09:40

PODZIAŁ PEELINGÓW ZE WZGLĘDU NA ICH GŁĘBOKOŚĆ DZIAŁANIA

Dzisiaj postanowiłam podjąć się tematu złuszczania naskórka - kilkukrotnie poruszałam temat kwasów, retinoidów i peelingów enzymatycznych/mechanicznych. Każdy z nas stosuje peeling, dlatego warto wtajemniczyć się w ten temat.Mówiąc o złuszczaniu naskórka możemy stosować dwa zamienne określenia - bardziej powszechny, po prostu peeling, i bardziej książkowy (przypisywany zazwyczaj produktom aptecznym, profesjonalnym) eksfoliacja.Peelingi mogą działać powierzchownie, lub sięgać nawet głębiej (ekstremalnie do skóry właściwej) - dlatego ze względu na głębokość działania dzielimy je na: bardzo powierzchowne, powierzchowne, średniogłębokie i głębokie. :)

 
Peeling bardzo powierzchowny (cała warstwa rogowa do warstwy kolczystej (0.06mm) )
Peeling powierzchowny (cały naskórek do warstwy podstawnej (<0.45mm)

Peeling średniogłęboki (naskórek i powierzchniowa warstwa skóry właściwej do górnej części warstwy siateczkowatej (<0.6mm)

Peeling głęboki (naskórek i górna cześć skóry właściwej do środkowej części warstwy siateczkowatej (0.06mm)Typ peelingu
Głębokość działania
Rodzaj peelingu
     Jak działa?
Komu jest polecany?

Bardzo powierzchowny
W obrębie warstwy rozłącznejW obrębie całej warstwy rogowej
Enzymatyczny
Ma postać kremu, papki (możemy dostać go w formie sypkiej),w  skład którego wchodzą :
-enzymy roślinne (np. papaina, bromelina)
-enzymy pochodzenia zwierzęcego (np. pepsyna, trypsyna)
Enzymy wnikają w warstwę rogową i rozpuszczają spoiwo międzykomórkowe, co powoduje oderwanie martwych komórek.
Scrub (mechaniczny)
Scrub ma konsystencję kremu/żelu, zawierającego drobne elementy ścierne, którymi mogą być:
-zmielone łupiny, pestki, pochodzenia roślinnego
-otręby (np.migdałowe)
-glinka kaolinowa
-sole mineralne
-piasek morski
-ziemia okrzemkowa
-granulaty polietylenu
Nakładamy porcję preparatu i delikatnie masujemy nim skórę.

Gommage
Peeling łączy działanie peelingu enzymatycznego i mechanicznego, ma postać kremu.Peeling zasycha na twarzy (przez 5-10minut enzymy złuszczają naskórek), podczas zmywania produktu drobinkami musującymi w nim zawartym, wykonujemy peeling mechaniczny.

Maseczka typu Peel-off
Maseczka dogłębnie oczyszcza pory, zazwyczaj zawarte są w niej enzymy złuszczające. Maseczkę należy zdjąć z twarzy.

Mikrodermabrazja diamentowa, korundowa, tlenowa (oksydermabrazja,hydroabrazja)
Mikodermabrazja korundowa
Z głowicy aparatu uwalniany jest strumień kryształków trelnku glinu (korundu), który z  dużą siłą uderza w powierzchnię skóry, powodując odrywanie się komórek warstwy rogowej. Złuszczony naskórek wraz z kryształkami ściernymi jest następnie zasysany i trafia do pojemnika zamontowanego w urządzeniu. Dzięki możliwości doboru siły wyrzutu korundu reguluje się głębokość złuszczania.
Mikodermabrazja diamentowa
Podczas mikrodermabrazji diamentowej efekt złuszczania jest skutkiem działania ścierającego głowicy pokrytej warstwą diamentu.
Mikrodermabrazja tlenowa (oksydermabrazja, hydroabrazja)
Naskórek jest złuszczany za pomocą wyrzucanego pod ciśnieniem strumienia powietrza z rozproszonymi kroplami soli fizjologicznej. Stanowi najdelikatniejszą formę mikrodermbrazji wskazaną dla skóry bardzo wrażliwej.
Wskazania do zabiegu mikrodermabrazji:
-nadmierne rogowacenie naskórka
-zmiany powstałe w wyniku fotostarzenia
-płytkie zmarszczki
-powierzchowne blizny
-rozstępy
-przebarwienia,odbarwienia
-rogowacenie okołomieszkowe
-łojotok
-trądzik pospolity bez stanów zapalnych
-skóra nieelastyczna, obwisła

Kawitacja (ultradźwiękowy)
Złuszczanie naskórka może odbywać się z wykorzystaniem ultradźwięków, które w środowisku wodnym wywołują tzw. zjawisko kawitacji. Kawitacja polega na wytwarzaniu się w cieszy pęcherzyków wypełnionych gzem, które następnie pękają gwałtownie, powodując oderwanie się martwych komórek naskórka. Peeling kawitacyjny ma charakter bardzo powierzchowny - złuszczaniu ulegają wyłącznie zewnętrzne pokłady warstwy rogowej naskórka, a także pokrywające je zanieczyszczenia, nadmiar sebum, resztki kosmetyków, bakterie i grzyby.
Wskazania do peelingu kawitacyjnego:
-trądzik bez wykwitów ropnych
-zaskórniki
-ziemisty koloryt skóry
-płytkie przebarwienia
-płytkie zmarszczki
-szorstkość skóry

Kwas retinowy
Jest pochodną witaminy A, działa w obrębie warstwy rogowej naskórka. Łatwo wnika między komórki, powodując ich odrywanie. Ponadto, podobnie jak czysta witamina A, pobudza syntezę kolagenu w  skórze, a także przyspiesza proces keratyniazacji naskórka.

Yellow Peel
To najmniej inwazyjny peeling chemiczny. Jest to mieszanka kwasu retinowego, kojowego, azaleinowego i fitowego. Efekt złuszczania jest niewielki dzięki czemu pacjent może szybko powrócić do codziennych zajęć. Najczęstszymi wskazaniami do zabiegu są blizny potrądzikowe, zaburzenia łojotokowe skóry, przebarwienia posłoneczne.

Blue Peel (Chemabrazja kolorowa)
Należy do peelingów powierzchownych, a jego działanie opiera się na zawartości kwasu trójchlorooctowego w stosunkowo niskim stężeniu (10-20%). Dzięki obecności błękitu metylenowego w preparacie podczas zabiegu zachodzi reakcja barwna, która informuje o głębokości złuszczania i umożliwia jego kontrolę. Im barwa staje się ciemniejsza, tym działanie preparatu jest silniejsze. Blue Peel zwany jest także chemabrazją kolorową.

Argipeel (Peeling argininowy)

Dermatologiczny peeling powierzchowny. Jego głównym składnikiem aktywnym jest arginina - aminokwas otrzymywany z brązowego cukru. Działa łagodnie złuszczająco. Zwiększa syntezę kolagenu regenerując macierz skórną poprawiając w ten sposób elastyczność i jędrność skóry utraconą z biegiem lat.
Ma działanie przeciwzapalne, nawilżające oraz normalizujące skórę.
Dodatkowym składnikiem aktywnym jest alantoina o właściwościach gojących, dlatego Argipeel jest odpowiednim peelingiem dla skóry wrażliwej, nietolerującej innych peelingów odnawiających powierzchowną warstwę skóry.
Może być nakładany również na tak delikatne okolice jak oczy i usta.
Argipeel może być stosowany jako samodzielny peeling w celu odmłodzenia skóry wrażliwej. W przypadku skóry normalnej lub wymagającej silnej regeneracji polecamy łączenie Argipeel z mikrodermabrazją.
Wskazania:
-wrażliwa skóra
-odmłodzenie: drobne zmarszczki, dojrzała i zniszczona słońcem skóra
-poprawa grubości, jędrności skóry
-rozszerzone pory
-przebarwienia

Easy Peel
To mieszanina kwasu trójchlorooctowego, askorbinowego i cytrynowego.
Najczęstszymi wskazaniami do zabiegu są:   
 -średnio nasilone zmiany trądzikowe
-przebarwienia pozapalne, piegi
 -powierzchowne zmarszczki
-atroficzne blizny potrądzikowe

Kwasy owocowe (AHA) 20-50%
Kwasy AHA:
-przyspieszają złuszczanie i usuwanie obumarłych komórek naskórka
-obficie i równomiernie nawilżają skórę
-doprowadzają do naturalnej równowagi w skórze
-wzmacniają strukturę kolagenu skóry oraz przyspieszają syntezę kolagenu
-zmniejszają zmarszczki powierzchniowe i poprawiają elastyczność skóry
-oczyszczają i zwężają rozszerzone pory
-rozjaśniają plamy pigmentacyjne
-pomagają w usuwaniu problemów zanieczyszczonej skóry trądzikowej
-pomagają w usuwaniu problemów wszystkich rodzajów keratoz: po oparzeniach, urazach, blizn potrądzikowych
Polecane są szczególnie cerom dojrzałym, suchym, ale także tłustym, mieszanym i trądzikowym.

Kwas salicylowy
Jest to kwas rozpuszczalny w tłuszczach, dzięki czemu kwas salicylowy oprócz właściwości złuszczających, ma także zdolność przenikania przez warstwę łojową i wnikania w głąb skóry. Dociera w głąb mieszków włosowych, co ma duże znaczenie w leczeniu trądziku. Przyczynia się do odblokowania porów, zapobiega tworzeniu się wyprysków oraz pomaga oczyścić skórę z zaskórników. Preparaty z kwasem BHA polecane są dla skóry skłonnej do zanieczyszczonych porów i trądziku. Kwas salicylowy działa łagodniej (brak takich reakcji jak pieczenie, szczypanie i nadmiernego złuszczania się skóry) niż kwasy AHA. Może być też stosowany przy cerze suchej z zanieczyszczonymi porami.
Kwasy BHA:
- regulują odnowę komórkową skóry usuwając zbędną warstwę rogową komórek naskórka
- działają przeciwzapalne i antybakteryjnie, sprzyjają więc procesowi gojenia się wyprysków i podrażnień

TCA (10-20%)
Peeling wykonywany niskim stężeniem kwasu TCA (kwas trójchlorooctowy)(10-20%) należy do peelingów powierzchownych, czyli obejmujących martwicą tylko naskórek. Po aplikacji na naskórek dochodzi do reakcji strącania (koagulacji) białek, czego efektem wizualnym jest zjawisko frostingu (czyli zeszronienia, zamrożenia). Na jego podstawie możemy w przybliżeniu określić głebokość na jaką spenetrował podczas zabiegu kwas trójchlorooctowy. W przypadku pojedynczych punktów zeszronienia, peeling jest tuż pod warstwą rogową i zabieg jest na bezpiecznej głebokości, potem pojawiają się „chmurki“, które po kolejnych warstwach zlewają się i w efekcie dają jednolite zeszronienie, które wskazuje na uzyskanie martwicy całej grubości naskórka. W przypadku stosowania TCA przez kosmetologów należy unikać uzyskania efektu całkowitego zeszronienia, a zabieg skończyć przy pojedynczych punktach frostingu lub ewentualnie przy pojedycznych chmurkach. Przy agresywnych odtłuszczeniu skóry i nałożeniu kilku warstw nawet preparatem o stężeniu ok. 15% uzyskamy martwicę całego naskórka oraz penetrację preparatu do warstwy brodawkowej skóry właściwej.
Wskazania do peelingu:
-zaburzenia pigmentacji, ostuda mieszana
-plamy soczewicowate
-blizny potrądzikowe średniej głębokości
-umiarkowane rogowacenie słoneczne
-drobne zmarszczki
-zaawansowane fotostarzenie
-rozstępy w fazie białejPeeling kwasem azelainowym Peeling kojowy
Kwas azelainowy charakteryzuje się właściwościami seboregulującymi, normalizującymi proces keratynizacji, bakteriobójczymi, antyoksydacyjnymi oraz regulującymi pigmentacje skóry. Może być stosowany u osób ze skórą naczyniową.
Preparat ten stosujemy w trądziku, w zapaleniu mieszków włosowych, melasmie i innych zaburzeniach barwnikowych ze względu na hamowanie tyrozynazy. Likwiduje przebarwienia już istniejące oraz zapobiega powstawaniu nowym.
Peeling reguluje wydzielanie sebum, dzięki czemu zmniejsza pory i w widoczny sposób poprawia strukturę, barwę i ogólną kondycję skóry.
W wyniku serii zabiegów uzyskujemy ujednolicenie kolorytu skóry i rozjaśnienie melasmy.

Działanie peelingu na poziomie skóry właściwej i naskórka:
-Stymuluje proces odnowy komórek skóry,
-Reguluje wydzielanie sebum,
-Działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie,
-Delikatnie złuszcza naskórek,
-Zapewnia równomierne rozłożenie melaniny w naskórku i skórze właściwej


To środek stosowany w produktach do usuwania przebarwień skóry. Jest zbliżony pod względem właściwości chemicznych do hydrochinonu. Tak samo jak hydrochinon jest inhibitorem tyrozynazy (uczestniczy w wielu etapach tworzenia melaniny). Kwas kojowy uzyskiwany jest z grzybów gatunku Aspergillus rosnących w Japonii na ziarnach kukurydzy, obok własności depigmentacyjnych wykazuje także działanie antybakteryjne oraz zapobiega powstawaniu wolnych rodników. Preparaty zawierające ten składnik nie tylko rozjaśniają przebarwienia, ale działają również przeciwzmarszczkowo i nawilżająco. Związek ten najczęściej stosowany jest w stężeniach od 3 do 6%. Kosmetyki najnowszej generacji do błyskawicznego redukowania przebarwień z reguły zawierają go w swoim składzie.

Wskazania:

-blizny

-piegi

-skóra postarzała oraz skóra palaczek

-skóra pozbawiona blasku

-różnego typu przebarwienia

-pajączki

-skóra nadmiernie opalona

Jest substancją o udowodnionych klinicznie właściwościach odbarwiających.

Powierzchowny   i średniogłęboki   
W obrębie całego naskórka
Peeling ziołowy (Green Peel)
GlycoPeel Filorga
Peeling polega na wykonaniu masażu specjalną ziołową mieszanką w celu przekrwienia skóry. Mieszankę można sporządzać na bazie różnych ziół. Stosowany jest np. skrzyp polny, arnika górska, miłorząb japoński, kora dębu, szałwia, rozmaryn, oczar wirginijski, drzewo herbaciane, kwiat lipy, siemię lniane, nagietek. W czasie peelingu ziołowego dochodzi do przekrwienia i delikatnego złuszczenia warstwy rogowej naskórka, następnie już po kilku dniach dochodzi do złuszczania płatowego. Powoduje to przyspieszenie podziałów komórek warstwy podstawnej naskórka.
Wskazania:
-skóra tłusta i trądzikowa
-blizny potrądzikowe
-rozszerzone pory
-przebarwienia
-zmarszczki
-rozstępy


To peeling dermatologiczny na bazie kwasów glikolowych, efektywnie zwalczający objawy starzenia się skóry. W jego skład wchodzą:
- silny czynnik złuszczający ( kwas glikolowy),
- czynniki depigmentujące (kwas kojowy i ekstrat z mącznicy lekarskiej), które odbarwiają zabrwienia skórne takie jak plamy dosłoneczne, czy piegi,
- łagodzący podrażnienia ekstrakt z morwy białej oraz witaminy: A, C, E, które optymalizują działanie peelingu.
Peeling powoduje zmniejszenie przylegania komórek niżej leżących warstwach skóry, a także ułatwia zatrzymywanie w niej wody. Pomocny w leczeniu nadmiernej suchości skóry.

Weekend Peel
HPP (High Potency Peel)
Jest to średniogłęboki peeling łączący w sobie mikrodermabrazję z peelingiem chemicznym. Stosuje się roztwór chemiczny kwasu salicylowego, rezorcyny, kwasu mlekowego i undecylowego oraz proszek otrzymany z gąbek koralowych. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego, skóra po zabiegu jest czerwono-brunatna. W trzeciej dobie pojawia się gwałtowne złuszczanie naskórka, które trwa do 72 godzin.

Wskazaniami do zabiegu są:
- średnio głębokie zmarszczki
-  trądzik bliznowcowy
- nasilone fotostarzenie skóry


To profesjonalny peeling chemiczny, zalecany tym osobom, które chciałyby znacznie odmłodzić swoją skórę. Stosowany jest także w przypadku redukcji blizn, zmian trądzikowych i potrądzikowych, posłonecznych uszkodzeń skóry, takich jak nadmierna suchość i przebarwienia. W jego skład oprócz kwasu glikolowego wchodzi także kwas octowy i kwas pirogronowy.

Kwas pirogronowy do 50%
Kwas pirogronowy to alfa-ketokwas obecny w naturze (jabłka, sfermentowane owoce, ocet) posiadający właściwości:
sebostatyczne – reguluje wydzielanie sebum w przypadku skóry łojotokowej i trądzikowej, można wykonać w aktywnym łagodnym trądziku
komedolityczne (przeciwzaskórnikowe)- ułatwia usuwanie istniejących zaskórników, zapobiega powstawaniu nowych
antybakteryjne – działa bakteriostatycznie
złuszczające - zmniejsza przyleganie komórek naskórka, powoduje utratę łączności między komórkami, pogrubiała warstwa rogowa naskórka ulega ścieńczeniu
dermoplastyczne – odmładza skórę, stymuluje syntezę kolagenu na poziomie skóry właściwej
działa rozjaśniająco i zwiększa świetlistość skóry
Wskazania:
-skóra łojotokowa, łojotok z trądzikiem zaskórnikowym- trądzik w fazie aktywnej
-blizny potrądzikowe
-umiarkowane fotostarzenie, drobne zmarszczki
-zaburzenia pigmentacji, melasma
-rogowacenie słoneczne lekkiego stopnia, rogowacenie przymieszkowe

Płyn Jessnera
Płyn Jessnera jest to roztwór alkoholowy, który składa się z kwasu salicylowego, kwasu mlekowego oraz rezorcyny. Roztwór usuwa zmiany trądzikowe oraz złuszcza skórę. Składniki wchodzące w skład tego roztworu działają kompleksowo na złuszczenie nadmiaru zrogowaciałego naskórka oraz jego odnowę. Peeling może być stosowany do każdego rodzaju skóry.Miejscowo zastosowany roztwór Jessnera wywołuje zmiany w naskórku podobne do obserwowanych po zastosowaniu retinoidów.
Efekty:
- „odmłodzenie” skóry i poprawa jej wyglądu (tekstury)
- zmniejszenie uszkodzeń skóry wywołanych promieniowaniem UV
- zmniejszenie przebarwień
- wygładzenie powierzchownych zmarszczek
- redukcja zaskórników, grudek i krost
- zmniejszenie łojotoku

Kwas glikolowy do 70%
Kwas glikolowy (hydroksyoctowy) otrzymywany z soku trzciny cukrowej. Ma najmniejszy rozmiar cząsteczek spośród wszystkich kwasów AHA i w związku z tym jest najlepiej absorbowany przez skórę i najskuteczniej działa. Poprawia kondycje skóry. Skóra sucha i szorstka staje się lepiej nawilżona, bardziej miękka oraz poprawia się jej koloryt. Tłusta z rozszerzonymi porami, często także z bliznami potrądzikowymi nabiera delikatności, spłycają się blizny. Od zastosowania odpowiedniego stężenia zależy sposób i intensywność jego działania na skórę.
Przy długotrwałym stosowaniu preparatów zawierających kwas glikolowy obserwujemy:
- odbudowę włókien sprężystych i poprawy elastyczności skóry,
- zwiększoną produkcję włókien kolagenu i mukopolisacharydów (mukipolisacharydy występują w tkance łącznej w połączeniu z białkami - kolagenem i elastyną - nadają skórze odpowiednią elastyczność i sprężystość, podtrzymują zewnętrzne warstwy skóry oraz pełnią również funkcję łącznika naskórka ze skórą właściwą. Pomagają zatrzymać wodę w skórze i przez to ją nawilżają),
- przyspieszoną odnowę komórkową,
- zmiękczanie i wygładzanie skóry, poprawa barwy i faktury skóry,
- zmniejszenie zmarszczek i spłycenie blizn, zapobieganie starzeniu się skóry,
- rozjaśnienie plam pigmentowych i przebarwień,
- oczyszczenie skóry,
- regulację zaburzeń rogowacenia.

TCA (20-30%)
Już powyżej opisałam działanie kwasu TCA,z  tym, że 20-30% wnika jeszcze głębiej i efekty końcowe są jeszcze silniejsze (niestety z coraz wyższym stężeniem wzrasta ryzyko skutków ubocznych tj. głębokich przebarwień, zmian naczyniowych, blizn itp)
Wskazania do peelingu:
-zaburzenia pigmentacji, ostuda mieszana
-plamy soczewicowate
-blizny potrądzikowe średniej głębokości
-umiarkowane rogowacenie słoneczne
-drobne zmarszczki
-zaawansowane fotostarzenie
-rozstępy w fazie białej

60% Peeling z rezorcyną
Peeling 60% to zabieg z kwasem mlekowym, salicylowym, rezorcyną, retinolem, witaminą C oraz komórkami macierzystymi z jabłoni. Zawarte w roztworze składniki usuwają zmiany hiperkeratotyczne oraz wykazują działanie złuszczające. Połączenie rezorcyny z kwasem salicylowym i kwasem mlekowym obniża jej toksyczność, a jednocześnie zwiększa właściwości keratolityczne. Zawarty w peelingu retinol wspomaga inne składniki (efekt synergii) w oddziaływaniu na zmiany pigmentacyjne, leczenie trądziku i regulację funkcji życiowych naskórka (naturalne złuszczanie). 60% peeling to także działanie mające na celu odmłodzenie skóry. Preparat zapewnia bowiem głęboką ochronę antyoksydacyjną dzięki witamina C uzupełnianej o komórki macierzyste z jabłoni, które  pobudzają także do szybszej odnowy  czyli namnażania się komórek macierzystych (rozrodcze) skóry. 60% peeling wskazany jest również jako kuracja na plecy.
Wskazania:
-„Odmłodzenie skóry”- wygładzenie zmarszczek
-Zmniejszenie uszkodzeń posłonecznych
-Zaburzona pigmentacja
-Wyrównanie barwy i powierzchni skóry,  nierówności pozapalne
-Skóra tłusta, łojotokowa - trądzik

Głęboki
Sięga górnych warstw skóry właściwej
TCA (35-50%)
Wyższe stężenia TCA (35% i 50%), powodują martwicę naskórka i zmiany w obrębie skóry właściwej sięgające do warstwy siateczkowej, a więc mają cechy peelingu głębokiego i wiążą się z ryzykiem znacznych powikłań z bliznowaceniem włącznie. Praktycznie, rzadko wykorzystuje się medyczne peelingi większym stężeniem TCA niż 30%. Niektóre procedury dopuszczają zastosowanie 50% peelingu punktowo, np. na ogniska rogowacenia starczego i hiperpigmentacji w obrębie grzbietowych powierzchni rąk (procedura One Toutch Peel), ale nawet przestrzegając procedury zabiegu zdarzyło się autorom wywołać odbarwienia lub niewielkie, punktowe blizny.
Wskazania do peelingu:
-zaburzenia pigmentacji, ostuda mieszana
-plamy soczewicowate
-blizny potrądzikowe średniej głębokości
-umiarkowane rogowacenie słoneczne
-drobne zmarszczki
-zaawansowane fotostarzenie
-rozstępy w fazie białej

Dermabrazja mechaniczna, chemiczna lub laserowa
Dermabrazja (inaczej głęboki peeling mechaniczny) to zabieg ingerujący w zewnętrzne warstwy skóry, mający na celu odbudowanie nowego, gładszego naskórka.
Zabieg dermabrazji jest wskazany dla osób, u których występują:
-blizny potrądzikowe,
-blizny po ospie wietrznej,
niektóre blizny pourazowe,
-zmarszczki,
-nierówności powierzchniowe,
-tatuaże,
-przebarwienia,
-trądzik

Fenol
Fenol jest najsilniejszą z substancji stosowanych w peelingu - penetruje bardzo głęboko. Chemiczny peeling z fenolem daje trwałe efekty, utrzymujące się nawet w niektórych przypadkach do 20 lat, zazwyczaj pożądane efekty otrzymujemy już po pierwszym zabiegu.
Peeling z fenolem stosowany jest w celu:
-skorygowania powstałych plam w wyniku ekspozycji na słońce lub będących efektem starzenia
-wygładzenie głębokich zmarszczek
-usunięcie przednowotworowych zmarszczek
Peeling z  fenolem ponosi za sobą wiele skutków ubocznych m.in stwarza ryzyko dla pacjentów z problemami sercowymi, wymagać kilku miesięcy na zagojenie ran czy stosowania ochrony przeciwsłonecznej przez całe życie.

50%TCA+płyn Jessnera

Dla kogo są peelingi ?
Peelingi są dla każdego - kluczem jest dopasowanie rodzaju peelingu to typu naszej cery. Zwracamy szczególną uwagę na wrażliwość naszej cery, jej grubość (np. płytko unaczynienie) i efekty, jakich oczekujemy.


Cera sucha/mieszana w kierunku suchej
Cera dojrzała
(w zależności od wrażliwości i rodzaju cery)
Cera tłusta/ mieszana w kierunku tłustej, bez zmian naczyniowych
Naczyniowa
Wrażliwa i alergiczna
Peeling mechaniczny (drobnoziarnisty)
Peeling enzymatyczny
Peeling gommage
Oksydermabrazja
Kawitacja
Kwas Retinowy
Argipeel
Kwasy owocowe
Peeling kwasem azelainowym
Kwas glikolowy
Peeling kojowy 
HPP
Peeling mechaniczny (drobnoziarnisty/gruboziarnisty)
Peeling enzymatyczny
Peeling gommage
Maseczka typu peel-off
Mikrodermabrazja diamentowa/korundowa
Kawitacja
Kwas Retinowy
Yellow Peel
Blue Peel
Peeling kojowy
Argipeel
Easy Peel
Kwasy owocowe
Peeling salicylowy
TCA
Peeling kwasem azelainowym
Peeling ziołowy
Weekend Peel
Kwas pirogronowy
Płyn Jessnera
Kwas glikolowy
Peeling z rezorcyną
Dermabrazja
Fenol
GlycoPeel Filorga 
HPP
Peeling mechaniczny (peeling gruboziarnisty)
Peeling enzymatyczny
Peeling gommage
Maseczka typu peel-off
Mikrodermabrazja diamentowa/korundowa
Kawitacja
Kwas Retinowy
Yellow Peel
Blue Peel
Argipeel
Easy Peel
Kwasy owocowe
Peeling salicylowy
TCA
Peeling kwasem azelainowym
Peeling ziołowy
Weekend Peel
Kwas pirogronowy
Płyn Jessnera
Kwas glikolowy
Peeling z rezorcyną
Dermabrazja
GlycoPeel Filorga
Peeling enzymatyczny
Oksydermabrazja
Kawitacja
Argipeel
Peeling kwasem azelainowym
Peeling kojowy
Peeling enzymatyczny
Peeling gommage
Oksydermabrazja
Kawitacja
Argipeel
Peeling kojowy
Od peelingów należy powstrzymać się jeśli towarzyszą nam:
-stany zapalne
-opryszczka
-alergie skórne
-stosowanie preparatów z witaminą A (wewnętrznie, ale i zewnętrznie)
-brodawki wirusowe
-niezagojone rany, otarcia
-ciąża i laktacja
-nadwrażliwość na światło i brak ochrony przeciwsłonecznej ( w przypadku zabiegów z kwasami, peeligami powierzchownymi, średnimi i głębokimi)
-skłonność do powstawania bliznowców
-radioterapia i chemioterapia
-choroby nerek, serca i wątroby (tyczy się to głównie peelingów medycznych)
-zmiany naczyniowe (przy niektórych peelingach)

Oczywiście może zdarzyć się, że dany rodzaj peelingu nie będzie pasował do naszej cery - każda skóra jest inna, np. sama świetnie toleruję retinoidy, mimo płytko unaczynionej skóry. :)

Co daje Nam regularne stosowanie peelingów?
Regularne stosowanie peelingów poprawia przede wszystkim krążenie (a co za tym idzie, sprawia, że nasza cera jest świetlista, promienna, widocznie rozjaśniona), usuwa zrogowaciały naskórek, dokładnie oczyszcza pory, zapobiega powstawaniu zaskórników. Ponadto po zastosowaniu peelingu nasza skóra lepiej wchłania substancje aktywne zawarte w kosmetykach :)
Dzięki peelingom możemy wyrówanąc koloryt naszej cery, pozbyć się przebarwień i niedoskonałości - nie należy bać się kwasów, retinoidów i innych peelingów - jeśli dobrze wybierzemy, taki peeling może zdziałać cuda z naszą skórą :) 

Odnośnie peelingów - na moim blogu pojawiły się dwa rankingi najlepszych peelingów enzymatycznych i mechanicznych, znajdziecie je TUTAJ! i TUTAJ!

Jakie są Wasze ulubione peelingi ?Jaki typ lubicie najbardziej ? Podzielcie się ze mną swoimi wrażeniami! :)

Pozdrawiam!

41 komentarzy:

 1. uwielbiam Twoje posty, zawsze jest sporo informacji i ciągle pojawia się coś, co naprawdę mi się przyda :)
  Widzę sporo peelingów dla siebie, ale większość to u kosmetyczki trzeba robić pewnie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, bardzo miło jest mi to słyszeć :)
   Peelingi powierzchowne, średniogłębokie i głębokie są peelingami medycznymi, więc wykonuje je tylko lekarz :) Niektóre peelingi może wykonać kosmetyczka (np.mikrodermabrazja, kawitacja, kwasy owocowe do 40%, argipeel, wyjątkiem jest jedynie peeling ziołowy, który kosmetyczka także może wykonać), kosmetolog (wszystkie peelingi powierzchowne (do retinowego nie jestem pewna, ale prawdopodobnie nie), peeling ziołowy,blue peel, yellow peel, kwas glikolowy i pirogronowy). Do peelingu weekend peel nie jestem do końca pewna, wydaje mi się, że kosmetolog także ma takie uprawnienia. Jeśli znajdę zaufane informacje, postaram się tabelkę zaktualizować i wzbogacić o kolejne informacje. :)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Naprawdę bardzo dobry post, sporo nowych rzeczy się dowiedziałam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy i tego, jak przejrzyście ją usystematyzowałaś i nam przekazałaś. Zapisuję sobie ten post do ulubionych ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Rewelacyjna robota :D faktycznie warte zapisania, takie kompendium w jednym miejscu :D Nawet nie wiedziałam, ze tyle tego jest!

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki :) bardzo skrupulatny post, widać że poświeciłaś mu dużo czasu. Gratuluję i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nigdy nie słyszałam o fenolu. Zafascynowałaś mnie :D Gdzie tego typu zabiegi można wykonać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lekarz (chirurg plastyk) , jest to najmocniejszy peeling jaki istnieje.

   Usuń
 7. Nadal szukam ideału :) Enzymatyczne często mnie podrażniają, tak jak Ci niedawno pisałam. Już drobnoziarnisty dax jest delikatniejszy, niż enzymatyki. Teraz zamówiłam peeling drobnoziarnisty różany z mazideł, zobaczymy, jak on się spisze ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że w końcu coś znajdziesz, mnie na szczęście enzymatyczne nie podrażniają. :) A właśnie, Kasiu, na SkarbySyberii akurat natrafiłam na promocję rosyjskich smakołyków (Placeta Organica), kupiłam wszystkie balsamy do włosów (oprócz fińskiego) i maseczkę toskańską i marokańską, oby to była dobra inwestycja :D Zauważyłam, że nasze włosy podobnie reagują :)

   Usuń
  2. Zaszalałaś Ewciu :)
   U mnie balsam turecki się nie sprawdził (chyba przez quaternium), maseczka marokańska jest super za to :)

   Usuń
  3. Akurat były na promocji po 12.90, maseczki po 21.90, zmieściłam się w 100 złotych, więc jest ok :D Jak obciąży, to wykorzystam jako balsam do olejowania włosów z ulubionym olejem :)

   Usuń
  4. Ale przynajmniej wytestujesz wszystkie balsamy, to zobaczę, czy na coś jeszcze warto się skusić hihi :)

   Usuń
  5. Na pewno dam znać :D Nasze włosy bardzo podobnie reagują, nie wiedziałam, które maski wybrać, ale jak zobaczyłam Twoją recenzję maski marokańskiej, nie miałam żadnych wahań :)

   Usuń
  6. Ewciu - zrobiłam 3 podejście do peelingu enzymatycznego z e-naturalne i się udało :D
   Tym razem zrobiłam deczko rzadszy i masowałam nim twarz jakąś minutkę i potem od razu zmyłam, a nie trzymałam 10 minut. Wreszcie nie ma podrażnienia, czyli to dłuższe trzymanie mi źle robiło :)

   A jaka buzia jaśniutka i miła, strasznie się cieszę :)

   Usuń
 8. Ewunia, gratuluje kolejnego mega profesjonalnego posta! Moje ulubione to peeling enzymatyczny z BU, nasiona porzeczki+glinka biała+HA, raz na pol roku mikroderbabrazja albo kawitacyjny a ostatnio kupiłam sobie jednorazowy z AA i okazał się godny polecenia ku mojemu zdziwieniu..
  Buzki

  OdpowiedzUsuń
 9. Hej! Zastanawia mnie dlaczego nie wolno używać peelingów kwasowych w ciąży? Co się może stać? Jakie to niesie ze sobą zagrożenia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wysokie stężenia peelingów kwasowych mają ponoć wpływ na zaburzanie pracy serca, nerek i wątroby, dlatego na czas ciąży najlepiej jest powstrzymać się od jakichkolwiek peelingów. :)

   Usuń
  2. Czy to może zaszkodzić dziecku?

   Usuń
  3. Nie jest to pewne, ale jest prawdopodobieństwo, dlatego podczas ciąży najlepiej jest wstrzymać się od takich kuracji. Jak jest ze stężeniami kwasów do 20-30% nie wiem, nigdy nie interesowałam się tym, ale kwasy PHA są najbezpieczniejsze :)

   Usuń
 10. co sądzisz o maści/emulsji rozex?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Substancją czynną jest metronidazol, który wykazuje działanie bakteriobójcze i pierwotniakobójcze, dlatego też znalazł zastosowanie w leczeniu trądziku pospolitego (zwłaszcza zainfekowanego) i trądziku różowatego. Ciężko mi ocenić działanie akurat tej maści, ale wizażanka chwaliła jego działanie, inne leki przeciwtrądzikowe jej tak nie pomogły. :)

   Usuń
  2. a orientujesz się może czy ta wizażanka używała go na całą twarz czy tylko do stosowania miejscowego? bo właśnie ja stosuje miejscowo i nie wiem czy dobrze, że tak robię :)

   Usuń
  3. Miejscowo, stosowała tylko w obrębie brody, gdzie miała zainfekowany trądzik :)

   Usuń
 11. Genialny wpis zapisuje :))

  OdpowiedzUsuń
 12. Wlasnie takiego wpisu szukalem. Dzieki spadlas mi z nieba

  OdpowiedzUsuń
 13. Droga Ewo,
  przeogromnie dziękuję za ten wpis. Dzięki niemu dowiedziałam się przedwczoraj, że istnieje kawitacja i inne peelingi (myślałam, że jako wrażliwy naczynkowiec jestem skazana tylko na enzymatyczne). Nawet zaczęłam planować zakup takiego domowego urządzenia do kawitacji, bo z tego co widzę ceny są znośne.
  Gdybyś miała jakieś wskazówki czym się kierować przy zakupie takiego urządzenia to chętnie posłucham.
  Jeszcze raz dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetny wpis. Bardzo rzeczowy i profesjonalny. Ja wybieram się jutro na ten zabieg http://zdrowatwarz.pl/kosmetologia/peeling-medyczny-krakow/ . Jestem bardzo ciekawa efektów bo to pierwszy raz.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ten kwas, ktory powinien wykonywać lekarz tca jest za amieszne pieniadze na allegro, wiec teoretycznie kazdy moze zrobic w warunkach domowych co jest bardzo niebezpieczne. https://allegro.pl/oferta/kwas-trojchlorooctowy-tca-50-50ml-8995555124?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_UZSD_pla_zdrowie_urz%C4%85dzenia_medyczne_hb_health&ev_adgr=Specjalistyczny+sprz%C4%99t+medyczny&gclid=EAIaIQobChMI9t3KzKa-6QIVi4eyCh2X2AI9EAQYAyABEgLozfD_BwE

  OdpowiedzUsuń
 16. Ten kwas, ktory powinien wykonywać lekarz tca jest za amieszne pieniadze na allegro, wiec teoretycznie kazdy moze zrobic w warunkach domowych co jest bardzo niebezpieczne. https://allegro.pl/oferta/kwas-trojchlorooctowy-tca-50-50ml-8995555124?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_UZSD_pla_zdrowie_urz%C4%85dzenia_medyczne_hb_health&ev_adgr=Specjalistyczny+sprz%C4%99t+medyczny&gclid=EAIaIQobChMI9t3KzKa-6QIVi4eyCh2X2AI9EAQYAyABEgLozfD_BwE

  OdpowiedzUsuń
 17. Czemu ja dopiero teraz zobaczyłam ten artykuł? Jesteś naprawdę genialna i nawet nie wiesz, ile robisz dla innych i dla edukacji społeczeństwa. A z samych peelingów miałam TCA 35%. No gruba było przez kilka dni, ale chwalę sobie.

  OdpowiedzUsuń
 18. Wow, garść konkretnych informacji, dzięki! Dotychczas wiedzę o peelingach czerpałam z innych źródeł, ale chyba muszę wpadać tu częściej :)

  OdpowiedzUsuń

Super, że jesteś! 👍👍👍

Jeśli komentujesz - podpisz się. Zwracam się tak jak Ty, do konkretnej osoby. Postaram się odpowiedzieć na Twój komentarz w przeciągu kilku, najbliższych dni.

Jeśli tracisz wiarę i wymagasz kompleksowej pomocy i opieki - napisz do mnie (mademoiselleeve@wp.pl), oferuję najwyższą i najbardziej profesjonalną jakość usługi w zakresie prawidłowej pielęgnacji. Nie udzielam rozbudowanych porad ani nie polecam konkretnych produktów w sekcji komentarzy - obejmuje go zakres moich odpłatnych usług.

Proszę nie umieszczać analiz składu - w sieci istnieją specjalne narzędzia, które wykonają to zarówno za Ciebie, jak i za mnie.

Proszę o niereklamowanie się na moim blogu. Reklama w tym miejscu jest płatna oraz stosownie oznaczana, a każdy jej nieopłacony i nieskonsultowany przejaw będzie skrupulatnie moderowany.

Artykuły sponsorowane na moim blogu mają dokładne oznaczenia - jeżeli taka informacja nie znajduje się na końcu artykułu, produkty, testy kosmetyków, zdjęcia oraz opracowanie tekstu pochłonęły jedynie moje własne zasoby finansowe i czas.

Pamiętaj, że umieszczenie komentarza to świadoma akceptacja regulaminu - jeśli zostaje on naruszony - podlega moderacji administratora. Nie tłumaczę się dlaczego - bądźmy tutaj dla siebie ludzcy.

Cześć!