12:00

EPIDUO FORTE | JAK DZIAŁA, JAKIE EFEKTY PRZYNOSI, CZY WARTO

epiduo forte jak działa lek na pryszcze jak wyleczyć trądzik epiduo na trądzik rozszerzone pory zaskórniki podrażnienie po epiduo piecze i swędzi skóra co zrobić (2)

Lek Epiduo Forte jest darzony płomiennym uczuciem przez specjalistów dermatologii - to zdecydowanie najpopularniejszy preparat leczniczy skierowany w problematykę trądziku - ciężko o brak epizodu Epiduo w karcie zdrowia pacjenta z diagnozą zapalnej dermatozy skórnej. Zanim jednak zdecydujesz się na pełną kurację, warto wiedzieć na czym bazuje dany preparat, na jakich polach ma szansę przynieść pozytywne efekty terapeutyczne oraz kiedy kuracja stanowi za duże ryzyko dla skóry, generując zbyt obszerne i trudne do okiełznania skutki niepożądane.

EPIDUO FORTE. MECHANIZM DZIAŁANIA.

Epiduo Forte to preparat złożony, łączy on właściwości pochodnej trzeciej generacji witaminy A, a konkretnie adapalenu w stężeniu 0.3% [więcej tutaj] oraz 2.5%  nadtlenku benzoilu [więcej tutaj]. Powyższe połączenie związków aktywnych zapewnia powierzchowny, delikatny efekt mikrozłuszczający oraz bardzo dobre działanie przeciwzapalne. Lek ma szansę przynieść doskonałe efekty terapeutyczne w leczeniu słabo nasilonego i ropiejącego stosunkowo powierzchownie trądziku, umiarkowanego lecz wykraczającego poza normy łojotoku oraz nieznacznie nasilonych procesach keratynizacyjnych. Może być przydatny przy przenawilżeniu i nadmiernym rozpulchnieniu skóry.

Formuła leku to powlekający, lecz pozbawiony wyczuwalnej lepkości żel o dobrym poślizgu, preparat ściśle i długotrwale przylega do skóry, a substancje aktywne w nim zawarte uwalniane są w stopniowy, powolny sposób. Naraża to skórę na dłuższe i tym samym potencjalnie bardziej drażniące i wysuszające działanie leku. Tego typu formuł nie należy postrzegać jako okrutnego zrzędzenia losu - mają one bowiem swoje i mocne strony - to korzystny efekt terapeutyczny dla typów skóry wymagających nieustannej regulacji, aniżeli szybkiego, efektywnego i jednostkowego działania. Nie mniej - baza leku znacznie zawęża grono zadowolonych i jestem przekonana, że do szerszego odbioru z pozytywnym skutkiem trafiłby preparat mający ograniczony kontakt ze skórą (preparat spłukujący się), co zmniejszyłoby istotnie ilość i nasilenie powikłań wynikających ze stosowania leku.

Z pewnością najwięcej wątpliwości budzi obecność nadtlenku benzoilu - jak każda substancja ma on zarówno swoiste zalety, jak i wady, które w niektórych przypadkach mogą okazać się niemożliwe do zaakceptowania. Peroksydujące właściwości nadtlenku mogą jak najbardziej powodować miejscowe odbarwienie skóry, silne podrażnienie oraz objawy dehydratacji i uszkodzenia naskórka, co istotnie nasila procesy starzenia, jednak zależy wiedzieć, że jednocześnie substancja ta wykazuje klinicznie najsilniejsze właściwości antybakteryjne oraz jest doskonałym czynnikiem normalizującym i buforującym - zapobiega powstawaniu tak powszechnemu i skomplikowanemu zjawiskowi lekooporności oraz w mało agresywny sposób reguluje pracę gruczołów łojowych - stan zapalny skóry to niesamowity generator wolnych rodników i jeśli substancja aktywna przynosi szybkie, trwałe i widoczne rezultaty pod tym kątem, to mimo wszystkich wad, nadtlenek w ogólnym rozrachunku może sprzyjać i tak lepszej kondycji cery.

Prawdopodobnie interesują Cię moje własne spostrzeżenia. Lek Epiduo nie przyniósł pozytywnych rezultatów na mojej skórze, co więcej, zanim po niego sięgnęłam, byłam przekonana, że właśnie tak będzie. Mimo wszystko byłam ciekawa tej kaskady zdarzeń, czując przeszywający dreszczyk emocji.

Powyższe stwierdzenie nie wynika z mojego życiowego sceptycyzmu, ale doskonale znanego mi mechanizmu działania i wynikającej z powyższego potrzeby innego (częstego) stosowania - działanie preparatu na mojej skórze wzmagało jedynie dehydratację naskórka, gdzie z kolei utrzymanie prawidłowego nawodnienia stanowi w przypadku moich problemów skórnych absolutną podstawę do jakiegokolwiek, dalszego działania. Poskutkowało to finalnie oczywiście nasileniem rogowacenia i zaindukowaniem procesów zapalnych, na szczęście dość powierzchownych, ale i intensywnie ropiejących. Preparat poprzez powlekającą formułę negatywnie opóźniał procesy naprawcze, zmiany podbierały zdecydowanie bardziej niż zwykle treścią ropowiczą i krwią oraz końcowo wymagały i tak mechanicznej, sprawnej ewakuacji.

Tak jak widzisz, byłabym podle nieobiektywna, gdybym bazowała jedynie na własnych doświadczeniach i obserwacjach. Zdaję sobie sprawę, że to są tylko moje przemyślenia, a że były negatywne, to wcale nie oznacza to, że lek jest kiepski. Był dla mnie, ale sam preparat nie jest.  Może nawet leczyć problemy skórne. Szkoda jedynie, że pula leków dermatologicznych z roku na rok maleje, a tego typu formuły (Epiduo Forte, MediqSkin, Acnelec żel) mają szansę sprawdzić się jedynie na niewielu typach cery - szczególnie takich, gdy problemy skórne nie zaczęły się piętrzyć jak stos papierów na śródmiejskim, prokuratorskim biurku.

GRUPA KLINICZNA. 

Ponownie i tym razem posłużyłam się ankietą badawczą, którą przeprowadziłam na moim kanale Instagram @szalkowskaewa. W ankiecie udział wzięły 982 osoby, jednak jedynie 24% ankietowanych stosowało lek Epiduo Forte, zatem moją faktyczną grupą badawczą były dokładnie 235 osoby, które miały faktyczny kontakt ze środkiem leczniczym. 

Jedynie 1/3 ankietowanych osób mająca epizod Epiduo Forte była zadowolona ze środka leczniczego, chętnie zaleciłaby jego stosowanie osobie z podobnymi problemami oraz efekty terapeutyczne przewyższały ewentualne skutki niepożądane, mogące wystąpić na czas stosowania terapii dermatologicznej. Dążyłam do jak najlepszego nakreślenia najlepszej grupy docelowej dla leku, czyli nie sugerowałam się jedynie liczbami, a ich rozpiętością - próbowałam dotrzeć nie tylko do największego źródła zadowolenia 1/3 ankietowanych, ale i rozczarowania 66%, nakreślając dokładnie najbardziej pożądaną grupę kliniczną u której lek może rzeczywiście działać.  

W odpowiedzi na pytanie o najlepsze pole aktywności leku, aż 76% badanych zadowolonych z działania Epiduo Forte wskazało zmiany zapalne ropne, drobne i niewielkie zaognione zmiany trądzikowe (32%) oraz przetłuszczanie się skóry (15%). Lek nie okazał się skuteczny wobec zmian zaskórnikowych (szczególnie otwartych), naciekowych i częściowo - rozszerzonych porów. Osoby te posiadały skórę mieszaną z niewielką tendencją do przetłuszczania się bądź też typowo tłustą bez tendencji do odwodnienia oraz nie borykały się ze szczególnie nasilonymi problemami skórnymi rozpoczynając swą przygodę z lekiem relatywnie wcześnie bądź też stosując go w ramach podtrzymania uzyskanych efektów terapeutycznych. W powyższej grupie badanych najczęstszym skutkiem ubocznym było jedynie niewielkie i chwilowe zaognienie skóry oraz miejscowe łuszczenie się naskórka. Moje uprzednie obserwacje i założenia potwierdziła natomiast 66% niezadowolona grupa kliniczna - osoby te posiadały skórę odwadniającą się i mającą niemały problem z jego prawidłowym, optymalnym nawodnieniem oraz złuszczaniem (poważne zaburzenia keratynizacji), a także występujące zmiany trądzikowe miały zazwyczaj zupełnie odmienną etiologię oraz bardziej zaawansowany charakter - lek zaognił stan skóry, a większość ankietowanych za nadrzędne skutki uboczne wskazała eskalację występujących już problemów - wysuszenie skóry (89%) oraz nasilenie trądziku (74%).

Jest to lek skojarzony o specyficznej, powlekającej, ściśle przylegającej formule - działa głównie przeciwzapalnie, a poprzez powierzchowność działania mikrozłuszczającego  - oddziałuje najkorzystniej na zmiany drobne, niewielkie i grudkowate oraz przede wszystkim - słabo nasilone. Jest to lek niekierunkowy, za mało efektywny i jednocześnie zbyt ryzykowny w leczeniu zaburzeń keratynizacji naskórka (rogowaceniu). Powierzchowności działania nie dotyczy łagodność preparatu, bowiem Epiduo Forte należy do grupy leków o sporym potencjale wysuszająco-drażniącym, zatem stosowany niewłaściwie i nieadekwatnie może jak najbardziej generować i zapętlać problemy skórne, szczególnie, jeśli etiologia trądziku wskazywała na zgoła odmienny charakter choroby bądź też problem w istocie okazał się głębszy i bardziej skomplikowany w leczeniu niż wskazywały na to początkowe założenia.

Po dokładnej analizie zebranej ankiety badawczej, mogłam dojść do postawienia następujących wniosków w kierunku nieudolności terapii lekiem Epiduo Forte:

 • niewłaściwe celowanie leku, 
 • celowanie leku mimo widocznych i odczuwalnych przez pacjenta objawów uszkodzenia skóry,
 • zalecenia stosowania leku były nieadekwatne do kondycji skóry, stosowanej pielęgnacji oraz tendencji do nadmiernej ucieczki wody, 

Podstawowym błędem w sztuce lekarskiej jest krótkoterminowe, zabiegowe i zwodnicze w efektach myślenie, co zupełnie nie sprawdza się w pracy nad żywym i podlegającym degeneracyjnym procesom organem, jakim jest skóra.  Ma to swoje odzwierciedlenie w końcowym bilansie nieudolnych i szkodliwych terapii, które nie działają tak jak powinny, istotnie utrudniają, a nierzadko również i przekreślają dalsze, efektywne leczenie. Celowanie leku przeciwtrądzikowego, w tym Epiduo Forte, powinno zawierać następujące, twierdzące odpowiedzi:

 • stan skóry pacjenta przed rozpoczęciem terapii nie przejawia objawów niepożądanych, które mogą pojawić się podczas stosowania leku (w przypadku leku Epiduo Forte: częste działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 osób): podrażnienie skóry, wyprysk, uczucie palenia skóry. Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 osób): zaczerwienienie powieki, mrowienie lub uczucie kłucia w miejscu aplikacji, swędzenie skóry, reakcja alergiczna skóry, wysypka, suchość skóry, oparzenie słoneczne). Ryzykowne jest zalecanie stosowania leku pacjentom ze słabo nasilonymi, rozmytymi objawami klinicznymi, gdyż ulegną one nieuniknionej intensyfikacji - skrajnie nieodpowiedzialne - z wyklarowanym, jasnym obrazem skóry uszkodzonej, szczególnie podatnej na waloryzację zastanych już problemów, 
 • stosowanie leku w końcowym bilansie długoterminowym przyniesie więcej korzyści aniżeli szkody, 
 • zalecenia indywidualne odnośnie formy i częstotliwości stosowania leku będą zmniejszać ryzyko wystąpienia skutków ubocznych na czas i po zakończeniu terapii, 

Nie jest szczególnym zaskoczeniem fakt, że najbardziej niezadowoloną grupę badawczą ze stosowania Epiduo Forte stanowią pacjenci otrzymujący trzykrotną odpowiedź negującą - w dermatologii znaczenie ma nie tylko to z jakim stanem skóry kończysz, lecz również z jakim zaczynasz. Niezadowolenie ze stosowania leku wynika najczęściej z eskalacji obecnych i nasilonych już problemów skórnych (szczególnie dehydratacji naskórka), będących najczęściej wynikiem niewłaściwego sklasyfikowania choroby bądź też nieumiejętnych i agresywnych zaleceń, które w istocie nie sprzyjały normalizacji skóry, a jedynie generowały nieuchronny i destrukcyjny w skutkach potok efektów ubocznych. 

epiduo forte jak działa lek na pryszcze jak wyleczyć trądzik epiduo na trądzik rozszerzone pory zaskórniki podrażnienie po epiduo piecze i swędzi skóra co zrobić (2)

KIEDY STOSOWAĆ, A KIEDY UNIKAĆ.

Wskazaniem jest średnio nasilony trądzik grudkowo-krostkowy ze znamionami pospolitej, niewywołanej patogenezy, słabo nasilonym problemem łojotoku (organiczny, niewywołany) oraz niewielkim, powierzchownym rogowaceniem. Zmiany głównie zapalne, średnio i powierzchownie ropiejące, jasno odznaczone. Należy zachować dużą ostrożność u pacjentów z zaburzeniami keratynizacji naskórka, patologicznym, eskalującym łojotokiem oraz przejawiającym skłonność do wyprysku toksycznego. Dobry lek wspomagający leczenie o charakterze przeciwzapalnym oraz skuteczny preparat podtrzymujący efekty uprzednich, zakończonych powodzeniem terapii dermatologicznych na skórze niezmienionej lub nieznacznie zmienionej zapalnie i niemającej nasilonych problemów z dehydratacją naskórka. Należy unikać kontaktu ze skórą uszkodzoną, chwiejną i pozostającą w silnym stanie zapalnym.

Lek nie powinien (ale według badań klinicznych: może) być stosowany w trakcie ciąży oraz karmienia piersią. W tym czasie należy unikać stosowania leku w okolicach dekoltu, piersi i brodawek.

Dostępny jedynie z przepisu lekarza. 

TERMIN UŻYTKOWANIA, PRZECHOWYWANIE, SPECYFIKACJA CHEMICZNA.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Opakowanie posiada wygodny, próżniowy system dozujący. Epiduo Forte nie należy przechowywać w temperaturze wyższej niż 25°C i wysokiej wilgotności - tuż po otwarciu powinien znaleźć miejsce w warunkach chłodniczych. Okres ważności po pierwszym otwarciu: 3 miesiące. Produkt leczniczy posiada bladą, półtransparentną  i nieprzejrzystą postać klarownego, bezzapachowego żelu - termin przydatności ulega skróceniu, gdy postać oraz odczucia organoleptyczne względem żelu ulegają zmianie. Niewykorzystanego żelu Epiduo Forte nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki.

Substancje czynne: adapalen i benzoilu nadtlenek. Jeden gram żelu zawiera 3 mg (0,3%) adapalenu i 25 mg (2,5%) benzoilu nadtlenku. Pozostałe składniki: disodu edetynian, sodu dokuzynian, glicerol, poloksamer 124, glikol propylenowy, Simulgel 600 PHA (kopolimer akryloamidu i akryloilodimetylotaurynianu dyspersja 40 % w izoheksadekanie, polisorbat 80, oleinian sorbitanu), woda oczyszczona. 

ARTYKUŁ NIE JEST SPONSOROWANY.

Pozdrawiam ciepło,
Ewa

75 komentarzy:

 1. Witam Ewo,
  Co możesz powiedzieć o nowości z Bentona Rewitalizujące serum z fermentowanym filtratem ze śluzu ślimaka Snail Bee Ultimate Serum? Bedzie dobrze nawilżać skórę przy stosowaniu adapalenu(Acnelec) raz w tygodniu?

  Ingredients:
  Saccharomyces/Snail Secretion Filtrate Ferment Filtrate, Melaleuca Alternifolia (Tea Tree) Leaf Water, Aqua (Water), Camellia Sinensis Leaf Water, Butylene Glycol, 1,2-Hexanediol, Niacinamide, Glycerin, Pentylene Glycol, Aloe Barbadensis Leaf Juice Powder, Sodium Hyaluronate, Chamaecyparis Obtusa Leaf Extract, Diospyros Kaki Leaf Extract, Ulmus Campestris (Elm) Bark Extract, Plantago Asiatica Extract, Laminaria Digitata Extract, Salix Alba (Willow) Bark Extract, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Althaea Rosea Root Extract, Allantoin, Adenosine, Bee Venom, Beta-Glucan, Betaine, Panthenol, Citric Acid, Caprylyl Glycol, Xanthan Gum.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie znam tego produktu, mam jedynie ogląd na resztę tej serii: tonik, esencję, krem oraz lotion. Żaden produkt nie zrobił na mnie wyjątkowego wrażenia, a lepkość filtratu uniemożliwiała mi regularne stosowanie serum - produkty generowały problemy skórne. Z szeregu wybijał się jedynie lotion, ale po jakim czasie również i on zaczął mi szkodzić, więc raczej nie zdecyduję się na kolejny produkt z tej serii, poza tym bardzo nie podoba mi się polityka polskiego dystrybutora, także celuję w inne produkty :)

   Usuń
 2. Ech, a Atrederm podobno jednak zostal wycofany z Polskich aptek. Szkoda. Stosowalam epiduo i niestety bez pozytywnych skutkow. Niewydajny na duzej powierzchni...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stanowisko TEVA to oczekiwanie na dostawę, nie przesądzałabym od razu o wycofaniu leku Atrederm z aptek - pojawiło się w historii TEVA już kilka takich epizodów w ciągu kilka lat i było to zazwyczaj powiązane z trudną dostępnością surowców. Możliwe również, że ktoś inny zleci produkcję tego leku - ostatnio kilka produktów TEVA przejęła Polpharma.

   Usuń
  2. Sam atrederm miał już taką przerwę ok 5lat temu bo pamiętam, że przerwałam kurację bo nie mogłam go nigdzie dostać.

   Usuń
 3. Stosowałam kiedyś zwykłe Epiduo ale niestety mi nie służył. Zauważyłam, że takie mocne leki nie są dla mnie. Olej z ostropestu ku mojemu zaskoczeniu działa wspaniale na moją cerę, a nic poza nim nie używam.
  Ewo, mam pytanie. Ostatnio przeszłam krwotok przedsiatkówkowy oka. Przyczyna nie do końca znana, być może wystąpił skok ciśnienia, bo stało się to w dzień kiedy mocno się zestresowałam. Już jest ok ale okulistka zaleciła mi stosować Rutinoscorbin. Jak jeszcze można wzmocnić naczynia krwionośne? Nie chciałabym aby się to powtórzyło, coś okropnego. Pozdrawiam. Kasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy co było przyczyną, takie skoki ciśnienia wewnątrzgałkowego nie są normalnością - niezbędna jest opieka lekarska i kontrola, zostałaś skierowana w diagnostykę w kierunku stwardnienia rozsianego? U prawie 1/4 pacjentów z takimi epizodami wykryto SM.

   Jeśli ciśnienie będzie się utrzymywać, należy podawać miejscowe, dokroplowe leki zmniejszające ciśnienie, ogólna terapia suplementacyjna może nie przynieść dobrych efektów klinicznych :(

   Usuń
  2. Nie miałam robionej diagnostyki w tym kierunku. Byłam skierowana do szpitala ale tam zrobili mi jedynie badania okulistyczne. Dostałam Cyclonamine, krople Posorutin i wlasnie Rutinoscorbin. Jak krwotok się wchłonął lekarka zaleciła nadal brac Rutinoscorbin i to wszystko.

   Usuń
 4. Ewo, proszę o podpowiedź jaka pomadka pozwoli osiągnąć taki efekt
  https://images.app.goo.gl/LtBPcEju9FcT7HZ9A ? Zależy mi na chłodnym i szlachetnym odcieniu przy zachowaniu naturalności; to ma być taka lepsza czerwień nagich ust, subtelna, ale widoczna:) Czy coś z Golden rose będzie się nadawało?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie do końca mogę pomóc, ponieważ w zależności od ustawień nośników kolor może być odmienny, a i każda czerwień wargowa inaczej odbiera kolor. Na mnie podobny efekt jaki widzę w monitorze przynosi kolor Audrey z NARSowych szminek ;)

   Usuń
 5. Kurczę, przeszłam mnóstwo kuracji dermatologicznych (z Izo włącznie) a Epiduo jakoś mnie ominęło :D
  Ewo, czy możesz polecić jakiś suplement z witaminą B2 albo najlepsze sposoby, żeby uzupełnić jej (prawdopodobny) niedobór? Mam chyba wszystkie objawy niedoboru tej witaminy, włącznie z zajadami i zapaleniem języka (niefajna sprawa). No książkowo to wygląda. Może możesz coś polecić? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ryboflawina występuje w wielu produktach spożywczych - głównie w podrobach, jajach oraz roślinach zielonych. Najrozsądniej jest stosować dietę bogatą w te produkty. Niedobory witaminy B2 są dość rzadko spotykane, może masz problemy żołądkowo-jelitowe i Twój organizm nie wchłania dobrze tych witamin? Albo odżywiasz się nie do końca własciwie? Spróbuj włączyć do swojej diety więcej roślin zielonych oraz podrobów, na pewno zauważysz różnicę :)

   Usuń
 6. Czesc Ewciu
  Za Twoja rada kupilam z The Ordinary serum z resweratrolem i kwasem ferulowym ale nie wiem jak go stosowac.
  Podeszlam do sprawy ostroznie i na poczatek dodalem 1 krople to porcji kremu na twarz.
  Niestety od razu pojawil sie rumien i cieplo w miejscu podania. Spanikowana zaraz to zmylam.
  Czy wobec tego to nie dla mnie?
  Moze zle zaczelam?
  Jak go stosowac?

  Pozdrawiam serdecznie Magda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Magdo, a w jakim stanie była cera, gdy próbowałaś aplikować serum? Czy krem był całkowicie obojętny dla skóry? Jest kilka mozliwości: albo serum nie ma właściwej dla Ciebie formuły, albo było zastosowane na podrażnioną i wysuszoną skórę i nie miało szansy efektywnie działać albo nie do końca zagrało połączenie serum z zastosowanym kremem. Wybadaj jak tolerujesz serum aplikowane samodzielnie, co najmniej 30 minut po oczyszczeniu skóry. Możesz również spróbować aplikować je już na krem :)

   Usuń
  2. Ewciu
   Skora jest lekko wysuszona(troszke suchych skorek),brak zmian tradzikowych.
   Krople serum dodalam do kremu z The Ordinary natural moisturing factors+ha.
   Samodzielnie odpada, bo rumien byl spory
   Moze to kwestia kremu, z którym go zmieszalam?

   Pozdrawiam serdecznie Magda

   Usuń
  3. Możliwe, a próbowałaś aplikować serum pod maskę algową peel off, albo dodawać ją do alginatu bezpośrednio jako składnik aktywny?

   Usuń
 7. Ewo pamiętam twój post o higienie intymnej gdzie nie byłaś przeciwna kubekubeczkom a ostatnio dodała instastory gdzie zaatakowalass ten produkt

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przywołaj proszę zatem moje słowa, gdzie pochwalam ich stosowanie - wspomniałam jedynie o ich obecności :) Ale już zupełnie abstrahując - czy ludzie nie mają prawa się pomylić i zmienić swoich poglądów? Zawsze miałam pejoratywny stosunek do tej konkretnej kwestii, ale moje zdanie w przeciągu tych kilku lat uległo zmianie w wielu kwestiach, wiedzę należy aktualizować, stąd aktualizuje się również i postrzeganie pewnych spraw - czy jest to objaw zakłamania i nierzetelności ? :) Bo wydaje mi się, że jest jednak odwrotnie :)

   Mój atak był zasadny, gdyż kubeczki stwarzają potencjalne sytuacje zagrożenia ogólnego stanu zdrowia, a w sieci przedstawia się je jako rozwiązanie idealne, bez wad. Ludziom brakuje krytycyzmu i dają się zwieść kobiecej idylli podczas menstruacji.

   Usuń
  2. Te kubeczki niejednej youtuberce posłużyły jako narzędzie rozgłosu.
   Szkoda, że 99% z nich nie ma pojęcia o działaniach ubocznych i nie wspomina słowem o niebezpieczeństwach, które niesie stosowanie kubeczków. Bądźmy wdzięczni za profesjonalne informacje i rzeczowe uwagi, które Ewa serwuje swoim Czytelnikom.

   Usuń
  3. Dziewczyny, czy mogłybyście napisać pokrótce, jakie są zagrożenia i negatywne skutki odnośnie używania kubeczka menstruacyjnego? Promuje się go jako ekologiczną alternatywę dla podpasek i tamponów, ale czy aby na pewno jest to zdrowsze?

   Usuń
 8. Hej Ewa,hej dziewczyny �� Czy Acnatac może się sprawdzic w przypadku trądziku zaskornikowego ? Stosowałam Atrederm, który przynosił efekty,ale ze nie mozna go teraz dostac to czy to dobry pomysł,aby zastąpić go właśnie Acnatac czy może poleciłabys/polecilybyscie coś innego ? Bardzo was proszę o odzew ��

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może się sprawdzić, ale wszystko zależy od tego co jest przyczyną powstawania zaskórników :)

   Usuń
 9. Ewuniu Droga,
  Jaki rozświetlający odpowiednik z Annabelle Minerals proponowałabyś dla odcienia podkładu Golden Fairest, też z AM? Tego kryjącego chyba, nie pamiętam, jaki to był konkretnie typ.
  Kiedyś Pani w sklepie w stolicy mi dobrała. Ale teraz chciałabym się ,,wyręczyć" Tobą, że tak to nieładnie określę. Tym bardziej że do sklepu mam jednak nie za blisko.
  Bardzo Ci dziękuję.

  PS:
  Na zdjęciu na Instagramie wyglądasz conajmniej olśniewająco. Zachęciło mnie to, muszę przyznać. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A miałby to być podkłąd mineralny? Jeśli tak, to bardzo polecam Golden Fair od Amilie Satin 0 ma piękne, rozświetlające i niezwykle naturalne wykończenie ;)

   Dzięki!

   Usuń
  2. To ja dziękuję.
   Pozdrawiam!

   Usuń
 10. co sądzisz o produkcie Dermaroller? Chodziło mi o samodzielne stosowanie, w celu zmiejszenia blizn potrądzikowych, proszę o Twoją opinię czy warto się zaopatrzyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem przeciwniczką dermarollerów - tego typu urządzenia nie są sterylne, a dodatkowo sposób ich działania wpływa bardzo niekorzystnie na strukturę skóry i sposób jej gojenia - pisząc kolokwialnie, bez eufemizmów - rozrywa tkankę skórną i może powodować bardzo niekorzystne i niezdrowe zrosty kolagenowe. Nie samo nakłuwanie skóry ma znaczenie, ale przede wszystkim sposób wykonywania iniekcji - wymaga ono wybiórczego mikronakłuwania pod określonym kątem.

   Usuń
 11. Cześć Ewo, w poprzednich komentarzach pisałaś, że stosujesz dermapen. Sama się do tego przymierzam, zaczynam zgłębiać wiedzę na ten temat, byłabym bardzo wdzięczna za info. w poniższych kwestiach:
  - Wykonujesz ten zabieg sama czy w gabinecie?
  - Czy jest wykonywany na tyle intensywnie, że pojawia się krew?
  - Czy stosujesz solo czy w połączeniu z jakimś preparatem albo z osoczem? Co myślisz o połączeniu z PRX T33 (to jest TCA + 5% kwasu kojowego + nadtlenek wodoru)?
  - Wiem, że stosujesz peelingi tretinoidowe, jak to przeplatasz czasowo?

  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedzi, pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Intensywność a pojawianie się wybroczyn nie mają się do siebie nijak. To kwestia głębokości wprowadzanych igieł.

   Usuń
  2. Pisząc intensywność miałam na myśli - głębokość igieł, wybór cartridga i ilość powtórzeń "przejechania" dermapenem po danym obszarze twarzy.

   Usuń
  3. Ewo stosujesz ten zabieg z maścią znieczulającą? Podejrzewam, że tak. Zastanawiam się czy ta maść powinna zostać zmyta z twarzy przed samym użyciem dermapena, czy też powinna pozostać?

   Usuń
  4. Wykonuję w gabinecie lekarskim z osoczem bogatopłytkowym, zmieniam za każdym razem modus operandi, teraz mam przerwę i zastanawiam się nad kolejną serią, ale już w październiku. Tretinoiny już nie stosuję.

   Usuń
 12. Witaj Ewo.
  Chciałabym zapytać, czy rozjaśnianie włosów płukankami z naparów rumianku niszczy je w jakikolwiek sposób?
  Chodzi mi o to, czy proces lekkiego pozłacania włosów przebiega tutaj na skutek wytracania naturalnych barwników we włosie, osłabiając go?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardziej obawiałabym się wysuszenia :)

   Rumianek ma delikatne właściwości, ale nie rozjaśniające - nadaje włosom złoty refleks, przez to wydają się jaśniejsze, ale wcale takie w rzeczywistości nie są.

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo za odpowiedź.
   Rzeczywiście jest przesusz.

   Usuń
 13. Ewo,
  trochę w innym temacie...robię peeling kwasem salicylowym 20% 2 razy w tygodniu. Chciałabym włączyć kwas azelainowy też 20%. Jakie odstępy powinnam zachować? Po kwasie salicylowym skóra jest ściągnięta i po 2 godz. podrażnienie przechodzi, wylinka jest znikoma.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mogę pomóc Ci w tej kwestii, musiałabym zająć się Twoim przypadkiem indywidualnie. Dopowiem jedynie, że postępwoałabym ostrożniej - przy tak agresywnych schematach łatwo o celowe wywołanie trądziku toksycznego.

   Usuń
 14. Witaj Ewo, chciałam zapytać jak sprawdził się u Ciebie krem SVR Sebiaclear Active? Nie powodował wyprysków? Wydaje mi się że mamy podobną cerę dlatego pytam. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nasilał, ale moje problemy skórne są specyficzne i tego typu kosmetyki mają niekorzystny dla mnie mechanizm działania. Będzie o nich więcej na blogu ;)

   Usuń
 15. jaki produkt polecasz do demakijażu oczu?

  OdpowiedzUsuń
 16. Ewo, czy masz jakieś informacje, co do skuteczności antybakteryjnej i antywirusowej mydła ciekłego Carex?
  Czy mogłoby ono zastąpić od biedy Ecolaby i Schulke, w warunkach szpitalnych, gdy brak tam mydła?
  Czy poleciłabyś jakieś konkretne jednorazowe gąbki lub myjki, dla osoby samodzielnej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zajmuję się dystrybucją leków ani środków higienicznych w placówkach szpitalnych, nie mogę odnieść się do Twoich zapytań, to raczej pytanie do epidemiologa szpitalnego lub dystrybutora z branży farmaceutycznej :)

   Usuń
 17. Cześć! :) Mam problem z oczyszczaniem skóry. Za sprawą polecenia Czarszki kupiłam do dwuetapowego oczyszczania olejek Huangjisoo Pure Perfect Cleansing Oil i łagodzącą piankę Huangjisoo Pure Daily Foaming Cleanser Anti- Trouble. O ile olejek się sprawdza, to pianka bardzo ściąga mi skórę do tego szczypie w oczy. Zatem zastąpiłam tą piankę rozławionym, uchodzącym za delikatny Alkemie Foa-m My God. Jednak on również ściąga moją skórę. Czy mogłabyś polecić mi coś ultra delikatnego do stosowania zaraz po wspomnianym olejku?

  OdpowiedzUsuń
 18. Składy wspomnianych produktów:
  Olejek Huangjisoo:
  Prunus armeniaca (apricot) kernel oil, simmondsia chinensis (jojoba) seed oil, sorbeth-30 tetraoleate, camellia sinensis (green tea) seed oil, macadamia ternifolia (macadamia) seed oil, polyglyceryl-10 caprylate/caprate, tocopherol, oenothera biennis (evening primrose) oil, calendula officinalis (pot marigold) oil, citrus aurantium amara (bitter orange) leaf/twig oil

  Skład pianki Huangjisoo
  Sodium cocoyl apple amino acids, water, aesculus hippocastanum (horse chestnut) extract, phaseolus radiatus seed extract, chamomilla recutita (matricaria) flower extract, diospyros kaki leaf extract, centella asiatica (gotu kola) extract, allium sativum (garlic) extract, lycium chinense fruit extract, aloe barbadensis (aloe vera) leaf extract, trehalose, morus alba (white mulberry) leaf extract, citrus paradisi (grapefruit) fruit extract, glycerin, glycyrrhiza glabra (licorice) root extract, magnolia kobus bark extract, plantago asiatica extract, lavandula angustifolia (lavender) extract, sophora angustifolia root extract, houttuynia cordata (tsi) extract, taraxacum officinale (dandelion) extract, arctium lappa (burdock) root extract, ginkgo biloba (maidenhair tree) leaf extract, portulaca oleracea (green purslane) extract, propolis extract, 1,2-hexanediol, zanthoxylum piperitum fruit extract, allantoin, squalane, ceramide, beta-glucan, butyrospermum parkii (shea butter), acacia concinna fruit extract, butylene glycol, caprylyl glycol, pogostemon cablin (patchouli) oil, orchid oil, citrus aurantium (bitter orange) leaf/twig oil, cupressus sempervirens oil.

  OdpowiedzUsuń
 19. Hej Ewo, nie mam Instagrama, więc nie widziałam nawet ankiety, ale pomimo tego muszę napisać, że u mnie epiduo przyniosło świetne efekty - zawdzięczam mu najcudowniejsze wakacje mojego życia, kiedy to mogłam latem radośnie śmigać z niepomalowaną twarzą, tylko samym kremem z filtrem. Cudowne to było :) Niestety, jak to bywa często - po pewnym czasie trądzik powrócił, musiałam stosować miejscowo antybiotyk na bazie detreomycyny, obecnie stosuję epiduo forte i jest duża poprawa. Niestety, u mnie najprawdopodobniej przyczyna tkwi wewnątrz, ale jeszcze nie udalo mi się jej uchwycić. Wykonanie badań to jedno, a ich rzetelna interpretacja przez lekarza, to drugie. Kolorowo nie jest.

  Ewo, czy mogłabyś doradzić w kwestii radzenia sobie z przewlekłym katarem? Mój partner ma z tym problem, dostał od lekarza jakieś tabletki na alergię (niestety, nie pamiętam nazwy), ale to była jedyna rzecz, która była w stanie w miarę udrożnić nos. Woda morska na niewiele się zdała. Nigdy wcześniej takiego problemu nie miał, zaczęło się już zimą. Czy to faktycznie alergia skoro leki na alergie pomagają? Myślałam, żeby spróbować aromatoterapii - inhalacje na bazie olejków eterycznych (eukaliptusowy+herbaciany, ze względu na jego właściwości bakteriobójcze), ale nie wiem czy to ma sens. Bo tak naprawdę to strzelanie w ciemno. Chcę pomóc, nie zaszkodzić ;)
  Ściskam:*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za Twoje przemyślenia odnośnie działania leku :)

   To nie musi być alergia, równie dobrze to może być inny, na przykład miejscowy stan zapalny. Ciężko mi pomóc w tym zakresie, nie znam historii Twojego partnera i polecanie czegokolwiek w tym przypadku jest z mojej strony nierozsądne i mało profesjonalne.

   Usuń
 20. Ewo właśnie przeczytałam twój post „TRĄDZIK PO KWASACH? O CO CHODZI?”
  Dokładnie z tym mam problem, wystarczą 2 noce z kwasem azelainowym lub PHA (produkt SVR), aby na mojej skórze pojawiło się mnóstwo wyprysków i maleńkich grudek z białą wydzieliną.
  Kwasy ostawiłam, dobry wpływ ma emulsja Avene post- acte. Do mycia rano i wieczorem używam lipikar syndet.
  Dodam że jestem w 4 miesiącu ciąży więc retinoidy niestety odpadają. Przed ciążą służył mi Acnelec w żelu. Skóra jest delikatnie przesuszona, ciągle pojawiają się jakieś nowe niespodzianki.
  Wiem, że nie lubisz polecać konkretnych produktów, lecz czy możesz poradzić co robić w takim przypadku?
  P.S ostatnio brakuje mi Twoich postów, mam nadzieję, że będziesz tutaj zaglądać częściej
  Pozdrawiam serdecznie
  Monika

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A skóra jest zmieniona zapalnie, czy nie? Jeśli nie, to pozostaje złuszczanie mechaniczne lub ewentualnie ostrożnie stosowane kwasy w bezpieczniej formule, możliwe, że nie sam kwas Cię drażnił, a formuła preparatu podbijała ten efekt :)

   Usuń
 21. Ewo,
  czy smarowanie twarzy witaminą E w olejku (apteczną) przed wyjściem na zewnątrz może w jakiś sposób uchronić od przebarwień?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z jednej strony witaminy tłuszczowe działają antyoksydacyjnie, ale taki olejek może również zadziałać jak oliwka przyspieszająca opalanie, więc efekt może być odwrotny od zamierzonego :)

   Usuń
  2. O, dziękuję za odpowiedź.
   Postawię zatem na minerały, choć wiem, że raczej słabo chronią przed UV A.
   Pozdrawiam

   Usuń
 22. Ewom czy mogłabyś mi pomóc? Niestety nie ma próbek podkładu Clare Blance prasowanego i dlatego chciałabym Cię spytać, jaki odcień mogłabyś mi polecić, skoro w Amilie mam Pine Nut i zależy mi na kryciu rumienia i naczynek? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 23. Ewo, co zrobić w przypadku podejrzenia zakażenia nużeńcem? Do badania wyrwać kilka rzęs, brwi i pobrać wydzieline z krostek na twarzy? Czym leczyc w przypadku pozytywnego wyniku?
  Jaki krem nawilżający możesz polecić do skóry suchej (choć trądzikowej) o przedłużonym działaniu? Nie za lekki bo dodatkowo przesusza i nietłusty bo zamiast nawilzyc natłuści co mija sie z celem. Mam silnie zaczerwienioną cere, maseczki w płacie z centellą koją natychmiast, ale to jednorazowe działanie.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej! Ja robiłam wymaz w kierunku nużeńca - poszłam do labo (buzia niepomalowana ani nie pokryta żadnym kremem). Wyglądało to tak, że Pani skrobała delikatnie naskórek i zbierała go na płytkę. Nie wiem czy samodzielnie zebrany "materiał" to dobry pomysł. U mnie wynik był negatywny akurat, więc co do leczenia się nie wypowiem, ale Ewa na pewno będzie wiedzieć :)

   BTW. myślę, że warto sprawdzić, czy to nie nużeniec, ale może to zapalenie mieszków włosowych, a nie infekcja pasożytnicza?

   W każdym razie - powodzenia!:*

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź :-) No to muszę wybrać się do innego lab w takim razie, bo kiedy zapytałam o cene to nie bardzo wiedzieli o co chodzi z tym badaniem...
   Dopiero od niedawna moja cera poprawiła się, wiem, że to zasługa olejku do mycia twarzy z emulgatorem BU, to mój game changer :-) teraz przymierzam się do zakupu serum Apieu z ekstraktem z wąkrotki azjatyckiej by skórę nawodnić i do ochrony przed słońcem krem innisfree spf 35/PA++, tyle aby chronić się podczas codziennej jazdy autem i wyjść poza budynek, a mam to gwarantowane codziennie w pracy. I zbiera się tego z godzina dobra

   Usuń
  3. To super, że olejek spisuje się na medal :) Mam w sumie podobne bolączki, co Ty - skóra trądzikowa, którą ciężko efektywnie nawilżyć, bo kremy treściwe jakby ją tylko natłuszczały, a zbyt lekkie - są zbyt lekkie ;) U mnie fajnie sprawdzają się maski peel-off - aplikuję pod nie czasem takie tłuściochy, które samodzielnie w ogóle by nie zdały egzaminu i nie mam tego uczucia spoconej skóry. Myślę, że nie zaszkodzi spróbować :) Pozdrawiam

   Usuń
  4. To zależy, zazwyczaj należy zeskrobać materiał skórny, takie informacje otrzymasz bezpośrednio w placówce.

   Nie polecam żadnych, konkretnych produktów bez zapoznania się z kondycją cery. Nie wróżę z fusów i zachowuję najwyższą jakość usług, zatem mogę ustosunkować się do drugiego zapytania tylko na drodze prywatnego, całościowego kontaktu :)

   Usuń
 24. Witaj Ewo, proszę poradź!
  Co zrobić przy trądziku znacznie pogarszającym się wiosną/latem kiedy tylko pojawia się słońce i wyższe temperatury? Najpierw pojedyncze, potem już gromadki białych krostek na policzkach i brodzie oraz pod nosem, uporczywe swędzenie i pieczenie skóry, uczucie ściągnięcia, zaczerwienienie praktycznie całego obszaru poniżej oczu. Zapalenie mieszków włosowych? Podłoże grzybicze? Czy mogę spróbować Clotrimazol na policzku i pod nosem gdzie pojawiają się krostki? W ciągu kilku dni całą pielęgnację trafia szlag bo jest cieplej ;-(
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że przyczyna tkwi w dehydratacji skóry i następującym rogowaceniu, tutaj niezbędna jest całościowa i kompleksowa pielęgnacja, pojedyncze substancje aktywne działają na skutek, a nie przyczynę, mogą więc przynosić za słabe efekty lub wręcz nasilać sytuację skórną.

   Usuń
 25. Hej Ewo, stosuję Atrederm od grudnia (0,05%) - mam skórę przetłuszczającą się, ale nie wiem, czy samą w sobie czy od odwodnienia (nie odwadniam jej jednak podczas demakijażu). W każdym razie - czy to normalne, że pomimo tego, iż atrederm ma działanie regulujące skóra rano pokryta jest dość mocno warstwą sebum? Złuszcza się raczej podręcznikowo, na pewno nie przesadzam z ilością produktu i aplikuję palcami - nie wacikiem. Suche skórki usuwam za pomocą olejów. U mnie jest tak, że niezależnie, co nałożę na noc (lub nawet, jak nic nie nałożę na buzię), to rano i tak się świecę. Rano myję twarz śmietanką z Bielendy z użyciem wody, osuszam ręcznikiem papierowym, a pod pokdład (Bourjois BB) stosuję krem z biodermy - sebium sensitive.

  Generalnie zastanawiam się po prostu, czy to sebum rano, to norma, czy raczej niekoniecznie. Czy atrederm powinien działać właśnie w stronę zmatowienia jej? Ciężko jest mi wyczuć, czy to z powodu odwodnienia i braku nawodnienia w głębszych warstwach czy moja skóra jest tak tłusta, że nawet atrederm sobie nie radzi ;) Bedę wdzięczna za odpowiedź;*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodam tylko jeszcze, że usuwanie skórek za pomocą peelingów sypkich, mocno wysuszało moją buzię. Skóra była niemiłosiernie ściągnięta. Z kolei dodatek korundu do oleju mocno ją podrażniał. 1-2 razy w tygodniu stosuję maseczki na bazie glinek, z niacynamidem i kapsułką wit. E i kroplą olejku z drzewa herbacianego.

   Usuń
  2. Ciężko jednoznacznie orzec, Atrederm niszczy warstwę rogową naskórka więc już samo to może wyzwalać naprodukcję łoju. Możliwe również, że taka jest specyfika Twojej skóry i należy stopować nadreaktywność gruczołową. Niestety, ale bez zapoznania się z kondycją Twojej cery i prześledzeniem jej funkcjonowania zbyt wiele powiedzieć nie mogę :(

   Usuń
 26. Cześć Ewo,
  chciałam zapytać czy znasz jakieś sposoby na zapchane mieszki włosowe łojem? Sporo włosów wypada mi oblepionych taką żółtą, a czasem białą kulką. Szampony na łupież tłusty mi nie pomogły oraz peeling Bandi też nie. Może któraś z Czytelniczek miała podobny problem i mogła by coś doradzić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tutaj nie wystarczy jedno działanie - niezbędna jest normalizacja łojotoku, działanie złuszczające oraz działanie przeciwgrzybicze ;) Dopiero taka trajektoria może przynieść pożądane rezultaty.

   Usuń
 27. Hej, jeśli moge cos polecic to szampon z dziegciem, ja mam akurat jakis rosyjski. Śmierdzi ale za to zapomniałam o wypadaniu i swędzeniu, noc wiecej nie zmieniałam w pielegnacji włosów i skóry głowy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za odpowiedź. Niestety jedynym szamponem jaki mi pomagał to był Polytar (wycofany). Inne z dziegciami mi nie pomagają. Nie mam już siły ani pomysłu czym odczopować te pozatykane mieszki. Co zbadać żeby wiedzieć skąd taki stan na skórze głowy i do tego na brwiach to samo, też wypadają oblepione łojem:(

   Usuń
  2. O to pomysł - konsultacje u Ewy.

   Usuń
 28. Ewuniu, zdradzisz jakiego tuszu do rzęs używasz? Jak widzę Twoje zdjęcia to zawsze mnie zachwycają. Pewnie to też kwestia Twoich rzęs, ale chętnie dowiem się jaki tusz polecasz :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi ;) 2000 calorie, ale moje rzęsy nie są wymagające - są długie i gęste, więc każdy tusz robi u mnie efekt wow :)

   Usuń
 29. Czy stosując Epiduo Forte na noc można stosować jakiś krem później czy dopiero rano?

  OdpowiedzUsuń
 30. Cześć Ewo i dziewczyny,
  Ostatnio zmagam się z bardzo suchą skórą po umyciu. Jest napięta i widać mnóstwo skórek. Tak się pruszy .
  Zastanawiam się czym to jest spowodowane. Miałam dwa zabiegi kwasem salicylowym+ retinol a wczoraj oxybrazje.
  Do mycia używam Bioderma Atoderm intensive gel moussant.
  Będe wdzięczna za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 31. Droga Ewo! Jestem pod wrażeniem pracy jaką wlozylas w przygotowanie tego wpisu. Mam zalecone Epiduo Forte z powodu niewielkiego nawrotu trądziku po kuracji izotretynoina. Raz w tygodniu na całą twarz a codziennie na brodę na której mam wysyp. Mam skłonność do bliznowacenia, podskorne zmiany i cerę mieszaną i wrażliwą. Mogłabyś doradzić jak dbać o właściwe nawilżenie przy takiej kuracji oraz wspomóc leczenie? Pozdrawiam, Asia

  OdpowiedzUsuń
 32. Hej Ewo! Trochę odkopuję temat ale od niedawna zaczęłam stosować Epiduo Forte i jestem na etapie wyboru kremu nawilżającego na dzień, który pomógłby mojej skórze lepiej znieść terapię. Mogłabyś coś polecić? Pozdrawiam, Ola.

  OdpowiedzUsuń

Super, że jesteś! 👍👍👍

Jeśli komentujesz - podpisz się. Zwracam się tak jak Ty, do konkretnej osoby. Postaram się odpowiedzieć na Twój komentarz w przeciągu kilku, najbliższych dni.

Jeśli tracisz wiarę i wymagasz kompleksowej pomocy i opieki - napisz do mnie (mademoiselleeve@wp.pl), oferuję najwyższą i najbardziej profesjonalną jakość usługi w zakresie prawidłowej pielęgnacji. Nie udzielam rozbudowanych porad ani nie polecam konkretnych produktów w sekcji komentarzy - obejmuje go zakres moich odpłatnych usług.

Proszę nie umieszczać analiz składu - w sieci istnieją specjalne narzędzia, które wykonają to zarówno za Ciebie, jak i za mnie.

Proszę o niereklamowanie się na moim blogu. Reklama w tym miejscu jest płatna oraz stosownie oznaczana, a każdy jej nieopłacony i nieskonsultowany przejaw będzie skrupulatnie moderowany.

Artykuły sponsorowane na moim blogu mają dokładne oznaczenia - jeżeli taka informacja nie znajduje się na końcu artykułu, produkty, testy kosmetyków, zdjęcia oraz opracowanie tekstu pochłonęły jedynie moje własne zasoby finansowe i czas.

Pamiętaj, że umieszczenie komentarza to świadoma akceptacja regulaminu - jeśli zostaje on naruszony - podlega moderacji administratora. Nie tłumaczę się dlaczego - bądźmy tutaj dla siebie ludzcy.

Cześć!