ta seria z kaswem migdałowym plus niacynamid. Dzięujkuję za odpowiedź. Twój blog jest dla mnie skarbnicą wiedzy. Uczę się od Ciebie :)

   Usuń
  3. Wybacz, odruchowo, tematycznie, zerknęłam na serum z witaminą C, bo ono także zawiera witaminę B3 :) Niestety nie znam pH tego serum z Bielendy ale na pewno ma powyżej 4, inaczej byłoby drażniące dla skóry i działało jak lekki peeling, chociaż pewności nie mam :)

   Usuń
 14. Chcialam Ci tylko podziekowac za kolejny swietny wpis :). Jak to moja koleżanka kiedyś powiedziala "Wyciskasz temat do ostatniej kropelki"! I chwala ci za to.

  OdpowiedzUsuń
 15. Czy kwas ferulowy jest niezbędny czy można go czymś zastąpić? Z tego co widzę jest niedostępny na ecospa/mazidłach. Ten siarczan to inaczej sól epsom, tak? (przepraszam pisze chemiczny laik :P)

  Pytanie do ludzi z Łodzi. Czy jest u nas w mieście jakiś sklep z półproduktami. Taki jak np. Mazidła?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie kochana, trzeba zamawiać z netu :)

   Usuń
  2. Kwas ferulowy można zastąpić innym chelatorem (wymienione w artykule), nie jest konieczny, możesz wykonać najprostsze serum na zasadzie peelingu askorbinowego, trzeba tylko podnieść pH. Zachęcam jednak do wykonania podanej przeze mnie wersji,w domowych warunkach nie można skontrolować obecności metali ciężkich w serum, dlatego warto się zabezpieczyć i dodawać składniki, które zabezpieczą przed niebezpiecznymi łączeniami. dodatkowo kwas ferulowy jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów, wzmacnia działanie witaminy C oraz rozjaśnia przebarwienia ;)

   Tak, to inaczej sol gorzka epsom.

   Usuń
 16. Dziękuję za ten świetny wpis - właśnie poszukuję jakiegoś dobrego serum z witaminą C i czułam się baaardzo zagubiona w natłoku informacji z różnych źródeł.
  Jestem ciekawa co sądzisz o serum z witaminą C z John Masters Organics i serum Obagi? Zastanawiam się and zakupem jednego z tych dwóch, są ogólnie bardzo polecane, byłabym wdzięczna, gdybyś coś doradziła :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaciekawiło mnie też serum LIQ CC Light - jest w dużo korzystniejszej cenie. Które z tych trzech może być wg Ciebie najlepsze?

   Usuń
  2. ja po liq cc light nie widzę efektów, większe efekty widziałam po serum z BiochemiiUrody. Po kilku dniach cera była rozświetlona, widać że działało. Żałuje, że kupiłam liq cc, skusiła mnie pochwalna opinia dziewczyny, która nigdy nie używała serum z BU, wiec dla niej było wow a u mnie kaszanka

   Usuń
  3. Niestety serum z JMO nie znam , ma ciekawą technologię umieszczenia witaminy C w peptydach, ale nie wiem czy jest faktycznie skuteczna, do tego serum jak dla mnie ma za dużo emolientów tłustych, jeśli nie potrzebujesz sporej dawki nawilżenia, to raczej bym je sobie odpuściła, bo to kosmetyk do codziennego stosowania, a mając skórę tłustą może narobić więcej szkody niż pożytku (chyba że nie stosujesz kremów z filtrem i odczuwasz potrzebę nawilżenia), Obagi nie znam, ale to czysty kwas askorbinowy, jakbym miała płacić tyle za l-ascorbic acid w wodzie, to wolę sobie zrobić takie serum na świeżo. Nie uważam, że serum jest złe, ale nie wiesz ile tam leży, w jakich warunkach ktoś Ci je dostarczy i ile tej witaminy C tam zostało. Brałabym LIQ CC, tylko czekaj na świeżą serię - wtedy będziesz mieć pewność, że jest aktywne ;)

   Anonimowy30 maja 2016 08:43 Każdy ma inną skórę, serum z BU zawiera inne składniki wzmacniające działanie wit. C oraz co najważniejsze jest wykonywane na świeżo, może natrafiłaś na starą partię LIQ CC, albo nie służyło Tobie tak wysokie stężenie kwasu askorbinowego :) a tak w ogóle jaką wersję miałaś? Może sęk tkwi w formie witaminy C? Bo BU używa zarówno kwasu askorbinowego jak i tetraizopaltyminu askorbylu. Stosowałam zarówno wersję Flavo, jak i Antiox i u mnie LIQ CC przyniosło lepsze efekty, ale i tak gorsze od domowego serum z witaminą C, ale muszę nadmienić, iż kwas askorbinowy na mojej skórze sprawdza się najlepiej, dlatego nie widzę sensu przepłacania za serum z tak niestabilną substancją chemiczną, skoro można ej zrobić samodzielnie w domu bez większych umiejętności :)

   Usuń
  4. Ewo, a jak trafić na nową partię Liq CC? Skąd mam mieć pewność, że partia jest stara lub nowa...?

   Usuń
  5. Apteka gemini np. informuje o przydatności serum (jeśli serum ma datę na 1-2 miesiąc przed zakończeniem jest obniżka ceny), takich informacji może także udzielić producent - LIQ CC ma krótki termin przydatności, dlatego nikogo takie pytanie, a na pewno nie producenta, nie powinno zdziwić :)

   Usuń
 17. Próbowałam używać prostego serum z kwasem askorbinowym i wodą ale było bardzo lepkie i nieprzyjemne w użyciu, z kolei SAP jest trochę za słaby, ale przynajmniej się tak nie klei.Ala

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Alu, a próbowałaś do serum dodać kilka kropel glikolu? To by rozwiązało klejenie się serum. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także umieszczenie witaminy C w oliwce magnezowej - serum nabiera lekko silikonowego poślizgu, dobrze się rozprowadza i ma większą wydajność :)

   Usuń
 18. Ewo a moge do tego serum dodać kwas alfa liponowy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie rozbiłam moje serum.pal licho serum ale nie mam wiecej buteleczek (ta już była druga:'()wie ktoś gdzie można kupić taka z ciemnego szkła z pipeta? Ja już nie mam pomysłów gdzie szukac.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. Znajdziesz je w Ecospa, a także na allegro http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=39425543 (kupowałam u tego użytkownika plastikowe butelki, ogólnie mają niezły wybór opakowań kosmetycznych :))

   Usuń
  4. Dzięki.przyszła do mnie paczka z ecospa w tamtym tygodniu ale oczywiście wtedy zapomniałam sprawdzić czy mają takie butelki.oj żeby tak jeszcze ktoś za mnie myślał...

   Usuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  6. Aneta M30 maja 2016 07:56 Tak, możesz zastąpić nim kwas ferulowy albo dodać razem, z tym że kwas alfa-liponowy jest nierozpuszczlany w wodzie i musiałabyś do serum dodać glikoli/ew. alkoholu

   Nie polecam tych butelek z pipetą z EcoSpa, straszne lichostwo, miałam chyba z 4 buteleczki i żadna z nich nie przetrwała nawet tygodnia, niemal za każdym razem wstrząsając serum, zawartość wyleciała mi na podłogę, a pipeta żyła swoim własnym życiem. Brałabym tylko szklane opakowanie i modliła się, by gwint z pipetki LIQ CC pasował do tych szklanych buteleczek. Póki co najlepsza szklana butelka z pipetą jaką mam pochodzi od serum AVA z acerolą, a tyle się naczytałam jaka jest beznadziejna i jak szybko się rozwala.. :)

   Cudne pipety ma też Antipodes, dlatego jak tylko zużyję Worship, będę miała najlepsze opakowanie dla mojego domowego serum :)

   Usuń
  7. Z tymi butelkami z Ecospa faktycznie coś jest nie tak, już zapomniałam o tym. Co prawda, nigdy nie zdarzyło się, żeby coś mi wyleciało na podłogę. Po prostu ta góra coraz bardziej odstawała, a tym samym pewnie do kosmetyku dostawało się powietrze. :/

   Usuń
  8. Felerne są, straszna lipa. Nadal szukam dobrych buteleczek, ale wszystko się rozpada, dobrze że tak lubię kosmetyki antipodes, ich opakowania są tak samo świetne jak zawartość :D

   Usuń
 19. Świetny post. Lubie Twój styl pisania :) Rowniez sama robię serum z kwasem askorbinowym, wodą demineralizowana i glukonolaktonem ale...nie widzę efektów! Robie stężenie 15%, ph wychodzi mi ok.3, lekko szczypie ale znośnie.Ale nie widze efektu WOW o którym piszą dziewczyny :( Może lepiej zainwestować w tetraizopaltyminian askorbylu i dodawac do kremu? A mozna dodac go do kremu z filtrem? Bo generalnie unikam kremow pod filtr . Pozdrawiam Cie serdecznie Ewciu,
  Ewelina.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A próbowałaś wzmocnić działanie witaminy C antyoksydantami? Jeśli witamina w formie kwasu askorbinowego nie daje efektów, to przerzuciłabym się na serum z samym kwasem ferulowym+pine bark oraz witaminę C w postaci tetraizpaltyminianu askorbylu, witaminy można dodawać do kremu, nawet z filtrem, ale w niewielkiej ilości, aby nie zaniżać ochrony, bardziej polecam wkraplać witaminę do kosmetyku pielęgnacyjnego, który dobrze się wchłania, film jaki pozostawiają filtry, utrudnia wchłanianie witaminy C, a w kontakcie ze słońcem jej poziom spada niemal do zera - rozwiązanie jest dobre, ale i tak witamina C w formie tłuszczowej lepiej sprawdza się w pielęgnacji codziennej, najlepiej wieczornej,kiedy może w pełni działać :)

   Usuń
 20. Ewo mam pytanie czy po hascoderm lipo żel może wysypywać :( w piątek użyłam tego żelu i w sobotę i niedzielę już płakałam bo tak mnie wysypało...czy to znaczy, że nie mogę używać tego żelu? Miałyście podobną reakcję?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety może, czy oprócz wysypu zauważasz inne reakcje niepożądane? Swędzi, szczypie, piecze Cię skóra? Pojawił się rumień i wysuszenie? Jak wyglądają te zmiany? Mają jednakowy kształt? Jakiej są wielkości? Czym są wypełnione?

   Usuń
  2. Po nałożeniu hasco bardzo mnie swędziała i piekła buzia ale przeczekałam jakieś 30-40 min i przeszło następnego dnia pojawiły się wypryski- takie podskórne guzki, 2 były wypełnione ropą i musiałam wycisnąć reszta to podskórne guzki zaczerwienione...

   Usuń
  3. Albo to alergia kontaktowa albo nadwrażliwość mieszków włosowych, niestety nie wiem czy to baza tak u Ciebie zadziałała czy sam kwas - sprawę rozwiązałyby peelingi azelainowe. Możesz jeszcze w ramach testu nałożyć Hasco za uchem - jeśli w przeciągu 48h nie wystąpi reakcja niepożądana, widocznie baza preparatu jest dla Ciebie nieodpowiednia.

   Usuń
 21. Ewo, co sądzisz o hydrolacie z czystka?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie bardzo dobrze się sprawdza, przygasza stan zapalny, rozjaśnia skórę i wpływa regulująco na skórę, ale jak to surowiec roślinny, może uczulać oraz nie każdemu dopasować działaniem, myślę że warto spróbować, ale nie mogę dać gwarancji, ze się sprawdzi :)

   Usuń
  2. Dziękuję :**

   Usuń
 22. To znowu ja:-) w którym momencie dodać kwas ferulowy? Razem z kwasem askorbinowym? W przepisie nie widze gdzie on ma być. Pewnie teraz kupie jakieś serum bo jak pisałam wyżej jednego sie właśnie pozbyłam ale przepis zostawiam na przyszłość:-)
  Nie pisalam nic pod ostatnimi postami ale czytam wszystkie i jestem pod wrażeniem tego jak pieknie wygladasz i ile pracy i cierpliwości wkładasz w tworzenie tego miejsca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kwas ferulowy należy dodać na samym końcu po uregulowaniu pH, warto też wkropić kilka kropel alkoholu /glikolu roślinnego, jeśli tworzysz oliwkę magnezową, to nie ma takiej potrzeby. Bardzo dziękuję, staram się i wkładam mnóstwo serca, aby jak najlepiej zapełnić białą przestrzeń:)

   Usuń
  2. Ewentualnie zamiast alkoholu i glikolu, wystarczy kilka kropelek emulgatora polysorbate 20 :)

   Usuń
 23. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 24. LIQPHARM, LIQ CC, SERUM LIGHT, LEKKIE SERUM ROZŚWIETLAJĄCE Z WITAMINĄ C - wiesz jaki skład ma to serum? A co to jest wit. C tetra?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skład: Aqua, Propylene Glycol, L-Ascorbic Acid, Sodium Hyaluronate, Tocopheryl Acetate, Magnesium Sulfate, Methylparaben, Propylparaben, Polysorbate 20.

   To tłuszczowa forma witaminy C, jedna z najstabilniejszych i najbardziej efektywnych pochodnych witaminy C, do dostania w formie surowca kosmetycznego na naturalissa, mazidła, ecospa ;) Można nią wzbogacać kremy i wszystkie kosmetyki pozostające na skórze, które zawierają fazę tłuszczową :)

   Usuń
  2. Mam właśnie serum z Mazideł z tą odmianą wit. C , ale chcę spróbować serum liq CC light, myślisz że może zapychać?

   Usuń
  3. Serum LIQ CC nie zapycha porów, bo nie ma w nim żadnych składników komedogennych, ale stosowane nieumiejętnie może sprzyjać zanieczyszczeniu cery - przy stabilnej ochronie przeciwsłonecznej powinno się sprawdzić, ale nie mogę tego obiecać, każda skóra jest inna i ma inne zapotrzebowanie :)

   Usuń
 25. Ewo wyglądasz bosko :) ja ze swojej strony polecam serum liq cc light, do cery trądzikowej sprawdza sie super ;)

  Mam pytanie jeszcze odnośnie peelingów kwasem azelainowym, pisałaś że taki peeling stosujesz 1-2 razy w tygodniu, a co w pozostałe dni? tylko nawilżasz?

  Pozdrawiam :)
  Majka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maju, bardzo dziękuję :) W pozostałe dni stosuję wieczorem serum z kwasem askorbinowym 20% podanym według mojego przepisu + raz w tygodniu domową kawitację, i oczywiście reszta pielęgnacji czyli dokładne oczyszczanie, złuszczanie, pielęgnacja specjalna, a nawilżenia jest u mnie bardzo mało, nawilżam się głównie przez środki myjące, filtry przeciwsłoneczne i maski kremowe zastosowane raz na dwa tygodnie (antipodes aura honey mask) Planuję wpis o aktualnej pielęgnacji, ale wciąż się wstrzymuję, dopracowuję cały czas swoją pielęgnacje, choć od ostatnich 8 tygodni są to niemal te same produkty :)

   Usuń
  2. Ewo, a wieczorem nakładasz coś jeszcze po użyciu kwasu askorbinowego? Ile musi minąć między oczyszczeniem buzi a nałożeniem kwasu?

   Usuń
  3. Nie nakładam już nic, ponieważ nie potrzebuję okluzji, serum z witaminą C w pełni mi wystarcza :) Ok. 20-30 minut, chociaż czasami nakładam serum od razu, jeśli moje oczyszczanie jest łagodne i usuwa tylko nadmiar sebum (np. w dni, kiedy nie stosuję kremów z filtrem)

   Usuń
  4. Właśnie Ewo czekam z niecierpliwością na post odnośnie Twojej pielęgnacji :)

   Majka

   Usuń
  5. I ja czekam z niecierpliwością na post o Twojej pielęgnacji :) Ciekawa jestem bardzo co stosujesz pod filtr, a co nakładasz rano jeśli nie używasz filtrów.

   Wystarczy na kilka dni zniknąć z sieci, a tu pojawiają się Twoje obszerne i pomocne wpisy :) Czas spokojnie nadrabiać lekturę :*

   Beata

   Usuń
  6. Prawdopodobnie wpis pojawi się w tym miesiącu, ale jak to ja, muszę mieć wszystko dopracowane :D

   Usuń
 26. Ewo,
  ode mnie pytanie z innej beczki - czy wiesz, gdzie można kupić stacjonarnie kapelusze z szerokim rondem, najlepiej takie wygięte, zasłaniające twarz? Jak tutaj: http://pl.cndirect.com/new-fashion-vintage-black-lady-wide-brim-wool-felt-bowler-fedora-hat-floppy-cloche-1.html
  Mam szeroką głowę i zamawianie online bez przymiarki odpada.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dominiko, niestety nie wiem, swoje kapelusze kupuję na miastowym bazarku, mam tam stoisko z dobrymi jakościowo kapeluszami, które dobrze zasłaniają twarz i są wykonane z dobrego materiału, bloga odwiedza sporo osób, może ktoś akurat bardziej pomoże ?:)

   Usuń
 27. Eao piszesz ze wit.c można łączyć z wit.b3 a za chwilę że nieważne czy to seru z wit.c czy kwaśny roztwór to wit.b3 rozłoży sie do niebezpiecznych związków. Nie wiem czy tylko ja tego nie rozumie czy jest to troche zbyt zawile napisane.uzywam serum z bu z wit.c ale jest za mało nawilżające i chciałabym na nie zastosować mgiełkę nawilżającą Twojego przepisu ale niemam bladego pojęcia czy w koncu mogę czy nie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witamina C to nie tylko kwas askorbinowy, są inne pochodne wymienione w artykule, które mają wyższy zakres pH - witaminę C można łączyć z witaminą B3, ale ze względu na niestabilność witaminy B3 w kwasowych roztworach i jej szkodliwe rozkładanie do kwasu nikotynowego NIE MOŻNA jej łączyć ze wszystkim surowcami, które mają kwaśne pH, czyli kwasem askorbinowym, mocnymi, kwaśnymi roztworami. Ale już np. takie SAP, czy tłuszczowe pochodne jak najbardziej można, bo są najbardziej stabilne w naturalnym, wyższym pH powyżej 5, w którym witamina B3 nie jest szkodliwa, a spełnia swoje zadanie. To wszystko zależy od serum jakie używasz, jeśli ma ono kwaśne pH, no to nie ma możliwości jednoczesnego nakładania mgiełki na serum, musisz odczekać co najmniej 30 minut, chyba że serum zawiera inną pochodną kwasu askorbinowego.

   Usuń
 28. A czy moge dodac kwas askorbinowy do hydrolatu ktorego uzywam rano przed filtrem? (w malych ilosciach na swiezo).Mam czystek,różany i miete pieprzowa ale ten 2 chyba odpada ze wzgledu na stałe pH ok 5 co kłóci sie z pH wit.c

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie ma takiej możliwości, kwas askorbinowy jest niezgodny z większością surowców naturalnych, woda do wykonania mgiełki musi być oczyszczona demineralizowana, inaczej witamina C będzie wiązać metale ciężkie i będzie bardziej szkodzić niż pomagać, ale zamiast kwasu askorbinowego, do takiej mgiełki możesz dodać np. SAP:) Sól kwasu askorbinowego jest mniej wymagająca i bardziej elastyczna w formułach kosmetycznych.

   Usuń
  2. Dziękuję ślicznie za odpowiedź :-*
   Jesteś niezastąpiona.

   Usuń
 29. Ewo,
  Może to niedorzeczne, ale po differinie żel wyskakują mi małe czerwone krostki. Podejrzewałam filtry, zmieniałam je,ale winny jest właśnie differin.Jak to możliwe, przecież to żel? Wczoraj goo zastosowałam na noc i teraz mam 2 nowe czerwone krostki. Przecież differin jest bardziej przeciwzapalny niż tretynoina, locacid mi nic takiego nie robił. Jest na to jakieś wytłumaczenie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdopodobnie to baza preparatu, albo substancja czynna nie uderza w Twój problem, jeśli dobrze reagowałaś na tretinoinę, Twój problem prawdopodobnie wynika z nadmiernego rogowacenia skóry :)

   Usuń
 30. Ewuniu mój ekstrakt z lukrecji, do toniku z azeloglicyną ma postać brązowego proszku. Czy jest on ok?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, tylko z suchymi ekstraktami jest taki problem, ze mogą się wytrącać, aby tego uniknąć warto do kosmetyku wkropić kilka kropelek glikolu roślinnego lub polysorbate 20 i nic nie będzie się wytrącało na dnie kosmetyku :)

   Usuń
 31. Ewo, zamówiłam Trikenol na mazidlach i zastanawiam sie do którego z produktu których używam mogę go spokojnie dodać, zeby przynosił efekty albo jak go inaczej stosować? Jak najbardziej przeczytałam Twój artykuł o nim, ale czy mogę go dodać np. do toniku ze srebrem koloidalnym lub emulsji Vianek? Z góry bardzo dziekuje zabodpowiedz:)
  Pozdrawiam,
  Eunika

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Emilko, możesz go dodać zarówno do toniku ze srebrem, jak i emulsji Vianek oraz do każdego kosmetyku, który pozostaje na skórze, jeśli są to mocniejsze środki myjące (pieniące się), trikenol należy zawsze dodawać na świeżo. Trikenol nie jest dodatkowo zgodny z wyrobami alkoholowymi. Jeśli Twój kosmetyk mocno się nie pieni, nie zawiera alkoholu, możesz dodać do niego trikenol i czerpać maksymalne korzyści :)

   Usuń
 32. Ewo, a ja tak trochę o czym innym, a mianowicie o hydrolacie. Możesz polecić jakiś hydrolat, najlepiej taki, który można używać zaraz po mydle? Gdzieś pisałaś, że musi mieć wtedy obniżone Ph, ale ja już sama się zamieszałam, bo jak obniżyc to Ph? Czy jest to konieczne? Nie wystarcza samo tonizowanie skóry płynem micelarnym biolaven?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najbardziej kwaśne pH ma hydrolat z czarnej porzeczki, ale może wywoływać podrażnienia. Sam hydrolat niestety nie przywróci pH, ale to nie do końca jest taka prawda z tym pH, bo nawet tonizując skórę kwasowym tonikiem po użyciu mydła, skóra nie łapie zaraz naturalnego pH, tylko niestety jest dodatkowo podrażniona przez duże skoki pH, dlatego teoretycznie woda kwiatowa ma za wysokie pH, ale w praktyce wystarczy, skóra i tak musi dojść do siebie. Najodpowiedniejszy jest hydrolat różany, ale może to być każda woda kwiatowa, która aktualnie się u Ciebie sprawdza :)

   Usuń
  2. Mogę hydrolatem przetrzeć twarz od razu po umyciu mydłem tak? A co sądzisz o hydrolacie z czystka ladanowego, bo widziałam, że używałaś? Dziękuję za odpowiedź :)

   Usuń
  3. Tak, możesz :) Czystek dobrze przygaszał u mnie stany zapalne, redukował nieznaczne przetłuszczanie i ładnie rozjaśniał cerę, ale nie gwarantuję, że będzie działał tak u Ciebie, każda skóra jest inna, a to kosmetyk naturalny :)

   Usuń
  4. Trochę nie przepadam za zapachem róży, ale może przeżyję. Dziękuję za odzew :)

   Usuń
  5. To znowu ja. A może hydrolat lawendowy lub z zielonej herbaty? Używałaś może?

   Usuń
  6. Jasne, że może być ;) Mają trochę wyższe pH, ale również tonizują cerę i dają uczucie świeżości, szczególnie lawenda, która ma bardzo dobre właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze :) Miałam, bardzo miło wspominam zarówno zieloną herbatę, jak i lawendę, która pozostała przy mnie na dłużej - cera jest ukojona, odświeżona, a stany ropne pojawiają się rzadziej, świetne na upały, dobrze chłodzą skórę :)

   Usuń
 33. Witam. Skąd zamawiałaś witaminę c w proszku, do peelingu? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aktualnie zamawiam 1kg kwasu askorbinowego czda do analiz (iwos/biogo), ale sprawdzi się każdy kwas askorbinowy do analiz kupiony w sklepie z półproduktami: enaturalne, zsk, mazidła, naturalissa, beuatyever ;)

   Usuń
  2. A czy można do serum użyć takiej witaminy spożywczej???
   http://natura-market.pl/pl/p/Witamina-C-1000-proszek-90-porcji-Formeds/1504

   Usuń
  3. Tak, ale musisz upewnić się u producenta, czy jest to kwas askorbinowy, podejrzewam że tak, ale nie jestem pewna. Jeśli kupujesz witaminę C, to polecam kupić 1kg kwasu askorbinowego czda, nie warto przepłacać, bo to prawdopodobnie taka sama substancja czynna, a różnica w cenie jest ogromna ;)

   Usuń
  4. Dziękuję bardzo za odpowiedź.

   Usuń
 34. Ewo,
  co sądzisz o nowym serum bielendy z witaminą C?
  http://bielenda.pl/produkty/skin-clinic-professional-aktywne-serum-rozjasniajace-anti-age-dzien-noc
  Skład: INCI: Aqua, Gluconolactone, Niacynamide, 3-O-Ethyl Ascorbic Acid, Betaine, Sodium Lactate, Citric Acid, Disodium Phosphate, Hydroxyethylcellulose, Polysorbate 20, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Parfum, Alpha-Isomethyl Ionone, Benzyl Benzoate, Citral, Limonene, Linalool.
  Producent chwali się, że zawiera 15% stabilnej witaminy C.
  Pozdrawiam Cię gorąco,
  Natalia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Natalio, producent użył nowej formy witaminy C, ale ze względu na ogólnodostępność w drogeriach, rzucam w wątpliwość jego skuteczność, psiało do mnie wiele osób, że po otwarciu serum zżółciało po 2 tygodniach, czyli doszło do całkowitego rozkładu witaminy C :( Skład jest jak najbardziej w porządku, ale nie kupię serum ze względu na jego niestabilnosć, chyba że natrafisz na świeżutką partię, ale od nikogo nie uzyskasz takich informacji :(

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję za odpowiedź i podziwiam Twój ogrom wiedzy i wkład pracy w bloga :)
   Natalia

   Usuń
 35. Ewo, czy mogę ukręcić własne serum z wit. C na bazie wody do iniekcji z 0,9% NaCl?

  OdpowiedzUsuń
 36. Ja robię inne serum, z dwoma fazami. Mam pytanie czy zamiast siarczanu można użyć chlorku magnezu sześciowodnego? I czy naprawdę trzeba to serum przechowywać w lodówce? Nawet jak się je zakonserwuje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie wiem do końca czy chlorek nadaje się do łączenia z kwasem askorbinowym, przeszukiwałam internet, ale nie znalazłam jednoznacznego artykułu, który pozwala na takie połączenie :( dlatego podaję tylko siarczan magnezu, który dodatkowo może być stosowany przez osoby z problemami z tarczycą. Sól gorzka dodatkowo stabilizuje kwas askorbinowy.

   Usuń
  2. Jak mi się skończy aktualne to spróbuję z tym chlorkiem, zobaczymy.
   A co z drugą częścią pytania? Czy lodówka jest konieczna? Dla mnie trzymanie kosmetyków w lodówce jest kłopotliwe, szczególnie tych używanych rano.

   Usuń
  3. Wybacz, o tej porze roku jest konieczne, kwas askorbinowy ulega hydrolizie w temperaturach powyżej 25 stopni ;)

   Usuń
  4. Rozumiem, dziękuję :)

   Usuń
 37. ''Roztwór, a raczej odczyn skóry, należy zneutralizować roztworem z sody oczyszczonej (8ml sody na 125 ml lekko ciepłej wody)'' Możesz wytłumaczyć mi o co chodzi? Po zmyciu peelingu należy zneutralizować odczyn skóry? Jak to wygląda? :) Przepraszam za pytania, ale jestem zielona w temacie :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytaj post o peelingach azelainowych.Wszystko tam dokładnie pisze o neutralizacji.

   Usuń
  2. A ja mam nadzieję że Ewa nigdy sie nie zdecyduje na płatne konsultacje i warsztaty.Tak zrobiła Italiana i to już nie ten blog co kiedyś:-(.Odrazu widać różnicę między pasją-jak tu- a nastawieniem na zysk.

   Usuń
  3. Anonimowy30 maja 2016 20:30 Wystarczy dodać sodę w określonej ilości do określonej ilości letniej wody, a następnie po całkowitym rozpuszczeniu przemyć skórę, po chwili wystarczy przemyć skórę czystą wodą. więcej informacji na temat roztworu neutralizującego znajdziesz tutaj:
   https://mademoiselleevebloguje.blogspot.com/2016/04/peelingi-azelainowe-na-glikolach.html

   Anonimowy30 maja 2016 21:32 Można robić coś z pasją i na tym zarabiać, zarówno sama pasja, jak i wyłącznie chęć zysku nie jest dobra i nie prowadzi do zadowolenia. Jak idziesz do pracy, to oczekujesz wynagrodzenia, prawda? Nie wiem czemu temat zarabiania na blogu budzi aż tyle kontrowersji, co jest złego w chęci zarobku na czymś, w co wkłada się dużo serca, czasu i z każdym dniem dąży się do bycia coraz lepszym? Tu chodzi o człowieka. Mam wysokie morale i darzę szacunkiem ludzi. Każdy z nas chce żyć godnie i chce czerpać obustronne korzyści :) Niemiło czyta się takie komentarze, uważam ze przy takim nakładzie pracy zasługuję na to, aby nie martwić się o to, co zjem następnego dnia i czy starczy mi na bilet autobusowy...

   Usuń
  4. Nie do końca rozumiesz to nie powinieneś sie oburzać.naprawde nie ma powodu.Niepotrzebnie jedynie podałam przykład konkretnej osoby-za to moge przeprosić,bo może to własnie Ty i stad odrazu atak na mnie.Mialam na mysli zmianę, takie przejście ze zwykłego blogowania , recenzji kosmetyków do zarabiania na tym. Jeżeli ktoś śledzi jakiegoś bloga to uwierz że odrazu wyczuje rożnicę.To chyba nie tylko moje zdanie bo jak ilość komentarzy pod postami zaczyna redularnie spadać to o czyms to świadczy. Nie tylko ja przestalam czytać. Właścicielem bloga jest ten kto go pisze i moze robić co chce, jego czas, praca i jego sprawa ale ja tez mogę wyrazić swoje zdanie bo jest możliwość komentowania wiec troche wiecej dystansu do siebie i będzie Ci się żyło lżej.milego dnia.

   Usuń
  5. Właśnie to Ty nie do końca rozumiesz o co chodzi, ja się wcale nie oburzam i w żaden sposób Cię nie atakuję, piszę tak, jak jest, prowadzenie bloga to nie tylko pisanie recenzji, to nie jest 20-30 minut dziennie, to są długie godziny - to ciągły kontakt z czytelnikami, to praca nad tekstem, to wzbogacanie wiedzy, to inwestowanie w sprzęt fotograficzny i kosmetyki. To kosztuje mnóstwo czasu, cierpliwości i jest ciągłą inwestycją, która powinna się zwrócić - jako czytelnik, powinnaś tego życzyć KAŻDEMU blogerowi, który daje coś od siebie i Cię wzbogaca. A nie pisać teksty typu ' mam nadzieję, że nie zaczniesz zarabiać na blogu', co jest w tym złego? Może Twoje postrzeganie zarobku na blogu wynika z tego, że nigdy nie prowadziłaś bloga i nie zdajesz sobie sprawy ile pochłania to czasu i nakładu pracy, a także ciągłego kształcenia się. Chęć zarobku nie jest niczym złym, póki jest bilans między czytelnikami, a blogerem - kto powiedział, ze zamknę swoje wrota przy możliwości płatnych konsultacji? Że nagle zacznę olewać czytelników? Że zacznę wstawiać nieestetyczne zdjęcia z kosmetykami pod ścianą? To, jak swoim biznesem pokieruje bloger, to tylko i wyłącznie jego sprawa, może zarabiać na blogu, dając od siebie wiele w zamian - nie uważasz, ze to niesprawiedliwe, że tylko Ty czerpiesz korzyści, a ja nie dostaję nic w zamian i jeszcze czytam takie komentarze? Blog, to nic innego jak marka własna, coś, co jest moją wizytówką i zarabianie na blogu nigdy mnie nie oburzało - mogłabym żyć godnie, zrezygnować z poszukiwania pracy i robić to, co naprawdę lubię. W swój rozwój także trzeba inwestować, a są do tego potrzebne pieniądze. Spójrz na pewnie kwestie z innej strony, bo zarabianie na blogu widzisz w najczarniejszych barwach i zaraz zarzucasz lenistwo, wyłudzanie pieniędzy i inne patologie, które są w blogsferze. I nie zgodzę się, że szanowany czytelnik wyczuje różnicę - przemawia przez Ciebie tylko i wyłącznie zawiść.

   Usuń
  6. Ewo, myślę że niepotrzebnie się zdenerwowalas i oburzylas-koleżanka wyżej ma rację. Ja także jestem za zarabianiem na swojej pasji-dlaczego nie? Super połączyć pasje z zarabianiem!! O to w życiu chodzi tylko że jaka (była już) stała czytelniczka Italiany uwazam że dziewczyna poszła w złym kierunku-owszem można wykupic u niej płatne konsultacje ale blog jaki kiedts prowadziła a teraz ti niebo a ziemia...Nawet już do niej nie zaglądam. Wpisy często są sponsorowane, poleca kremy na które nawet nie spojrze..Dlatego Tobie x calego serca zyy abyś nie zatracila tej cennej równowagi pomiędzy pasją i chęcią niesienia pomocy a zarabianiem pieniążków. Owszem-życzę abyś zarabiała na prowadzeniu bloga ale rób to rozważnie i nie zaniedbuj proszę tego miejsca-wielu ludziom pomoglas w tym i mnie. To fantastyczne miejsce w tym całym internetowym bajzlu :) A ludzie i komentarze pod postami-rewelacja! Pozdrawiam serdecznie, Ewelina.

   Usuń
  7. Ewelino, dziękuje za komentarz, ale nie komentowałam i nie zamierzam komentować bloga Italiany i jej działania, oceniam to z własnej perspektywy, każdy ma swoje podwórko i robi co chce, grunt, to zachować umiar, szanować siebie i swoich czytelników :) Dzięki!

   Usuń
  8. Ewelino - ja też już jestem byłą czytelniczką. Nie chcę nikogo obrażać, ale taka jest prawda, że teraz to już głównie wpisy sponsorowane, a zawartość pod względem merytorycznym kuleje.. Co do kremów - krem z aloesem, który polecała: jak spojrzałam na skład to masakra...
   Ja bardzo doceniam pracę innych, zwłaszcza tych, którzy naprawdę komuś pomagają z dobrego serca i byłoby super, żeby mogli na tym zarabiać. Ale 150 zł za konsultację..? Ja wiem, że taka pomoc jest bardzo czasochłonna, ale niestety niektórych na to nie stać.. Mniej się płaci u dermatologa, który jednak studiował przez ileśtam lat i może chociaż receptę wypisać... :D A do tych 150 trzeba doliczyć koszt kosmetyków..

   Usuń
 38. Droga Ewo, bedzie to totalnie nie na temat, ale potrzebuje Twojej pomocy - zrobiłam sobie dzis maseczkę - z białej glinki firmy Mokosh - niestety po 5 minutach po uczuciu mrowienia błyskawicznie ja zmylam - niestety oczom ukazała sie bordowa wręcz twarz. Powiedz mi prosze, co mogło mi zaszkodzić,bo przeczesalam internet i nie znalazłam nikogo kogo by uczulila biala glinka - dodałam do niej hydrolat z pomaranczy (ze strony ZSK, kiedyś stosowałam solo z BU i zero uczuleń) oraz na oko wycisnęłam trochę kwasu hialuronowego 1% i pantenolu z enaturalne - trzeba przyznać ze skora jest gładziutka ale skad te potężne uczulenie ? Posmarowałam twarz avene cicalfate ale boje sie ze do rana nie zejdzie.... Nie wiem co myślec, stosowałam juz zielone glinki, ghassoul... Biala tez, pod postacią peelingu enzymatycznego z organique i maseczki z Balenum Kosmetyki... Nic sie nie działo... Skora mnie wręcz pali... Boje sie bo przeżyłam AZS i mam kruche naczynia.... Co z tym teraz zrobic...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, może to po prostu połączenie tych dwóch rzeczy razem? Wiem że to może brzmieć dziwnie, ale mnie podrażniła maseczka ze spiruliny na hydrolacie z kwiatów pomarańczy. Maseczka ze spiruliny na wodzie nie robi mi krzywdy, hydrolat z kwiatów pomarańczy stosowany solo też nie.

   Usuń
  2. arqie, jesteś pewna, że to nie ten hydrolat z kwiatów pomarańczy? Jest dosyć intensywny w działaniu, w połączeniu z glinką mógł spowodować taką reakcję, ponieważ hydrolat był dłużej niż zwykle na skórze, a glinka zwiększyła jego penetrację. Na ten moment mogę polecić okłady z wody termalnej i zagotowanego żelu lnianego, aby uspokoić cerę ;)

   Usuń
 39. Cześć, Ewo :)

  Piszę żeby donieść o postępach! Zapalenie mieszków miewa się już o niebo lepiej, ale sam metronidazol nie dawał efektów, dopóki nie połączyłam go z Epiduo 1x lub 2x w tygodniu i olejkiem z drzewa herbacianego. Na policzkach mogę stwierdzić, że zapalenia nie ma, walczę jeszcze tylko z czołem, ale muszę straaaasznie uważać na to, co nakładam, bo jeden niewłaściwy specyfik i na drugi dzień od razu widać skutek na czole.

  Kupiłam też emulsję Lirene, choć się bałam glikolu wysoko w składzie, ale o dziwo nie robi mi krzywdy - także dziwię się, dlaczego Hascoderm to zapoczątkował, bo obstawiałyśmy jedynie glikol..

  Na prawym policzku jest czysto (odpukać), za to lewy.. Znowu stany zapalne. I stąd moje pytanie - czy to może wynikać np. z tego, że w nocy przekręcam się na lewy bok? Nie trzymam przy tym policzku telefonu ani nic. A to naprawdę to jest bardzo dziwne, że tylko jeden policzek jest zaatakowany, a drugi czysty.. Wyglądam trochę dziwnie.

  Będę wdzięczna za podpowiedź. :)

  Pozdrawiam, Marta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marto, czyli jednak Epiduo było dobrym posunięciem, tak myślałam, że potrzebujesz mocniejszego działania antybakteryjnego, cieszę się, że jest lepiej :) Ale jak to w życiu trądzikowca bywa, są i wzloty, i upadki, najważniejsze to szybko działać, trzymam kciuki :) Lirene posiada dodatkowo emolienty tłuste, glikol jest mniej drażniący, robi największe spustoszenie w formułach wodnych, żelowych, które szybko się wchłaniają i nie zostawiają ochronnej warstewki ;)

   Możliwe, ale nie mogę Cię zapewnić, że tak jest. U mnie zawsze prawa strona jest bardziej atakowana na twarzy, a wykluczyłam wszystkie możliwe przyczyny :( Może drapiesz się po twarzy w czasie snu?

   Usuń
  2. Tak, było bardzo dobrym, tylko zastanawiam się co będzie jak się skończy.. Myślisz, że warto byłoby kupić sam nadtlenek? Benzacne, coś takiego? Bo zastanawiam się co da mi równie mocne działanie antybakteryjne, a nie jest na receptę. Myślę też o hydrolacie lawendowym/olejku lawendowym, który mi także gdzieś zasugerowałaś, ale samo to raczej nie wystarczy. :(

   No właśnie nie, to na pewno odpada, bo w nocy najczęściej przekręcam się na ten policzek i nawet nie mam dostępu rękami do tego miejsca. Bardzo mnie to zastanawia. A różnica jest naprawdę ogromna i chyba zawsze tak było.

   Muszę Ci powiedzieć, że ślicznie wyglądasz, nie mogę się napatrzeć na Twoje zdjęcia :)

   Usuń
  3. Co do pojawiania się wyprysków tylko na jednym policzku - jest to podobno spowodowane większą aktywnością jednego z jajników w tym momencie cyklu najmniej korzystnym dla naszej cery. Jeśli więc stany zapalne masz głównie po lewej stronie, to Twój lewy jajnik jest wówczas bardziej aktywny - tak przynajmniej twierdzi moja lekarka ;)

   Usuń
  4. Anonimku, wiesz co.. Swojego czasu, najczęściej podczas owulacji, bardzo bolał mnie lewy jajnik. Ginekolog podczas jednej wizyty zapytała mnie właśnie czy on mnie przypadkiem nie boli, bo jest powiększony. Ciekawe..

   Usuń
  5. M. Nadtlenek benzoilu ma bardzo mocne właściwości antybakteryjne, chociaż nie wiem, czy w Epiduo to nie zasługa adapalenu, który ma silne właściwości przeciwzapalne (lub też ich wzajemne połączenie). Nadtlenek tą porą roku to nie najlepszy wybór, bowiem powoduje brązowienie przebarwień :( Zostaje jeszcze rezorcyna (np. gotowy preparat Pigmentu Castellani), srebro koloidalne w formie toniku, trikenol oraz połączenia olejków eterycznych :)

   Dziękuję :)

   Anonimowy 1 czerwca 2016 15:10 Dzięki za komentarz, kiedyś taka informacja obiła mi się o uszy, ale nie było to nic potwierdzonego, faktycznie może to wynikać z wyższej aktywności jednego z jajników :) Dzięki!

   Usuń
 40. Ja mam pytanie nie na temat postu, ale jak najbardziej na czasie - o filtry do twarzy. Od trzech lat sie filtruje, a kazdy filtr nie lubi sie z moja skora. Mam cere tlusta, szybko zanieczyszczajaca sie, w dodatku bardzo duzo kosmetykow wspomaga jej swiecenie i podraznienie mieszkow. Oczyszczanie, nawilzanie i regulacje raczej ogarnelam (w ogole peeling z kw. azelainowym i maseczka glinka biala+krem - swietne!!!), tylko te filtry.... Polecany przez Ciebie Lirene i Pharmaceris sa za tresciwe, LPR lekki fluid 50+ powoduje maksymalne swiecenie, a wersja sucha w dotyku 50 wysuszyla moja skore i juz trzeci tydzien ja zaleczam po wysypie :( Czytam Twojego bloga od dluzszego czasu i bardzo duzo sie od Ciebie nauczylam, duzo zmienilam w mojej pielegnacji, a skora wyglada coraz lepiej, za co bardzo Ci dziekuje :) Dlatego zwracam sie do Ciebie Ewo o pomoc lub ewentualne sugestie.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, wybacz, że odpowiadam dopiero teraz, ale Twoja wiadomość trafiła jakimś cudem do spamu :( Niestety kremy z filtrem, nawet jak będą szalenie lekkie, nakładane w takiej ilości będą obciążające dla skóry :( Szkoda, że Lirene i Pharmaceris się nie sprawdziły, możesz jeszcze spróbować z Vichy Capital Soleil wersja matująca i Aknicare 30 SPF oily skin (ma bardzo wysoką ochronę UVA), jeśli masz krzemionkę, spróbuj mojego triku i do jednorazowej porcji kremu z filtrem, wsyp szczyptę, wymieszaj i wklep w skórę :) Filtr lepiej się wchłania i nie jest mocno tłusty :) Filtry chemiczne (ultra lekki) dobrze zmatuje też lekki podkład mineralny, dosypuję szczyptę podkładu mineralnego drobno zmielonego i suchego w dotyku (lily lolo/ecolore/amilie), mieszam i delikatnie nakładam na skórę, filtr lekko wyrównuje koloryt, wtapia się i nie jest mocno tłusty, wystarczy potem tylko lekko przypudrować cerę ;) Więcej informacji o filtrach przeciwsłonecznych znajdziesz tutaj:
   https://mademoiselleevebloguje.blogspot.com/2016/05/filtry-przeciwsoneczne-co-stosowac-gdy.html

   Usuń
  2. Hej, hej :)
   A jaką krzemionkę polecasz?:) Można prosic o jakiś link/nazwę sklepu?

   Dziekuję Ci! :)

   Usuń
  3. Polecam krzemionkę s-pherica 1500 ze sklepu kolorówka.com, przy tendencji do przesuszania, bardziej polecam wersję powleczoną miką velvet spheres, również dostaniesz ją w tym sklepie :)

   Usuń
 41. No i jak zwykle, rzeczowy, wyczerpujący artykuł :) nic tylko korzystać :)
  Właśnie Twój ostatni wpis o problemie nietolerancji kwasów przypomniał mi o witaminie C. Z racji tego że mam skórę wrażliwą zdecydowałam się zamówić wit C w formie SAP. Do tego zakupiłam kwas alfa liponowy w liposomach. Oba półprodukty czekają, przy odrobinie czasu biorę się za kręcenie domowego serum i testowanie :) jeśli nie będzie efektów, spróbuję ponownie z kwasem askorbinowym, tylko tym razem będę już stosowała je z trochę większą dozą ostrożności niż rok temu.
  A tak z innej beczki - dziękuję za odpowiedź odnośnie makijażu na wesele. Nie zakupiłam xo prawda bazy BECCA, ale tak jak poleciłaś, dzień wcześniej zrobiłam peeling enzymatyczny i maskę (błoto siarkowe, z oligomentami + węgiel) a pod podkład użyłam kwasu hialuronowego 1.5% (w końcu, sierotka, dopatrzyłam się w artykule przykładów baz ;>). Jako podkładu użyłam revlon colorstay, utrwaliłam polecaną przez Ciebie krzemionką z kolorówki i użyłam fixera z kryolanu, również Twego polecenia :) makijaż trzymał się aż do następnego dnia popołudniu! (Zasnęłam niestety bez demakijażu) Także Eve... dziękuję! ;)
  Pozdrowienia, M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. M. Super! Koniecznie daj znać jak SAP się u Ciebie sprawdzi, dla skóry wrażliwej, a jednocześnie szybko zanieczyszczającej się, bez potrzeby codziennego nawilżenia - to jedna z najlepszych form witaminy C, a to, że jest mniej skuteczna,, to tylko same plusy, można nią przygotować cerę na kwas askorbinowy :)

   Wow! Mam nadzieję, że dobrze się bawiłaś, super, że makijaż trzymał się aż tyle czasu :D

   Usuń
 42. Dzięki Tobie wiem że nie tylko stężenie składników aktywnych ma znaczenie a cała formuła:-) zastanawia mnie eliksir winogronowy z BU.Jest tam wit.C-4.5%, potrójny zel hialuronowy, mleczko winogronowe, komórki macierzyste z róży alpejskiej i resweratrol-6% (cokolwiek to znaczy).Ile razy bym nie przeglądała ich strone to zawsze mnie to kusi.moze któraś z was je miala? A Ty Ewo co sądzisz? moze to być coś fajnego mimo ze ta witamina w niewielkim stężeniu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aneto, chciałabym pomóc, ale nigdy nie stosowałam tego serum, nie wiem niestety jakie jest w obsłudze, ale zawiera sporą ilość witaminy C, maksymalne stężenie tetraizopaltyminianu askorylu to 8%/10%, wiec w tym serum jest jej sporo, dodatkowo działanie wzmacnia reserwatrol - no i tutaj moje obawy, czy serum nie będzie barwić skóry, w takim stężeniu reserwatrol trzeba będzie pewnie stosować wieczorem ;)

   Usuń
  2. Dziękuję,kiedyś napewno spróbuję i zaspokoję w końcu moją ciekawość:-)

   Usuń
 43. Cześć Ewo! Mam pytanie, czy propanediol methyl to to samo co ten roslinny propanediol o ktorym ostatnio wspominasz? Nigdzie niemoge znalezc na ten temat informacji,czy to to samo,pomyślałam ,że moze Ty wiesz:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, to nie to samo, substancja jaką przytaczasz to glikol metylopropanowy :)

   Usuń
  2. dziekuje Ci bardzo:)
   Doczytałam własnie,ze to jest dobry zamiennik glikolu propylenowego i że ma mniej drażniące działanie niż on.super:)

   Usuń
 44. http://www.laroche-posay.pl/produkty-do-zabieg%C3%B3w-piel%C4%99gnacyjnych/Lipikar/Sk%C3%B3ra-sucha-lub-bardzo-sucha-r732.aspx

  Kochana który to ten żel polecany przez Ciebie to demakijażu lipkar? nie zmienił czasem nazwy albo szaty graficznej? Chciałabym go kupić, a boje się, że dostane coś innego w aptece :>

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, to dokładnie ten produkt:
   http://www.laroche-posay.pl/produkty-do-zabieg%C3%B3w-piel%C4%99gnacyjnych/Lipikar/Lipikar-SURGRAS-p4058.aspx

   :)

   Usuń
 45. czyli chyba zmienili szatę, bo wcześniej był wyciskany jak kiedyś sprawdzałam :) dziękuję :)

  powiedz mi jeszcze, czy ten produkt sam nada się do zmywania ciężkiego makijażu? bo nie wiem czy powinnam zastosować przed nim płyn micelarny ewentualnie olejek jakiś albo mleczko :>

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już nie ma dostępnej tej mniejszej tubki, teraz jest w zamian żel-syndet, ma identyczny skład jak loreal ideal soft ;) nie ma sprawy :)

   Niestety nie wiem, u mnie Lipikar bardzo dobrze zmywał tłuste filtry, wiec kryjące pokłady nie powinny być przeszkodą, gdyby nie robił tego jak należy, możesz dodać do niego odrobiny oleju lub używać jako drugi etap oczyszczania dwuetapowego - do domywania olejów/mleczek etc :)

   Usuń
  2. a czy zostawiał tłustą warstwę? - tego nie lubię...
   jest dosyć drogi więc dopytuje tak szczegółowo bo nie chcę wywalić pieniędzy w błoto, przepraszam za tą masę pytań...

   czym się różni więc ten surgras od tego żel-syndet/loreal?

   Usuń
  3. Nie martw się nie zostawia tłustej warstwy , ja jestem zadowolona. Stosuję podwójne oczyszczanie: surgrass+kilka kropel olejku z czerwonej maliny (na oko) i znów surgrass. Przedtem robiłam podobnie tylko bez oleju( myłam nim 2 razy buzię). Mój makijaż to filtr lirene spf50+ i podkład mineralny, od czasu do czasu też noszę podkład drogeryjnych i surgrass daje radę : )

   Usuń
  4. Nie zostawia, dlatego tak polecam ten żel kremowy - świetnie domywa skórę, rozpuszcza emolienty tłuste, ale przy tym nie jest tłusty i nie pozostawia żadnej, niekomfortowej warstewki :) Są bardzo podobne, ale loreal jest ciut bardziej rozrzedzony i trochę, powiedziałabym minimalnie, gorzej radzi sobie ze zmywaniem cięższych podkładów i filtrów :)

   Usuń
 46. To ja od hydrolatu, pisałam znowu na górze, ale chyba nie zauważyłaś. Mam ostatnie pytanie, a mianowicie czy zamiast hydrolatu z róży (nie przepadam za zapachem) mogę zastąpić hydrolatem lawendowym lub z zielonej herbaty? Używałaś może? Przepraszam, że zawracam głowę i dziękuję z góry za odpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiedziałam wyżej, więc kopiuję wiadomość: Jasne, że może być ;) Mają trochę wyższe pH, ale również tonizują cerę i dają uczucie świeżości, szczególnie lawenda, która ma bardzo dobre właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze :) Miałam, bardzo miło wspominam zarówno zieloną herbatę, jak i lawendę, która pozostała przy mnie na dłużej - cera jest ukojona, odświeżona, a stany ropne pojawiają się rzadziej, świetne na upały, dobrze chłodzą skórę :)

   Usuń
 47. Droga Ewo, a czy wody oczyszczonej używasz do mycia twarzy czy zwykłej kranówki? Kiedyś pisałaś, że robiłaś eksperyment i kranówka źle wpłynęła na stan twojej cery, ale to dlatego, że dodawałaś ją do toników itp. czy myłaś nią buzię?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze chciałam zapytać czy woda oczyszczona to po prostu przegotowana?

   Usuń
  2. Używam zwykłej kranówki, masz rację, kiedyś nie mogłam myć twarzy zwykłą wodą, miałam bardziej wrażliwą cerę, a jakość wody w moim terenie akurat w tamtym czasie znacząco spadła, wówczas myłam twarz wodą niskozmineralizowaną, oazą,z biedronki :) Do własnych toników używam tylko deszczówki (napary/wywary), zaś do formulacji ze składnikami aktywnymi tylko wody oczyszczonej. Woda oczyszczona to woda demineralizowana, powszechnie woda do żelazek i formuł chemicznych, wody mają różne klasy, woda do serum z witaminą C powinna być klasy farmaceutycznej :)

   Usuń
 48. Ewo, co mylisz o składzie tego kremu (yves rocher)?
  Skład: Aqua, Methylpropanediol, Glycerin, Coco-Caprylate/Caprate, Dimethicone, Hydroxyethyl Acrylate, Methyl Glucose Sesquistearate, Phenoxyethanol, Behenyl Alcohol, Sorbitan Isostearate, Polysorbate60, Lactic Acid, Rutin, Sigesbeckia Orientalis Extract, Acacia Senegal Gum.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie znam formuły tego kosmetyku, nie zawiera olejów, ale ma emulgatory tłuste i dosyć lekki silikon, dobrze spłukiwany ze skóry :) Na drugim i trzecim miejscu jest glikol i gliceryna, krem nie będzie odpowiedni dla osób z nadwrażliwymi mieszkami. Skład jest krótki, więc powiedzieć nie mogę, bo nie znam tego produktu osobiście :)

   Usuń
 49. Zachęcona Twoim opisem spróbuję chyba peelingu kw. askorbinowym. Jak często można go wykonywać? Aaaaa... no i naprawdę zastanawia mnie, czy woda demineralizowana ze stacji benzynowej różni się od tej klasy farmaceutycznej? ;P

  A na zdjęcie z cytrynką przy ustach nie mogę się napatrzeć! PIĘKNE!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W ramach własnych potrzeb, najczęściej 2-3 razy w tygodniu, najlepiej raz w tygodni, skóra bardzo dobrze nasyca się witaminą C, a za częste stosowanie można uwrażliwić naskórek na działanie słońca, a lepiej tego unikać taką porą roku :) Woda klasy farmaceutycznej jest lepiej oczyszczona, głównie chodzi o bardzo niską zawartość metali ciężkich, które rozkładają witaminę C, lub wiążą się z nią, tworząc szkodliwe związki ;) Dziękuję :)

   Usuń
 50. Hej Ewo :) robilam sb maske z glinki ostatnio. Ale po raz pierwszy skora zareagowala podraznieniem. W okolicy czola zostala mi taka jakby zaczerwieniona obręcz bo chyba tm maska najb mi zaschla. Byla to czerwona glinka z dwiema kroplami olejku herbacianego. Troche sie wystraszyłam ze bardzien zaszkodzilam skorze niz pomoglam. Ale czy mimo wszystko maska cos dala? Pozdrawiam Ada :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ado, bardzo ważne jest, aby przy maskach z glinki utrzymywać ich wilgotność, podejrzewam, że to zaschniecie glinki spowodowało podrażnienia, maska z glinki nie jest tak aktywna gdy zaschnie i ma duży potencjał drażniący, następnym razem nie zapominaj o tym, aby pilnować, by maska była cały czas mokra :) Jeśli podrażnienie występuje nadal, wiąże się to prawdopodobnie z działaniem glinki, aby była delikatniejsza, możesz dosypać do niej glinki białej, tworząc glinkę różową ;)

   Usuń
 51. Witam. Mam dwa pytania, jak mogę wykorzystać półprodukt - beta glukan? Moze w postaci toniku polaczony z wybranym hydrolatem? Drugie pytanie, co polecilabys do stosowania pod oczy? mam spore zasinienia i opuchniecia, zalezy mi na czyms co ukoi skore pod oczami i nawilzy. Dziekuje bardzo z gory za odpowiedz, pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Beta-glukan możesz dodać do toniku, kremy, serum, wszystkiego, co zawiera fazę wodną :) Niestety nie wiem jakiej dawki nawilżenia oczekujesz, nie znam się zbyt dobrze na kremach pod oczy, ponieważ nie mam problemów z okolicą pod oczami, a na rynku brakuje dobrych jakościowo kremów, poszukałabym kosmetyków z kwasami PHA, witaminą C oraz kofeiną, może tonik/serum pod oczy, a do tego lekki, sprawdzony krem? :)

   Usuń
 52. Witaj Ewo :)

  Dzięki za obszerne informacje! :) W ostatnich dniach skończyło mi się serum z alfa-liponowym, otworzyłam LiqCC (mam wersję riche) i jestem o tyle zdziwiona, że w ogóle nie czuję, że coś na skórę nakładam, a serum raczej nie jest zwietrzałe, nic nie żółknie, termin ważności jest OK - może po prostu tak dobrze je toleruję :)?

  Mam pytanie odnośnie opakowań do kosmetyków samorobionych, a w zasadzie dwa - gdzie zaopatrujesz się w najlepsze opakowania? A dalej - jak je myjesz? Np. piszesz, że najlepsze opakowanie będziesz mieć po serum Antipodes - tylko w jaki sposób czyścisz pipety? Ja nie wymyśliłam żadnego sposobu, żeby dotrzeć wszędzie. tak samo końcówki od sprayów, też nie wiem jak to domyć, żeby nie zostawały stare resztki - zawsze trzeba brać nową sprayową (albo takie z pompką) zakrętkę?

  I jeszcze jedna rzecz - opakowania typu airless - wiesz (albo ktokolwiek inny) gdzie można kupić takie, które nie będą jednorazowe, czyli da się je otworzyć (JAK????) i domyć?

  Pozdrawiam,
  M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też poszukuję takiego opakowania się less na serum liquid CC. Chcę je przelać, bo oryginalnie opakowanie ma pipetę i wydaje mi się, że za każdym razem przy otwieraniu buteleczki dostaje się do niej powietrze.

   Usuń
  2. shilo, jeśli wchłania się całkowicie, to widocznie Twoja SKÓRA polubiła formułę :) Człowiek po tylu zawodach kosmetycznych zaraz się niepokoi, jak kosmetyki dobrze współpracują ze skórą :)

   Niestety nie mam najlepszych opakowań z pipetą, wciąż ich poszukuję, lubię szklane butelki i słoiczki z ciemnego szkła z ecospa :) Pipetę trzeba wyjąć z gumki uciskającej i wyparzyć, a element gumowy tylko wraz ze szklanymi elementami przepłukać w alkoholu :) Atomizery zawsze wyrzucam, ciężko jest je domyć i tak mi się psują, rzadko który jest sprawny po wykończeniu mgiełki:)

   Te z ZSK można otworzyć, ale trzeba je mocno podważyć nożem, kilka razy skaleczyłam się przy tej czynności :/

   Usuń
  3. No patrz, na wyjmowanie z gumy nie wpadłam. A atomizery i pompki, uch. Mi się nie psują tak łatwo, jeśli używam ich do kolejnej porcji tego samego produktu to myję ile się da i liczę, że się nie zepsuje (póki co uchodzi mi to na sucho ;)), ale nie tak, że na zawsze, 2-3 razy zawsze, a potem to już źle się zwykle z tym czuję i wyrzucam. Dopiero ostatnio odkryłam sklepy, gdzie można kupić same takie końcówki bez butelek i micha mi się bardzo na to ucieszyła :) Dobrego wieczoru!

   Usuń
 53. cześć Ewa :) właśnie kończy mi się obecny żel do zmywania makijażu (sylvevo tymiankowy) i planuje zakup nowego. Obecny produkt wydaje mi się że spisuje się całkiem ok, tzn buzia jest lekko ściągnięta, ale stosuje go, bo chcę jak najlepiej domyć dosyć mocny podkład. W internecie jest jednak wiele słabych opinii na temat tego żelu, że wysusza jest mocny i powoduje często jeszcze większe problemy z buzią przez to że wysuszona cera produkuje jeszcze więcej sebum przez co i tak się zanieczysza... Jakie jest Twoje zdanie? stosowałaś ten żel?

  Ja już coraz bardziej myślę nad jego zmianą, czytam Twoje wpisy gdzie widziałam rzucałaś jakies propozycję i zastanawiam się nad produktem La roche posay lipkar surgras :) widzę że komuś wyżej również poleciłaś. Sprawdziłam link który podałaś i tam jest właśnie produkt Lipkar Surgras ale pisze tak: "Skoncentrowany krem pod prysznic..." - Czy zatem będzie to dobry produkt do buzi? Czy on jest bardziej do ciała?
  Mam ochotę go kupić, ale boje się czy jeśli mocny żel sylveco nagle zamienie na ten to czy nie będzie to za lekki oczyszczacz, co w konsekwencji nie zaowocuje niedomyciem i pojawieniem się niedoskonałości? Bo mam ogólnie bardzo duże skłonności do zapychania?

  Kolejne pytanie to czy jeśli bym zdecydowała się na ten produkt to po nim lepiej do tonizacji będzie używać wody termalnej czy mgiełki nawilżającej, np wody różanej? Zrezygnowałam z kremu po Twoim ost wpisie... buzia mniej się świeci - mam nadzieję ze to polepszy stan mojej skóry.
  Tylko teraz powiedz mi bo: jeśli myłam żelem sylvevo czyli takim który wysuszał i stosowałam wode różaną nawilżająca i było ok, a czy jeśli teraz będę nadal stosować taką wodę plus nawilżający żel do mycia to nie będzie za dużo znowu tego nawilżenia tak jakbym używała kremu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żele sylveco są mocne, dlatego u niektórych osób mogą powodować ściągniecie, wysuszenie i ogólny dyskomfort, a nawet wysyp ropnych krostek, u mnie sprawdzały się całkiem w porządku, ale mimo tego, że są drażniące, nie zmywają dobrze zanieczyszczeń :( To, ze jest tak napisane, to nic nie znaczy, producenci też piszą 'krem przeciwtrądzikowy', a do likwidowania trądziku ma się nijak. Surgrass dzięki fazie wodnej i tłuszczowej bardzo dobrze zmywa tłuste i ciężkie filtry/podkłady oraz sebum, nie wysusza i nie ściąga skóry, dzięki swojej formule nie zostawia tłustego filmu, łatwo się spłukuje, dlatego nie będzie zatykał porów, jeśli dobrze go spłuczesz ze skóry, ewentualnie możesz zastosować kosmetyk do dwuetapowego oczyszczania, gdyby nie był tak dobrze oczyszczający.. biorąc jednak pod uwagę żel którego używasz aktualnie, z pewnością LRP poradzi sobie z zanieczyszczeniami, jeśli Sylveco odpowiada Tobie działaniem :) Z tym nawilżeniem to też bym nie przesadzała, żel-krem 'nawilża skórę', bo jej nie odwadnia i nie ściąga, nie zostawia żadnej warstewki na skórze, możesz dalej używać wody różanej :) To nie jest tak mocne nawilżenie jak może Ci się wydaje, po prostu żel-krem jest delikatniejszy, dzięki temu nie generuje potrzeby nawilżania :) Nie mogę dać gwarancji że się sprawdzi, każda skóra jest inna :)

   Usuń
 54. Witaj Ewo.
  Chciałam zapytać czy stosowanie delikatnej pianki Atoperal Baby 150 ml (przelanej do innego pojemnika) z 30 kroplami Trikenolu ze szczoteczką silikonową typu Foreo Luna nie uszkodzi tej szczoteczki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie wiem, przy Foreo Luna powinno się unikać kosmetyków zawierających dużą ilość fazy tłuszczowej, trikenol w takiej ilości na pewno nie wyrządzi krzywdy silikonowemu tworzywu ;)

   Usuń
 55. Ewo, czy tonik z kwasem migdałowym Norel nadaje się do stosowania również latem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ale niezbędna jest ochrona przeciwsłoneczna :)

   Usuń
 56. Czesc Ewo! Czytam Twojego bloga juz dosc dawno, staram sie czerpac z niego jak najwiecej, ale mimo to nie udaje mi sie dojsc do ładu ze swoja cera. Mam 28 lat i zawsze zmagalam sie z tradzikiem (wydaje mi sie grudkowym z czestymi wysypami i wysiękami) wtedy mialam to w strefie T, teraz jednak mam to na policzkach, zuchwie, nad ustami i brodzie. Dobija mnie to bo walcze z tym i walcze, a skora sie nie poprawia. Bez podkladu juz chyba nigdy nie wyjde z domu :( Mam rozszerzone pory, cere tlusta, duze zaskorniki na nosie i kolo nosa. Oczywiscie jak zbliza mi sie @ to juz czuje pod skora bolace zmiany. Najczescirj sa one pod nosem i na policzkach, ktore wiem ze beda bardzo duze i trudne do usuniecia (zawsze mam po tym czerwone plamy, ktore wcale nie bledna a co dopiero mowic o ich calkowitym usunieciu) Moze napisze jak pielegnuje swoja cere, bo moze robie cos nie tak: zmywam makijaz oczu i twarzy tonikiem micelarnym z bielendy, nastepnie myje cala twarz zelem rumiankowym z Sylveco badz zelem effaclar, jesli widze ze skora jest juz bardzo zanieczyszczona i czuje pod palcami grudki, robie takze peeling mechaniczny peelingiem drobnoziarnistym z ziaji z liscmi manuka, nastepnie osuszam twarz i przecieram buzie tonikiem z kwasem salicylowym 2% albo spryskuje sie woda termalna uriage (po toniku skora mi sie uspokaja, jest mniej zaczerwieniona nastepnego dnia i zaskorniki sie zmniejszaja) ale czy moge go uzywac codziennie? Jak go odstawiam to buzia automatycznie sie zapycha. Nastepnie nakladam krem effaclar duo+ a mimo to potrafie nastepnego dnia miec znow podskorne gule (nie zawsze, ale czesto) Jesli buzie mam mocno sciagnieta to nakladam krem z ziaji kozie mleko ale cienka warstwe (tez nie zawsze) Punktowo takze nakladam krem skinoren, ale on chyba na mnie wcale nie dziala wiec rzadko go uzywam. Od czasu do czasu robie dosc mocne kwasy jesli widze te grudki na twarzy (mlekowy, salicylowy) bardzo rzadko glikolowy. Badan na hormony nie robilam nigdy i moze to moj zasadniczy blad, bo byc moze walcze z wiatrakami zamiast ustabilizowac hormony? Ale co z tymi przebarwieniami, one w ogole nie bledna i nie chca zniknac nawet po kwasach. One ciagle sa na mojej buzi i ja szpeca :( nie sa jakies mega widoczne ale JA je widze :P Sa to male kropki, dosc gesto usiane, w kolorze żółto- brazowym (to nie piegi) jedne sa wieksze, drugie mniejsze. Mysle, ze to ostuda. Zakupilam teraz trikenol, bloto termalne z siarka i bloto termalne z oligoelementami. Jeszcze nie uzywalam. Czy naprawde robie cos zle, ze ten stan sie w ogole nie poprawia? Moze zle domywam twarz? No moze czasami jest lepiej i skora jest jasniejsza i uspokojona, ale to trwa chwile a potem znow sie zapychaja pory i od nowa trwa walka z wypryskami, wysiekami i czerwonymi plamami ktorych tylko przybywa. Co jeszcze moge zrobic na te przebarwienia? Moze jakis dobry krem wybielajacy? Tylko jaki, zeby znow nie wyrzucic pieniedzy w bloto i nie widziec efektow. Moja skora wydaje sie byc gruba i oporna na wiele rzeczy. Uzywalam tez atredermu, ale uzylam go zaledwie 5 razy. Czasami jak kwasy nie daja rady, to uzyje atredermu punktowo i widze po nim delikatna poprawe. Boje sie go stosowac na dluzsza mete bo bardzo mnie podraznia. Skora mocno sie luszczyla, ale mimo to nie dala sobie rady rowniez z tymi przebarwieniami, ale za to zaskorniki znikaja w oka mgnieniu! :-) I moje ostatnie pytanie- jaki filtr uzyc zeby nie byl tlusty i ladnie sie wchlonal, bo po nalozeniu filtra a potem podkladu, po zaledwie 2-3h mam wielkie plamy na twarzy, efekt ciasta, wiec bronie sie przed nimi jak moge a chcialabym je stosowac. Uzywam iwostin 50+ Chociaz z drugiej strony boje sie znow zapchania moich porow bo co je odetkam to znow sa zapchane i tak w kolko. Nie potrafie znalesc jakiegos zlotego srodka i sie tego trzymac. Moze to jednak wina zlego oczyszczania skory? Pomocyyyy Ewciaaa. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 57. Droga Ewo, przede wszystkim super ciekawy, wyczerpujący wpis! Mam pytanko: gdzie kupujesz wodę do iniekcji?
  Byłam już w 6 aptekach i Panie tylko duże oczy robią ;)
  Co sądzisz u użyciu wody destylowaej do takiego peelingu askorbinowego, powinna być okej? (Z kolei o wodzie destylowanej czytałam, że też traci swoje właściwości jeżeli jest otwarta już trchę dłużej :( )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W aptece, albo prosto od znajomego farmaceuty. Jeśli już kupujesz wodę destylowaną, to tylko klasy farmaceutycznej, dostaniesz takową w aptekach i na kolorówka.com :) Woda po otwarciu jest zdatna do użytku przez 24 godziny, potem zaczynają rozwijać się w niej szkodliwe mikroorganizmy :)

   Usuń
 58. Witam Cie Ewo.
  Mam pytanie, czy kwasu askorbinowego można również dodać do peelingu z kwasem azaleinowym, o którym niedawno pisałaś? Teraz piszesz, że można spokojnie łączyć oba kwasy. Czy w tej masce (peeleingu) można to robić? Jeśli tak, to w jakiej proporcji?
  Czy mogę używać w celach kosmetycznych kwasu L-askrobinowego (taki spożywam jako suplement diety)?
  Dziękuję ślicznie.
  Pozdrawiam, Magda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jak najbardziej, ale wtedy trzeba go koniecznie neutralizować, bo będzie miał kwaśne pH. Kwas askorbinowy dodatkowo zwiększy działanie drażniące peelingu :) Tak, jak najbardziej, kwas powinien mieć jeszcze dopisek czda/do analiz, ale raczej taki jest, inaczej nie mogłabyś go spożywać wewnętrznie. Również pozdrawiam :)

   Usuń
 59. Ewo byłam dziś u dermatologa, który przepisał mi antybiotyk doustny Unidox Solutab(mam stosować 2 razy dziennie przez okres 20 dni nastepnie po 1 tabletce dziennie przez kolejne 10 dni), Zineryt którym mam się smarować 2 razy dziennie, Trilac20 oraz Aerius. Powiem szczerze, że obawiam się tego antybiotyku doustnego, ponieważ mam problemy zdrowotne, min trawienne. Nie wiem co myśleć również o stosowaniu tego Zinerytu. Pozostałe leki to osłonka i lek przeciwalergiczny. Chciałabym żebyś to Ty była moja dermatologiem :( Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź:)
  Pozdrawiam!
  Lilka;)

  OdpowiedzUsuń

Super, że jesteś! 👍👍👍

Jeśli komentujesz - podpisz się. Zwracam się tak jak Ty, do konkretnej osoby. Postaram się odpowiedzieć na Twój komentarz w przeciągu kilku, najbliższych dni.

Jeśli tracisz wiarę i wymagasz kompleksowej pomocy i opieki - napisz do mnie (mademoiselleeve@wp.pl), oferuję najwyższą i najbardziej profesjonalną jakość usługi w zakresie prawidłowej pielęgnacji. Nie udzielam rozbudowanych porad ani nie polecam konkretnych produktów w sekcji komentarzy - obejmuje go zakres moich odpłatnych usług.

Proszę nie umieszczać analiz składu - w sieci istnieją specjalne narzędzia, które wykonają to zarówno za Ciebie, jak i za mnie.

Proszę o niereklamowanie się na moim blogu. Reklama w tym miejscu jest płatna oraz stosownie oznaczana, a każdy jej nieopłacony i nieskonsultowany przejaw będzie skrupulatnie moderowany.

Artykuły sponsorowane na moim blogu mają dokładne oznaczenia - jeżeli taka informacja nie znajduje się na końcu artykułu, produkty, testy kosmetyków, zdjęcia oraz opracowanie tekstu pochłonęły jedynie moje własne zasoby finansowe i czas.

Pamiętaj, że umieszczenie komentarza to świadoma akceptacja regulaminu - jeśli zostaje on naruszony - podlega moderacji administratora. Nie tłumaczę się dlaczego - bądźmy tutaj dla siebie ludzcy.

Cześć!